Черкащанам пояснили, чому перед можливими блекаутами не наповнюють Кременчуцьке водосховище

14 листопада 2023, 15:19

У Кременчуцькому водосховищі на Дніпрі біля Черкас зафіксовано найнижчий за 26 років рівень води. Про це у Фейсбуці повідомив директор Черкаського обласного центру з гідрометеорології Віталій Постригань.

Журналісти Про все запитали у фахівців, як вплине зниження рівня води на фауну водосховища та чому його не наповнюють незадовго до можливих ворожих обстрілів та блекаутів.

Що для одних погано, для інших - добре

"Продовжується зниження рівня води у Кременчуцькому водосховищі. На ранок 6 листопада біля Черкас він становив 78,81 мБС, (мінімальна проєктна відмітка водозаборів, - ред.) що на 95 cм нижче минулорічного значення. Це найнижчий рівень води на цей час за останні 26 років спостережень", - розповідає Віталій Постригань.

Директор ННІ природничих та аграрних наук ЧНУ ім. Б. Хмельницького Максим Гаврилюк каже, що для "жителів" водосховища це може стати проблемою.

"Кременчуцьке водосховище повністю залежить від регулювання стоку води, - говорить експерт. - Тому це питання не до мене і не метеорологів, адже це не є природним процесом. Водночас таке зниження рівня потенційно може становити небезпеку для фауни. Коли виникне льодостав, то вода може промерзнути на всю глибину і задавить рибу та інших тварин. Також збільшується небезпека задухи риби у зимовий період. А для птахів, зокрема і рибоїдних, це навіть добре. Загалом, катастрофи для водосховища не буде. У природі так: що для одних погано, для інших - добре.".

Водночас фахівець вважає, що зниження рівня води є нелогічним перед можливими ворожими обстрілами об'єктів енергетики. За його словами, було б правильніше, якби тривало накопичення резервів води, аби потім ГЕС могли інтенсивно працювати.

"Рішення ухвалюються такі, які потрібні саме в цю хвилину"

Заступник начальника регіонального офісу водних ресурсів в Черкаській області Сергій Журавель пояснює, що ці процеси відбуваються через війну в країні.

"Все просто: війна. Є урядова міжвідомча комісія, яка визначає рівні води, - коментує Сергій Журавель. - Але є й "Укргідроенерго", яке для компенсації електроенергії в пікові часи має право скидати воду нижче рівня, звернувшись перед цим в Міноборони. В минулому році така сама ситуація була. Каховського водосховища вже немає. А воно по об'єму було таке саме, як Кременчуцьке. Тому доводиться тепер викручуватися з одним".

Минулого року рівень води також був мінімальним, проте весною його стрімко поновили, запевняє посадовець.

"Минулого року, у грудні, був рівень 78.30 мБС, здається, - згадує Сергій Журавель. - Але як тільки була можливість набрати воду, це робилося. Минулого лютого рівень почали набирати досить стрімко і вже до кінця березня цей рівень був повним. Цього разу може бути так само. Тому це не людський фактор, не забаганка, а обставини - війна. Рішення ухвалюються такі, які потрібні саме в цю хвилину. Місто залишається з водою. Так, може десь щось оголюється, але що ж зробиш".

Також рівень води у Кременчуцькому водосховищі може залежати ще й від того, скільки її дадуть іншим регіонам, які розташовані нижче по руслу.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору