Пофотографувати день народження – звичайна справа. Незвичайною вона перетворюється тоді, коли на світлинах – процес появи дитини на світ. Під час карантину замовити таку фотосесію неможливо, але й раніше у Черкасах на це наважувалися одиниці, - про це пише "Громадське.Черкаси".
Фотографиня Катя Тереньова вважає, що фотографувати народження дитини так само цінно, як інші важливі події.
- Я п’ять років вчилася на психологиню. Коли довчилася - зрозуміла, що не хочу працювати у цій сфері. Мені було не цікаво. Тому тривалий час працювала в торгівлі. Раптово зрозуміла, що треба припинити те, чим займаюся. І вирішила кардинально змінити сферу діяльності, - розповідає фотографиня.
Перші думки у черкащанки виникли про фотографію. Довелося знову піти на навчання - спочатку в Черкасах, щоб взагалі навчитися фотографувати, а потім визначилася, що хочу знімкувати у стилі new born.
- Коли я вирішила фотографувати малюків до двох тижнів – поїхала в Київ на курси. Дівчата, які по десять років працюють в цьому стилі, вчили, як класти малюка, щоб йому було зручно, як фотографувати, щоб не розбудити дитину. Так я і почала фотографувати діток, яким не більше двох тижнів.
Перша зйомка – через тиждень, а Катя Тереньова п’є валер’янку. Але коли у неї почало виходити все краще – вона перестала боятися і почала кайфувати від роботи.
- Я фотографувала тижневих малюків і мені захотілося сфотографувати, як вони народжуються. Дивилася фотосесії пологів і захотіла спробувати. Було цікаво, як це, але ніхто не пропонував таку фотосесію. Тому коли на зйомки своєї дитини записалася ще одна вагітна жінка, я відразу їй запропонувала: «А давай я тобі пологи зніму?». «А давай» – сказала вона. Я була приємно здивована, що людина погодилася без всяких страхів та осуду, - згадує Катерина.
У БУДЬ-ЯКИЙ ЧАС ДОБИ - НА ЗВ'ЯЗКУ
- Мама запропонувала чорно-білі фотографії пологів. Такі світлини акцентують увагу на емоціях. Ти не відволікаєшся на колір, а дивишся на емоції: обійми, поцілунки, вирази обличчя, які можуть сказати багато. Пологи краще фотографувати в чорно-білих тонах ще й через те, що це не лише народження дитини. Це кров та інші плями. А чорно-білі кольори це приховують. Тому такі фото виглядають естетично, - каже черкащанка.
Перед пологами Катерина консультувалася з психологинею, яка радила, як фотографиня повинна поводитися під час пологів. Також читала про пологову діяльність – скільки часу тривають пологи, як усе відбувається. Фотографиня не народжувала, тому всі ці моменти не знала. У соцмережі підписалася на сторінки доул.
- Завжди є планова дата пологів, але народження дитини дуже рідко співпадає з нею. Тому ти постійно в очікуванні дзвінка від вагітної. За місяць до пологів у мене все було готово: склала змінний одяг, зробила флюорографію, - ділиться Катя.
"У МЕНЕ ПОЧАЛИСЯ ПЕРЕЙМИ. ВИЇЖДЖАЙ!"
Ранок 21-го грудня. Був день зимового сонцестояння. Катя повинна збиратися на корпоратив. Раптом телефонує майбутня мама й каже, що в неї почалися перейми.
- Через годину ми зустрілися у приймальній Обласного перинатального центру. Жінка пішла в пологовий зал, а мені з її чоловіком довелося 10 разів пояснювати, хто ми і чому нам треба на пологи. Законодавство України дозволяє бути присутніми на пологах двом людям. Але всі були в шоці, що буде фотограф. Що старші люди, то з більшою осторогою ставилися до зйомок - вони цього не розуміли, - каже Катерина.
Коли мама покликала головну лікарку перинатального центру, питання «навіщо фотограф на пологах» закінчилися. Головна лікарка Центру вела вагітність породіллі і приймала пологи. Вона і дала дозвіл на фотозйомку.
- Медики рухалися хаотично і я не завжди могла зорієнтуватися, у яку сторону піде лікар і де я заважатиму. Тому я питала: «можна тут стати? я не буду тут заважати? А отут? А сюди можна?». Жодної агресії від персоналу я не відчувала. Лише один раз під час пологів жінка за 50, пробурмотіла, що фотограф тут зайвий. Вона саме встановлювала катетер породіллі. Мені було незвично працювати у пологовому залі. Я знімала пологи перший раз, а простір був вузьким для зйомок. При цьому треба було нікому не заважати, адже могло статися все, що завгодно. Я розуміла, що у будь-який момент мене можуть попросити вийти, - згадує фотографиня.
Пологи тривали швидко і без ускладнень. Родина та Катя приїхали майже о сьомій ранку. Породілля трималася як могла, інколи навіть поглядала в об’єктив. Але коли дуже болить, то ти не звертаєш ні на що уваги. У тата було своє «кіно» - він ні на кого не звертав уваги, бо дуже хвилювався. Він не знав, що робити, коли дружині було боляче, був безсилий у цей момент.
- У 9:20 уже народилася дитина. Після народження я ще дві години погуляла з батьками, бо треба було відфотографувати малого. Приємно, що медики чули мої прохання і не заперечували, коли я, наприклад, просила затримати дитинку на вагах. Мама в цей час вже гукала: «ой, і на телефон мені, будь ласка, сфоткайте». Тато зрозумів, що все добре з дитиною і мамою, й заспокоївся. Він залюбки позував з малюком. Хоча з першого разу дитину на руки не взяв, боявся. Це було так мило, коли ми робили кадри біля мами, де тато її обіймає, цілує. Такі моменти мають бути збережені. Їх буде приємно згадувати щоразу на світлинах, - згадує Катя Тереньова.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram