Черкащанин знайшов закинуту братську могилу біля свого будинку, в якій поховали більше 40 військових

16 березня 2021, 15:04

Фото тематичне

Колишній секретар Черкаської міської ради Ярослав Нищик випадково знайшов безіменну могилу поблизу своєї садиби у 2020 році. Тоді він вважав, що це могила радянського солдата, однак пізніше виявилося, що поховання масове.

Ярослав Нищик розповідає, що проводить багато часу за розсекреченими документами Архіву МО РФ про "Черкаську оборонну операцію" серпня 1941 року. Переглядаючи один із матеріалів, він знайшов прізвище солдатів, яких поховали у безіменній могилі.

Ксерокопія документу, взята зі сторінки Ярослава Нищика

- Вже не згадаю, чому замість 1941 року на очі потрапила похоронка на солдата Червоної Армії, який загинув 1943 - на Ільянова Вельмана Ільдановича. Місце поховання - північна околиця Білозір'я. День загибелі - 17.12.1943 року. Так знайшлось ім'я похованого солдата. Але щось не дало заспокоїтись і я почав шукати дані про перепоховання. В архіві, підрозділах МО, сільській раді - нічого. І знов доля, - згадує Ярослав Нищик. - Випадково неправильно пишу прізвище солдата - Вільянов. І перед очима - прізвища 42 радянських солдатів, які загинули 17 грудня 1943 року в лісі між Білозір'ям та Ірдинським болотом.

Ксерокопія документу, взята зі сторінки Ярослава Нищика

Пізніше черкащанин з'ясував, що в могилі поховані 43 людини - кілька років тому в неї перепоховали останки невідомого радянського солдата, які знайшли поруч.

- Ситуація з перепохованням жахлива. Після війни (швидше за все, у 1956 році), могилу відкрили. Частину останків забрали й перенесли на перетин вулиць Молотова-Гагаріна до братської могили. Вибили прізвища всіх на кам'яній стелі, а останки більшості загорнули назад, - розповідає Ярослав Нищик.

За даними черкасця, майже всі поховані солдати - не української національності.

Фото з особистої сторінки Ярослава Нищика

Родичка одного з вояків відреагувала на допис Ярослава Нищика і повідомила: щонайменше один із тих, хто числиться загиблим і похованим в білозірській безіменній могилі, а саме Кузахметов Ахтам Сапарович, ще довго воював, отримав нагороди і жив після війни.

Шукаючи подробиці поховання, ексдепутат знайшов ще одну могилу на понад 30 осіб.

- За моїми даними, в селі є дев'ять офіційних братських могил. Ці двоє, в яких поховані понад 70 солдатів, до переліку не входять, - пояснює дослідник.

Нині експосадовець займається розшифруванням архівних документів, у яких є прізвища похованих чоловіків. До 8 травня він хоче виготовити табличку з іменами загиблих.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору