Черкащанкам розповіли усі секрети грудного вигодовування

06 серпня 2019, 17:01

Черкащанкам розповіли усі секрети грудного вигодовування

Чому матері дуже важливо налагодити грудне вигодовування, як правильно прикладати немовля, до якого віку рекомендовано годувати дитину грудьми тощо. У рамках Всесвітнього тижня грудного вигодовування майбутнім черкаським матусям розповіли про всі найважливіші аспекти грудного вигодовування. 

Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування проводиться щорічно з 1 по 7 серпня за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я. Близько 170 країн світу беруть участь у його проведенні. Мета заходу – акцентування уваги громадськості на цінності грудного вигодування та популяризація здорового способу життя. Він проводиться у 40-й тиждень року, що символізує 40 тижнів вагітності жінки до народження дитини. До події світового масштабу протягом багатьох років активно долучається і Центр матері та дитини на базі двох діючих в єдиній системі пологових будинків у Черкасах. Підтримувати цю ініціативу їм всіляко допомагає Центр здоров’я при департаменті охорони здоров’я Черкаської ОДА.

— Протягом десяти років у пологових будинках Черкас, які в 2011 році об’єднались, при кожній жіночій консультації діє «Школа відповідального батьківства». Там складено графік семінарів та практичних занять з майбутніми мамами та татусями за участю фахівців — акушерів, неонатологів, педіатрів. І медичні працівники кожного дня у «Школі відповідального батьківства» проводять певні заняття, — розповів директор  «Центру матері та дитини» Володимир Зеленько. — У розпорядженні свідомо налаштованих батьків — спеціальна література, відеофільми та відеосемінари. Наші лікарі також до кожного окремого заняття ретельно готують певні теми, які першочергово цікавлять майбутніх батьків. Це і грудне вигодовування, зустріч із жінками, які народжують уперше, з майбутніми татусями. Запросили до співробітництва Об’єднання «Ліга культури», яка готує культурні теми. З нами успішно працюють наші громадські організації «Молочна спільнота» та «Діалог». На двох базах задіяний практичний психолог.

Психологи обов’язково відвідують жінок і в той момент, коли вони перебувають у стаціонарі. Кожна майбутня матуся може переглянути графік занять та обрати для себе ті теми, які її займають та хвилюють найбільше.

Володимир Зеленько зауважив, що половина слухачів семінарів відвідує їх парами. На його погляд, завдяки цьому партнерські пологи у черкаських пологових будинках нині складають 87 %. При цьому відсоток таких пологів за участі татусів складає лише трохи більше 70%.

Під час Тижня грудного вигодовування майбутні батьки мали можливість отримати вичерпну інформацію щодо переваг грудного вигодовування, дізнатись про всі «за» та «проти» щодо цього, і врешті чітко визначитись — як саме годуватимуть своє немовля.

Спеціаліст Центру здоров’я при департаменті охорони здоров’я Черкаської ОДА Ірина Бойченко переконувала, якщо жінка налаштована на грудне вигодовування, вона однозначно дарує своїй дитині здоров’я та материнську любов. Любов, яку немовля відчуває через тактильне спілкування, через молоко, через спілкування матері, батька та дитини.

За її словами, на Черкащині всі медичні заклади підтримують всі належні принципи грудного вигодовування. Тут створені всі необхідні умови для партнерських пологів. Наразі, до груді дитину мають прикласти ще у пологовій залі. Уся ця робота, як вважає пані Ірина, проведена лише з однією метою, аби гормон щастя та турботи окситоцин виділився, і працював на лактацію, тобто продукування молока. Відповідно і на майбутній успішний розвиток діток.

— Звісно, кожна жінка має право обрати, як саме їй вигодовувати своє немовля: сумішшю з пляшечки чи грудьми. На це насправді впливає дуже багато чинників. Наприклад, породілля зазвичай прислуховується до порад своєї мами, або бабусі, або свекрухи. Впливає соціальне середовище, в якому перебуває жінка. Впливають рекомендації лікаря тощо, — вважає практичний психолог Наталя Попельнюх. — Для того, щоб жінка нарешті обрала єдино правильний та прийнятний для себе шлях у нас у «Школі відповідального батьківства» працює ціла команда лікарів, фахівців, експертів. Після народження, одразу після стресового проходження через родові шляхи, у немовляти виділяється адреналін. Він позначається у тому, що дитинка кричить. Але найкращими ліками від першого в житті потужного стресу є саме матусине молоко, яке містить гормон турботи та спокою. Грудне вигодування – це ідеальне харчування, яке сприяє здоровому росту і розвитку дитини. Адже основу грудного молока складають особливі білки, які відрізняються високою біологічною цінністю, легко перетравлюються і всмоктуються. З молоком матері дитині передається більшість захисних антитіл від багатьох хвороботворних бактерій і вірусів. Грудне молоко повністю забезпечує потреби дитини першого півріччя життя в рідині та поживних речовинах.

Всесвітньою організацією охорони здоров’я рекомендовано продовжувати грудне вигодовування щонайменше до досягнення дитиною дворічного віку. Грудне вигодовування сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти, закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку. Грудне вигодовування – це найнадійніший, найбезпечніший та найдоступніший спосіб годування немовляти.

Лікарі стверджують, що грудне вигодовування корисне не лише для малюка. Воно крисне і для матері: може допомогти знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу, раку яєчників та раку молочної залози. Цей природній процес також знижує ризик розвитку післяродової депресії та посилює зв'язок матері з дитиною.

Порушували під час семінару також аспект естетичності годування груддю «на людях» у разі необхідності. Адже наше суспільство ще не завжди готово з цим миритись. Однак, аби захистити права жінок, які годують груддю, МОН пішло на деякі кроки. Так мало ще кому відомо, але існує спеціальний наказ цього відомства. Зокрема, в ньому йдеться, про необхідність організації у торговельних закладах спеціальних кімнат, де жінка зможе спокійно погодувати своє дитя. Цікаво й те, що згідно з цим документом жінка має право вимагати місця в автотранспорті поряд з пасажиром жінкою. Так само у потязі — пасажирами мами, що годує груддю, мають бути виключно жінки. У разі порушення таких своїх прав, годувальниця може скаржитись та вимагати компенсацій.

Довідково:

В Україні перша галузева програма підтримки грудного вигодовування була затверджена у 1995 році. З 2001 року розпочата сертифікація закладів охорони здоров’я на відповідність критеріям «Лікарня, доброзичлива до дитини». З 2004 року в закладах системи охорони здоров’я України, де отримують медичну допомогу матері і діти, впроваджується Розширена Ініціатива ВООЗ/ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини», що передбачає, окрім питань підтримки грудного вигодовування, впровадження сучасних перинатальних технологій в родопомічних закладах. Наразі в Україні налічується близько 400 закладів, що відповідають згаданим критеріям. Медичних працівників закладів охорони здоров’я з підтримки грудного вигодовування готують за спеціальною навчальною програмою.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору