За даними Держгеокадастру, саме черкаські ґрунти визнано найдорожчими в Україні. «Нова Доба» поцікавилася в експертів, як змінилася ціна на землю за останні двадцять років, чому наші ґрунти оцінюються так високо, що змінить відміна мораторію на продаж та чи потрібен Закон «Про збереження ґрунтів»…
– Поки мораторій на продаж землі не скасовано, говорити про перспективи земельного ринку досить важко. Звісно, найвища ціна в Україні свідчить про високу якість Черкаських ґрунтів. Відповідно, на цій землі можна виростити більше продукції, яка буде якіснішою. Це відкриває непогані перспективи для Черкащини.
Та все ж, гадаю, коли земля з’явиться у вільному продажу, її вартість зросте. На якісний продукт, як правило, високий попит, що й формує ціну, - зазначив директор Департаменту економічного розвитку і торгівлі ЧОДА Роман Карманнік.
– Не помилюся, якщо скажу, що черкаська земля найкраща не лише в Україні, а й у всьому світі, – говорить Ігор Колодка. – Тож не дивно, що вона має і відповідну вартість. На зростання вартості земель впливає багато чинників, але чи не найголовнішим є те, що зростає розмір прибутку, який може дати ця земля господарю. Скажімо, якщо років 15 тому ми отримували 50 центнерів кукурудзи з гектара, то це вважалося добрим урожаєм. Сьогодні ж фермери застосовують методи і засоби, які дозволяють отримати 100 центнерів, навіть більше. Важливим чинником є також вплив законів ринку. Чим більші врожаю вдається отримати фермеру, тим більше він може сплатити власнику паю, і тим більша вірогідність, що цей власник не віддасть свою землю іншому, більш успішному конкуренту. Якщо раніше він отримував один відсоток від вартості паю, то тепер 4,5, а дехто платить уже й 7. Таким чином, зростає плата за пай, а з нею – і вартість землі. А чим більше відсотків платять пайовику, тим більше сплачують державі податків. Тож сьогодні всі зацікавлені в тому, щоб орендар працював і платив більше.
Щоправда, існує одна небезпека, яку можна усунути лише на державному рівні. Така гонитва за врожай призводить до того, що деякі орендарі використовують технології, що виснажують ґрунт. Саме тому конче необхідно якомога швидше прийняти закон про збереження ґрунтів, обумовлюватиме правила використання ґрунтів, застосування сівозмін тощо, - каже директор
Департаменту агропромислового розвитку Черкаської облдержадміністрації Ігор Колодка.
– Нормативна грошова оцінка (НГО) здійснюється окремо для орних земель, земель під багаторічними насадженнями, природними сіножатями й пасовищами. НГО проводять юридичні особи – суб’єкти господарювання, які мають у своєму складі двох сертифікованих інженерів-землевпорядників.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні й даруванні земельних ділянок згідно з законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського й лісогосподарського виробництв, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників і механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель, – роз’яснив в. о. начальника Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області. – Для визначення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення враховується кількісна і якісна характеристика земель, зокрема бонітування ґрунтів і рентний дохід, який створюється під час виробництва зернових культур.
За словами Азера Мірзоєва, одна зі складових економічної оцінки земель – це бонітування ґрунтів, яке проводиться за 100-бальною шкалою. Бал бонітету ґрунту – показник якості ґрунтів, їхньої продуктивності. При загальному бонітуванні враховують такі основні показники, як запаси гумусу в метровому шарі, запаси продуктивної вологи в метровому шарі, вміст рухомих форм фосфору й обмінного калію в орному шарі ґрунту.
Завдання бонітування – дати порівняльну кількісну оцінку ґрунтів і рівня потенційної родючості, тобто показати, наскільки один ґрунт кращий чи гірший за інший і придатний для вирощування сільськогосподарських культур.
– Саме під час таких досліджень було встановлено, що на Черкащині найродючіший чорнозем, а це, звісно, впливає на вартість землі, – зазначив керівник Держгеокадастру області. – Найвищий бал бонітету ґрунту саме на Чорнобаївщині. Тож, оскільки це одна зі складових нормативної грошової оцінки землі, вартість землі в цьому районі найдорожча.
НГО земель сільськогосподарського призначення, проведена станом на 01.07.1995, підлягає індексації станом на 01.01.2015 на коефіцієнт 3,997. До того ж, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2011 №1185 з 01.01.2012 року, до нормативної грошової оцінки ріллі застосовується ще коефіцієнт 1,756.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram