Нью-Йорк – місто можливостей. Сюди їдуть з усього світу, щоб побудувати кар’єру чи створити бізнес. Та чи легко вижити в цьому мегаполісі, яке пафосно називають Велике Яблуко? Як це – жити в Нью-Йорку та чи зробило це його успішним і щасливим, розказав «Громадському» Павло Ткаченко з Черкас.
Приїхав на два місяці, а залишився на п’ять років
Павло – моушн-дизайнер. У свої тридцять він має невеличку студію в Нью-Йорку та креативну команду. З нею створює анімаційну графіку. Хлопець займається боксом і має кілька татуювань. Любить піші прогулянки, серфінг і дику природу. Їздить на мотоциклі і подорожує світом. Про свої пригоди він розказує на YouTube-каналі.
В Нью-Йорку Павло живе майже п’ять років. Хоч і не збирався жити в Америці.
- Я поїхав у Нью-Йорк, щоб знайти нових клієнтів і представити себе. Спочатку я планував залишитися в місті на два місяці. Але побачив для себе більше можливостей, ніж очікував. Мені стало цікаво, чи зможу робити бізнес. Тому вирішив залишитися на шість місяців. Потім – на рік. У квітні 2020-го буде п’ять років, як я тут, – розповідає Паша.
Легко в Нью-Йорку лише туристам
Нью-Йорк хлопцеві сподобався відразу. Адже це дуже красиве місто. Паша каже, що коли ти приїжджаєш в Нью-Йорк як турист – все класно, дуже цікаво, ніколи не сумно. Та коли починаєш тут жити – стикаєшся з труднощами, які називаються «податки». 40 відсотків доходу в місяць ти повинен віддати державі.
Ще у місті дуже дорого орендувати житло. По житлу Нью-Йорк – одне із найдорожчих міст у світі. Орендувати студію, а це навіть не однокімнатна квартира, десь всередині Брукліна, коштуватиме 2800 доларів в місяць. В елітному районі Нью-Йорка – на Манхеттені, ціни за оренду стартують від 3500 тисяч доларів. Високі суми за оренду помешкання Паша пояснює так:
- Нью-Йорк – не таке велике місто, як про нього думають. Він за розмірами з Київ. Але в ньому живе більше восьми мільйонів людей. Місто не може вмістити всіх, хто хоче тут жити. До того ж, у Нью-Йорку багато туристів, теж шукають тимчасову ночівлю. Тому оренда житла космічна, - розповідає черкащанин.
Щоб зекономити, більшість орендують житло з кимось. Паша теж так робить. Він живе у приватному будинку і ділить його зі своїм другом. Хлопець каже, що рідко бачить людину, яка має власну квартиру й автомобіль.
Лікуватися в Нью-Йорку теж дуже дорого. Якщо немає медичної страховки – до лікаря краще не сунутися, говорить Паша. Жителі Нью-Йорка кажуть: «дешевше померти».
- Я ніде не бачив таких цін. Медична страховка – обов’язкова. В місяць сім’ї з дітьми вона обійдеться у півтори тисячі доларів. Для однієї людини – 600-700 доларів. Якщо страховки немає, як у мене, треба платити штраф. Нещодавно я був у лікаря. Мені поміряли тиск і температуру. Я пробув на огляді три хвилини і заплатив 380 доларів. Але це все одно дешевше, ніж платити за страховку, – говорить Паша.
А якщо станеться щось серйозне? Якщо схопить апендицит – операція коштуватиме 30-40 тисяч доларів. Хлопець каже, що в один момент люди можуть втратити все або ж набратися кредитів.
Так само з освітою. Павло говорить, що знає людей, яким більше сорока років, а вони досі виплачують студентський борг. Деякі виплачують його все життя. В Америці така культура: якщо у тебе немає грошей – ти можеш трохи заплатити, а потім виплачувати кредит. Тут все побудовано на кредитах, каже Паша.
Тому щоб прожити в Нью-Йорку місяць, треба мати мінімум три тисячі доларів. І це після виплати податків.
Але попри це ньюйорківці почуваються захищеними. Паша каже, що закон і поліція працюють добре. Він ніколи не відчував небезпеки за своє життя або якщо щось із бізнесом піде не так. Він впевнений, що закон на його боці.
В Нью-Йорку можна заробляти великі гроші. Але не все так просто
У мегаполісі дуже багато бізнесу – від дрібного до великих корпорацій. Всі постійно в пошуках клієнтів, сервісу, партнерів, інвесторів, працівників.
Люди зі всього світу їдуть сюди з однією метою – реалізуватися, каже Паша. Вони чули, що Нью-Йорк – класне місто для кар’єри. Якщо приїдеш сюди – відразу станеш успішним. І це неправда. Тому що із великої кількості людей, які їдуть сюди за одним і тим же, утворилася велика конкуренція. І в ній дуже легко загубитися. Тут всі найкращі, інноватори. Треба постійно бути кращим, тому що тебе відразу витіснять. Тому навіть в бізнесі буде дуже важко вижити.
- Є така приказка: «Якщо ти зможеш досягти успіху в Нью-Йорку – зможеш досягти успіху скрізь». Я частково з нею згоден. Тому що це складне місто для життя. Якщо в ньому вийде реалізувати якусь ціль твого життя, то деінде буде легше це зробити, – каже хлопець.
З людьми дуже легко говорити про бізнес і справи. Перше запитання, яке при зустрічі ставлять в Нью-Йорку – «чим займаєшся? Що робиш?» А потім думають, як можна використати людину, щоб допомогти один одному.
- Американці мають бізнес-мислення. Вони беруть бізнес-модель і застосовують її на все. Навіть на романтичні стосунки. Вони завжди все планують: коли попити каву, коли піти з другом на прогулянку. І завжди дивляться, чи є в цьому вигода: якщо я піду на фільм – чи не пропущу щось важливе, – говорить хлопець.
Легше знайти бізнес-інвестора, ніж друга
З жителями Нью-Йорка легко бути бізнес-партнерами. А от друга знайти складно, каже Паша.
- Дружба для ньюйорківців – це кілька разів у місяць сходити з тобою в бар чи на вечірку. Можна більше не спілкуватися, але люди все одно називають один одного кращими друзями. У людей немає часу інвестувати в справжні стосунки. Всі дуже зайняті, у всіх розписані дні по годинах. Дружити немає часу, – говорить Паша.
Є й інша причина. Нью-Йорк – транзитне місто. Тут постійно змінюються люди. Вони приїжджають сюди ненадовго, беруть щось для себе і їдуть. Через це люди не хочуть витрачати час і сили на стосунки, які, швидше за все, зникнуть.
До того ж, в Нью-Йорку всі люди дуже різні. Різні національності, менталітети, віросповідання, колір шкіри. У всіх різний погляд на життя.
Паша говорить, що українці відкритіші. Цінують більше один одного. Хлопець вважає, що ньюйорківцям варто повчитися цього в нас.
- В Україні у мене ніколи не було проблем прийти до когось посеред ночі просто попити чаю і поговорити. Ти просто телефонуєш і кажеш: «я буду в тебе через 20 хвилин». Або «що ти робиш на вихідних? Пішли з наметами в похід». І ми пішли. Ніхто не думатиме, чи це вигідно зробити. Для ньюйорківців виникає питання: як це так – просто взяти і піти? Тут люди починають панікувати, якщо щось пішло не за планом, – каже хлопець.
Кому підійде життя в Нью-Йорку, а кому – ні
Щоб вміти жити в Нью-Йорку – треба комфортно себе почувати в повному хаосі, говорить Паша. Це чудове місце для життя, коли тобі 20-25 років і ти ще не маєш сім’ї. Молодь в Нью-Йорку може не лише спробувати реалізувати себе, а й порозважатися. Наприклад, побачити концерти будь-якого музиканта. Адже кожен артист, який влаштовує тур, завжди вносить у список Нью-Йорк. Чудове місто ще й тим, що все нове і модне спочатку з’являється тут, а потім розходиться по всьому світові.
- Людям після школи варто пожити кілька років у Нью-Йорку. Це відмінна школа життя. Нью-Йорк навчив би їх бути самостійними. Адже тут ти сам по собі. Нікому до тебе немає діла. Ти починаєш розбиратися, хто ти є, розуміти свої цінності, – каже Паша.
Не підійти для життя Нью-Йорк може старшим людям. Важко тут буде сім’ям із дітьми. Нью-Йорк не для тих, хто любить тихий, спокійний ритм життя. Не підійде мегаполіс людям, які не готові постійно адаптовуватися до нового. Тут треба бути постійно напоготові. Не підійде людям, які люблять природу. В одному лише районі міста – Манхеттені – 15 парків. Але вони штучні. Щоб сходити в ліс і побачити гори, треба їхати сім годин. Не підійде людям, яким подобається комфортна погода. Взимку – дуже холодно, влітку – дуже спекотно. Коли не холодно і не спекотно – йде дощ.
Як змінює Нью-Йорк
Паша каже, що за п’ять років у Нью-Йорку став впевненішим у собі. Переконався, що для людини немає меж розвитку. Якщо вона не боїться труднощів і знає, чого хоче від життя, все вдасться. Навчився фільтрувати поради і не намагатися сподобатися людям. В місті, де нікому немає до тебе діла, ти швидко цьому вчишся.
- А ще я зрозумів, що якщо інвестувати лише в себе й жити заради власного успіху та комфорту – дуже легко стати нещасною людиною. Люди в Америці, особливо в Нью-Йорку, сфокусовані лише на собі. Вони переслідують свій успіх, роблять кар’єру. А потім страждають від депресії і сидять на антидепресантах. І не розуміють, чому так відбувається. Люди мало допомагають один одному, мало інвестують у стосунки. Люди не знають імен своїх сусідів. Вони просто закриваються у собі – і все. Мій стиль життя теж сконцентрований більше на собі. Але я намагаюся зрозуміти, як я можу ефективніше допомагати людям. Для мене це дуже важливо, – говорить Паша.
Географія не робить людину успішнішою і щасливішою. Хлопець багато подорожує світом і скрізь чує, як люди говорять, що хочуть переїхати в інше місце. Ньюйорківці хочуть виїхати в Лос-Анджелес. Мешканці Лос-Анджелеса – в Нью-Йорк. Багато хто хоче виїхати в Європу. Зокрема, в Україну. Паша каже, що люди думають, що переїзд вирішить їхні проблеми. Але це не так. Коли ти кудись переїжджаєш, ти просто змінюєш країну, якій платиш податки. А успіх і щастя треба шукати у самому собі.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram