Дівчина за барстійкою: черкащанка про пристрасть до коктейлів та роботу в легендарному барі

06 лютого 2021, 20:02

Вона зовсім не навчалася на бармена, а просто працювала. Позаду у дівчини 5 років за барною стійкою і жодної розбитої пляшки алкоголю. Зізнається, що ніколи не ділилася номером телефону з тим самим “симпатичним хлопцем за баром” і лагідно називає барбеків “рабами”.

Сьогодні, у Міжнародний день бармена, журналісти “Про все” поспілкувалися із Софією Одерій, яка опановувала професію в легендарному києвському барі "Гидкий Койот".

- Що саме привело вас до роботи за барною стійкою?

- Я йшла у бар за атмосферою. Тоді мені було 18 років і я планувала пропрацювати 3 місяці, але залишилась на цілих 5 років.

У нашому закладі барменами працюють лише дівчата, а помічниками - хлопці. Сама концепція бару полягає в тому, що дівчата-койотки повинні стояти за баром.

(“Гидкий Койот” - бар в Нью-Йорку, а також однойменна мережа барів по всьому світу. Він послужив місцем зйомок фільму “Бар “Бридкий койот”. Антигламурний бар, де заправляють культові героїні, “койотки” - привабливі, пустотливі барменші з характером,- ред).

- Як запам’ятати всі рецепти?

- Це залежить від людини та її пам'яті. Особисто я запам'ятовую в процесі. Чим більше ти приготуєш, тим швидше запам'ятаєш. Крім того, ми працювали на швидкість. У нашому барі у вихідні дні проходимість стартувала від п'ятисот людей і тому була спрощена система, у якій рецепти були не багатокомпонентні.

Порахувати кількість приготованих за одну зміну коктейлів майже нереально, оскільки людей дуже багато.

- Який коктейль готувати подобалося більше всього?

- Більше всього я любила готувати Б-52. Я обожнюю наливати слоями. Коли я тільки навчалася барменській справі, підійшла до однієї дівчини і попросила її показати, як готувати шоти. Вона показала - я ж попросила ще одну і вона продемонструвала зовсім іншу техніку, а третя - ще інакшу.

- А свій перший коктейль пам’ятаєте?

- Свій перший коктейль не запам'ятався, оскільки коли працюєш - сприймаєш все, як вечірку чи шоу. Проте раніше нас відправляли у відрядження. Я була в Москві, Пітері та Сочі і там мені, як старанній працівниці, яка вивчила всі рецепти, довірили стояти за баром. Цей момент дуже запам'ятався, тому що зазвичай нікому так не довіряли.

- Часто доводиться бути “психологом-барменом”?

- Такі моменти частіше всього відбувалися ближче до ранку, коли людей меншало. Я люблю спілкуватися, але з усіма не переспілкуєшся та й вислуховувати усі проблеми мені не дуже подобалось. Тому я знаходила вихід у "поєднанні сердець". Бачила самотню дівчину і самотнього хлопця, у яких могла зав'язатися розмова. Вони слухали один одного і ми всі разом випивали.

- Чи була якась історія від гостя, яка найбільше запам’яталась?

- Було дуже багато іноземців. Вони розповідали, як живеться в їх країні, а я завжди запитувала - що їм подобається у Києві. Оскільки я добре спілкуюся англійською, то могла вільно спілкуватися з ними. Мені цікаво, чим запам'ятовувалась наша столиця, адже коли живеш у місті, то багато чого не помічаєш. Вони, в свою чергу, відзначали прекрасну архітектуру.

- Змішувати які напої - “дурний тон”?

- “Дурним тоном” вважається змішувати елітний алкоголь: віскі, ром з безалкогольними напоями. Чим дорожче напій - тим він має бути "чистішим". Віскі з пепсі або ж з колою найгірше, що може бути, оскільки я ще й не люблю пепсі. Такі напої взагалі ні з чим не змішуються. А який в цьому сенс? Тобто віскі “росло” для вас 40 років і ви його розмішуєте? Якщо ви не можете випити нерозведений алкоголь, потрібно переходити на інший. Не варто переводити на це ні гроші, ні час. Варто спробувати аби зрозуміти.

- Чи можна змішати кілька видів алкоголю в один вечір?

- Змішувати різні алкогольні напої в один вечір не потрібно. Це зашкодить вашому здоров’ю. Ми вивчали вміння правильно пити. І я, наприклад, знаю, що і в яких дозах мені потрібно пити.

Мій улюблений напій - це ром або горілка з лимонним соком. Важливо: потрібно пити або тільки перше, або виключно друге.

- Скільки інгредієнтів має містити справжній коктейль?

- Справжній коктейль - це три інгредієнти: база (будь-який вид алкоголю), пом’якшувач смаку (модифікатор) і додатковий інгредієнт. Проте, я думаю, що навіть два правильно змішані компоненти - це уже коктейль. Визначених норм, скільки має бути складових у хорошому коктейлі не має. Якщо людина розуміє, як додати певні смакові “нотки” до напою, то можна змішувати багато інгредієнтів.

- Який коктейль ніколи б не приготували?

- Я відмовляюсь від стереотипів. Якщо це коктейль без чогось занадто пошлого чи жахливого - я його приготую. Тобто у мене немає обмежень у тому, що готувати, а що ні. Це ж смак кожної людини. Одним подобаються солодкі коктейлі, іншим- ні.

- Наливали друзям безкоштовно?

- У нашому закладі були акції. Тобто нам роздавали флаєри, по яких люди могли отримати  безкоштовні коктейлі. Я, звичайно, віддавала їх друзям, але щоб просто так наливати безкоштовно - ні, оскільки потім довелося би платити за недостачу.

Нам відпочивати у барі взагалі не можна було. Навіть якщо це не твоя зміна. Згодом нам дозволили відвідувати заклад, як гостям, але тільки по певних святах.

- Який найдорожчий алкоголь розбивали?

- Я взагалі дуже обережна людина, навіть у п’яному стані. Тому такого не було. Але є у мене одна історія, коли алкоголь із бару використовувався не зовсім у тих назначених цілях. У відрядженні у Пітері до нас приїхав гість, який купив пляшку дорогого віскі Гленморанж (ціни в Україні коливаються від 1600 грн до 27000 грн - ред.). Ми налили його у відро для льоду і розвели...із колою, а потім всі разом пили через трубочки. У цей же час ми ще й шампанське розбризкували. Нам здавалося, що ми робимо шоу, - сміється Софія і додає, що у її роботі ігристе взагалі розливалося мало не кожного разу при відкорковуванні.

- Чи часто ви приймали залицяння до вас від відвідувачів?

- У нас сама концепція бару наштовхує на це. Проте нас не можна було торкатися, з нами не можна було проводити час після роботи. Тобто ми були повністю обмежені у спілкуванні з протилежною статтю.

Залишити телефон було заборонено. Це одразу ж каралося звільненням. 

-Як зрозуміти що гостеві уже досить?

- Напевне, коли він уже спить. Якщо це нормальний  гість, ми могли викликати таксі або ж спробувати розбудити. Якщо ж якийсь неадекват - викликали охорону. Охорону, до речі у нас називали BMF, що мало два розшифрування be my friend (будь моїм другом) або ж be my fu**er  Якщо ти себе добре поводиш BMF тобі допоможе, а якщо ні… то відповідно.

- Кого б із знаменитостей пригостили коктейлем і яким?

- Взагалі у нас було багато відомих гостей.Запам’ятався з них найбільше Олександр Головін (російський актор і телеведучий. Найбільшу популярність актору принесла роль Максима Макарова у телесеріалі «Кадети», - ред.). На початку вечора всі намагалися отримати його автограф, а через години три він валявся під барною стійкою. 

Ну і всім би я налила Б-52.

- Скільки заробляє бармен?

- У нашому закладі більше ніж адміністратор. Заробітна плата стартувала від 20 тисяч. Але все залежало від нас. Чим більше ми продавали, тим більше отримували. Були і ті, які отримували більше 40 тисяч гривень. І це було три роки тому.

- Що найбільше цінуєте в роботі бармена, а що ні?

- Найбільше - це саме процес готування коктейлів, спілкування з людьми. А найменше - це стереотипи і ярлики, які навішують. Наприклад, що бармен має готувати лише “правильні” коктейлі, має знати всю міксологію, або що барменами мають бути виключно хлопці.

У нашому закладі було трішки по-іншому. У нас концепція така, що дівчатка головні на барі. А от складну роботу, типу носити кеглі з пивом - виконували помічники бармена, хлопці, яких ми жартома називали “рабами”.


*фото з особистого архіву Софії

Тая Агавердієва

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору