З початку року рятувальники та ДСНС Черкащини зареєстрували 69 водних пригод. Унаслідок них загинули 46 людей, серед яких 5 — це діти. Ще 23 дорослих і 7 дітей рятувальники встигли врятувати. Днями у Смілі рятувальник зміг повернути до життя 73-річну потопельницю - відпочивальники на пляжі встигли зафіксувати хвилини боротьби за її життя на відео.
Найчастіше причинами летальних наслідків на воді ставали паніка чи алкоголь. Проте нерідко трагедії трапляються через неуважність оточення.
Черкащанин Анатолій Сірий розповідає, що торік сам в останній момент встиг витягнути сина на берег, коли той тонув.
— Ми відпочивали на Дніпрі. Я був біля мангала, а син із дітьми друзів бавився у воді. Вони бовтались, каламутили воду, пірнали - я за це не хвилювався, бо син уже 7 років займається плаванням. І в один момент, коли я обернувся на ляскіт дітей, побачив, що він дивно грається — махає руками, ніби показує крила, і в нього відкритий рот. Я посміявся, пальцем його насварив і повернувся далі до м'яса, а через кілька секунд моя дружина закричала, — розповідає Анатолій Сірий.
Виявилося, що вона також спостерігала за їхнім сином. Але після того, як хлопчик востаннє пірнув із відкритим ротом, кілька секунд він не з'являвся на поверхні — і це її занепокоїло.
— Я подумав, що когось вкусила бджола й очима почав шукати Андрія (ред. — син Анатолія). І не знайшов. А дружина побігла у воду на місце, де я востаннє його бачив і сварив, — згадує черкащанин. — Я тоді ж пірнув під воду і побачив, що син у воді борсається. Тоді ще подумав, що він грається, але схопив і потягнув наверх. Виявилося, що його нога заплуталася в рибальській сітці. А він ще й ногами крутив — і вона обмотала їх. Довелося знову пірнути вниз і розплутати ногу, а в цей час голова сина була у воді, — згадує батько хлопчика.
На щастя, "водна пригода" закінчилася щасливо — 13-річний хлопець встиг перелякатися і наковтатися води, проте серйозних наслідків для здоров'я не отримав. Однак батько впевнений: якби не дружина — він би не розпізнав, що син тоне.
— Я думав, що люди, коли тонуть, кричать і борсаються, а він тільки махав руками, — згадує Анатолій Сірий.
"Люди тонуть не так, як у фільмах"
Насправді буває складно відрізнити справжнього потопельника від "імітатора", проте є кілька характерних ознак:
- Потопельник ніколи не кричить. Він може крикнути раз, що тоне, але після цього його голова знаходитиметься у воді, він хапатиме ротом повітря і разом з ним — воду;
- Руки бовтаються не хаотично, а на ширині плечей. Ними він нібито відштовхується від води, а в цей час ногами намагається знайти дно;
- Якщо ж людина тривалий час пливе спиною до верху — це може означати що з ним щось трапилося.
Як рятувати, якщо ви - не "профі"?
Найбезпечніше рятувати людей підпливаючи ззаду нього. Це потрібно робити для того, щоб потопельник вас не побачив — тому що у подібній ситуації у нього на першому місці — інстинкт виживання. І коли людина помічає, що ви тримаєтесь на воді, то може почати підтоплювати вас або видиратися зверху, щоб — і тоді ви перебуваєте в небезпеці.
— У такому випадку, якщо людина починає на мене вилазити, я пірнаю у воду разом із нею. У цей момент людина відчіпляється, щоб винирнути на поверхню, і вже тоді її можна схопити ззаду й почати доправляти до берега, — каже рятувальник.
Якщо в людини волосся достатньої довжини — чоловіка чи жінку краще схопити за волосся на відстані витягнутої руки.
Проте найбезпечніше для людей — кинути дошку, надувне коло, матрас чи мотузку потопельнику, щоб він вхопився — і завдяки цим предметам доставити його на берег.
Людина на березі, але непритомна. Що робити?
Мета домедичної допомоги - не дати людині загинути до приїзду лікарів "екстренки", які фахово рятуватимуть її життя. Тому якщо ви вже викликали (або хтось інший викликає "швидку") - потрібно:
- Очистити ротову порожнину людини, якщо в ній щось є. Потрібно зробити перших 5 рятівних вдихів (для цього — нахилити голову під невеликим кутом, закрити ніс птопельнику і вдихнути повітря);
- Зробити 30 натискань на грудну клітики, після — 2 вдохи. Так потрібно повторювати до приїзду медиків.
- Якщо під час цієї допомоги людина прийшла до тями — переверніть її набік і нахиліть голову вниз, щоб вода витекла з рота.
"Система трьох попереджень" для відпочивальників
Рятувальники черкаського пляжу "Митницький" розповідають, що нерідко тонуть саме ті люди, які безвідповідально ставляться до себе — вживають алкоголь на пляжі або нехтують правилами безпеки й через це наражають на небезпеку інших.
— Перше правило води — ніколи не йти у неї в нетверезому стані. Навіть якщо зробили кілька ковтків алкоголю — вода вже протипоказана. А насправді компанії приходять, вип'ють пива чи чогось міцнішого, і в "гарному настрої" йдуть у воду. Окрім того, що алкоголь "дає своє", вони часто починають один одного притоплювати чи борсатися вниз головою і пірнати. Вони безвідповідально ставляться до всього, що роблять у воді, — розповідають рятувальники.
Головні причини, чому люди тонуть:
- Причина №1: Вживання алкоголю перед тим, як йти купатися;
- Причина №2: Батьки, які не слідкують за своїми дітьми й не помічають моменту, коли малюк може перечепитися, впасти у воду й почати тонути. На цьому ж місці — незнання правил поведінки на воді (діти не знають, що таке "буйок", чому за нього не можна запливати й взагалі — як правильно себе поводити на воді. Рятувальник додає: дітей не врятує інстинкт виживання — діти до 4-5 років взагалі не відчувають страху і можуть перебувати у воді, доки не трапиться трагедія;
- Причина №3: Найрідше трапляються випадки, коли у людей судомить ногу чи руку або їх "хапає" панічна атака, бо вони не відчувають дна під ногами.
Часто самі ж батьки наражають своїх дітей на небезпеку, коли повністю покладаються на надійність надувного матрасу чи інших плавальних засобів.
— Інколи мені доводиться на лодці чи сап-борді виїжджати вслід батькам, які посадили дитину в центр надувного кола і попливли разом із нею на острів по глибині. І я відверто їм кажу: якщо трапиться якесь нещастя — я першою рятуватиму дитину. Але відповідальність за її життя та здоров'я — на батьках, це вони повинні її берегти, — наголошує один із "митницьких" рятувальників Олександр.
Ще частіше на пляж приходять діти й починають не лише пірнати, а й викликати занепокоєння рятувальників — лягають вниз головою і лежать нерухомо, топлять один одного і борсаються у воді небезпечною "кучею". Рятувальник наголошує, що для таких діє система "трьох попереджень" — якщо діти не слухають зауваження ні вперше, ні вдруге, то втретє рятувальник виводить їх за межі пляжу і не пускає до води без батьків.
Проте інколи виникають інциденти, коли "чада" приводять матір чи батька і вже вони починають конфліктувати з рятувальниками, бо "діткам не дають порозважаться".
— Таке буває не часто, але й не рідко. Але я завжди наголошую: діти віком до 12 років без присутності батьків не можуть взагалі купатися. Це Закон, а я законослухняний рятувальник, — жартує Олександр.
За Законом "Про безпеку на водних об'єктах України" дітям справді заборонено купатися у воді без супроводу та нагляду дорослих, якщо їм не виповнилося 12 років. Також дітям до 16 років заборонено користуватися плавальними засобами.
Правила поведінки на воді - для всіх
Окрім етично-моральних норм, правила поведінки на воді зібрані навіть у Законах України. За їх дотриманням суворо слідкують не лише рятувальники, а й правоохоронці, які можуть накласти штраф на порушника. Наперекір цьому рятувальники виділяють найбільш "наболілі" порушення на воді:
- Діти та дорослі дозволяють собі організовувати ігри та розваги на воді з пірнанням та "захватом", які несуть небезпеку не лише їм, а й іншим відпочивальникам. Якщо людина поруч не вміє плавати, а її штовхне раптовий "фрідайвер", її може "схопити" панічна атака. А вона — серед головних причин, чому люди тонуть;
- Відпочивальники різного віку не "нехтують" тим, аби пожартувати про те, що тонуть. Попри жарти, фраза "Я тону" — сигнал рятувальнику, щоб бігти й рятувати. В цей час справжньої допомоги може потребувати інша людина;
- Нерідко люди дозволяють собі запливати за буї, хоча це суворо заборонено законодавством. Попри небезпечну глибину, на воді за буями плавають човни та катери, а в межах Черкас — і великі судна. "Зустрічі" плавця й таких плавзасобів може стати летальною;
- Вилазити на буї також не можна — лише у тому випадку, якщо ви тонете. Натомість для черкащан це буває стандартною "розвагою";
- "Безхозні" діти на пляжі — не рідкість. Батьки можуть спохватитися з питанням, куди подівся малюк, лише після того, як чують чийсь плач або фразу "Допоможіть дитині!".
Разом з тим одвічною проблемою для черкаських відпочивальників є постійне засмічення території й вигул собак там, де облаштовані комунальні пляжі для купання людей.
Як не стати "одним зі статистики"?
Рятувальники кажуть, що для того, щоб не спровокувати чергову пригоду на воді, потрібно дотримуватися усіх перерахованих вище правил. Разом з тим не потрібно нехтувати попередженням рятувальників про високі хвилі на воді та ймовірний шторм. Якщо на вулиці негода — утримайтеся від риболовства чи плавання та перечекайте.
Якщо ж ви стали свідком дивної поведінки на воді - телефонуйте у "102" та "103!
Автор Аліна Євич
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram