Черкащанам, які зазнають насильства, в жодному разі не можна мовчати. Агресор не одумається і не заспокоїться. Чим довше ви мовчите про проблему, тим більше насильник переконується у своїй безкарності, й тим більше у нього розв’язуються руки.
- Історично склалося, що цю проблему в нас намагалися замовчувати, адже не хотіли "виносити сміття з хати". За даними Міністерства внутрішніх справ, упродовж 2017 року до поліції надійшло понад 110 тисяч заяв та повідомлень про домашнє насильство. І це при тому, що за статистикою усього лише 10-15% постраждалих від домашнього насильства звертаються за допомогою. Тому, можна лише уявити, скільки жінок страждають від побоїв. Більше того, за експертними оцінками, щороку понад 600 жінок в Україні гинуть через такого роду знущання, – наголошує Міністр юстиції Павло Петренко.
- Що зробило Міністерство юстиції для посилення відповідальності агресора?
- Ми не могли залишати цю проблему в тому стані, в якому вона перебувала роками. Тому, було розроблено й прийнято Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Він деталізує види насильства, визначаючи фізичне, сексуальне, психологічне та економічне. Окрім цього, було внесено зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів, які запровадили кримінальну відповідальність за домашнє насильство в будь-яких його проявах.
- Якого покарання слід очікувати тим, хто вчиняє домашнє насильство?
- Стосовно кривдника може бути винесено терміновий заборонний припис, який зобов’язує залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи терміном до 10 днів. Інші можливі механізми захисту від домашнього насильства – обмежувальний припис, взяття на профілактичний облік та проведення профілактичної роботи, а також направлення для проходження програми для кривдників. Ці заходи забороняють кривдникові мешкати з постраждалою особою в одному приміщенні та будь-яким чином взаємодіяти з нею на термін до 6 місяців.
- Якщо дії правопорушника будуть кваліфіковані як адміністративне правопорушення, то йому на перший раз загрожує штраф від 170-340 грн, громадські роботи від 30 до 40 годин або ж адміністративний арешт на строк до 7 діб. У разі вчинення тих самих дій протягом року штраф може сягнути 680 грн, тривалість громадських робіт збільшення 60 годин, а адміністративний арешт становитиме вже 15 діб.
- Також за домашнє насильство передбачена кримінальна відповідальність. У цьому випадку санкції значно суворіші, з ув’язненням. Зокрема, особі може бути присуджено громадські роботи на строк від 150 до 240 годин, арешт на строк до 6 місяців, обмеження волі на строк до 5 років або позбавлення волі на строк до 2 років. Але дані норми почнуть діяти з 11 січня 2019 року.
- Куди звертатися громадянам, які постраждали від домашнього насильства?
Постраждалі від домашнього насильства можуть звернутися до:
– уповноважених підрозділів органів поліції;
– загальних та спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб;
– служби у справах дітей за місцем свого проживання;
– скористатися послугами адвокатів нашої системи безоплатної правової допомоги.
- Куди звертатися за більш детальними консультаціями та роз’ясненнями?
- Якщо у вас виникнуть питання з цього приводу – звертайтеся до Головного управління Національної поліції у Черкаській області за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, за номером 102, або за тел. (0472) 37 20 80;
Ви можете звернутися на Національну "гарячу" лінію із попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації за телефоном – 116 123.
Поряд з цим, у Черкаській області функціонує мережа центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Для вирішення питання надання безоплатної правової допомоги, Ви маєте право звернутися до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Черкаській області (18000, м. Черкаси, бул. Шевченка, 185, телефон (0472) 54-68-31).
Додаткову інформацію про діяльність центрів з надання безоплатної вторинної допомоги у Черкаської області та їх місцезнаходження, Ви можете отримати на офіційному веб-сайті Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Черкаській області http://cherkasy.legalaid.gov.ua/ua/.
Також, при Головному територіальному у Черкаській області працює громадська приймальня з надання безоплатної первинної правової допомоги та пряма телефонна лінія для громадян, які проживають у віддалених населених пунктах та не мають фізичної змоги безпосередньо звернутись для отримання правової допомоги за місцезнаходженням приймальні. Прийом громадян здійснюється за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка, 185, каб. 239, тел. (0472) 33-00-29. Прийомні дні: вівторок, четвер з 10:00 до 16:00.
Окрім того, необхідну консультацію Ви можете отримати за телефоном гарячої лінії системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 цілодобово та безкоштовно в межах всієї України.
За інформацією прес-служби Черкаської міської ради
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram