Свій 60-річний ювілей Черкаська область відзначила впродовж 7-9 січня святковими масовими заходами, вшануванням видатних громадян, що зробили внесок у розвиток Черкащини, та відкриттям музею Тараса Шевченка.
Для привітання жителів краю, який є не тільки географічним центром України, а й її духовним осердям, 9 січня до Черкас прибув віце-прем’єр-міністр України Костянтин Грищенко. Серед почесних гостей – народні депутати України, Герої Соціалістичної праці, Герої України, ветерани війни і праці, представники посольств, а також делегації сусідніх областей (зокрема, Київської, Кіровоградської, Вінницької, Полтавської та Хмельницької).
Напередодні урочистого зібрання у палаці культури «Дружба народів», на площі відбулися церемонії покладання квітів до пам’ятника Богдану Хмельницькому та вручення нових автомобілів 42-м ветеранам Великої Вітчизняної війни.
Під час урочистого зібрання, віце-прем’єр-міністр України Костянтин Грищенко, голова обласної державної адміністрації Сергій Тулуб та голова обласної ради Валерій Черняк вручили 85 державних та обласних нагород особистостям, які прославили Черкащину і зробили вагомий внесок у її розвиток та процвітання.
Голова Черкаської обласної державної адміністрації Сергій Тулуб, вітаючи присутніх, зазначив - черкаський край є унікальним куточком, оскільки родючі чорноземи, дивовижна природа, багата історико-культурна спадщина зробили Черкащину справжньою перлиною України.
– Немає такої сторінки в історії нашої Вітчизни, в яку б не були вписані славетні імена та події Черкащини, – сказав Сергій Тулуб. – В усі часи найбільшим багатством Черкащини були її люди. Вони мужньо боронили рідну землю від ворога в роки воєнних лихоліть, збагачували її в мирній праці, щиро вболівали за долю та майбутнє своєї Вітчизни. Черкаська земля дала світу сотні визначних і талановитих постатей, понад 160 Героїв Радянського Союзу, 190 Героїв Соціалістичної Праці та Героїв України.
Керівник області підкреслив, що свій ювілей Черкаська область зустрічає вагомими результатами. Так, у 2013 році аграрії краю зібрали рекордний за всю історію області урожай – більше 4 мільйонів тонн збіжжя з врожайністю понад 63 центнери з гектара зернових. За неповних чотири роки роботи Сергія Тулуба в області відбувся приріст промислового виробництва майже на 80 відсотків, більш як в 1,7 рази зросла середньомісячна заробітна плата (2720 гривень на кінець 2013 року проти 1532-ох у 2009) та в півтори рази підвищився розмір пенсій (з 897 до 1392 гривень).
Як підкреслив голова облдержадміністрації, у квітні цього року на базі Черкаської обласної лікарні запрацював консультативно-діагностичний центр, ще раніше свої двері для перших пацієнтів відкрила обласна дитяча лікарня, на завершенні й спорудження перинатального центру. Окрім того, поступово будуються нові школи, дитячі садочки та стадіони. А у зв’язку з підготовкою до двохсотлітнього ювілею з дня народження Тараса Шевченка триває реконструкція Шевченківських об’єктів.
Віце-прем’єр-міністр України Костянтин Грищенко позитивно оцінив кроки черкаської влади на шляху до розбудови й процвітання області.
– Сьогодні склався той колектив керівників, що працюють на майбутнє цього краю, та здатні вирішувати поставлені Президентом України Віктором Януковичем завдання, – зазначив він. – У цьому році ми святкуватимемо 200-річний ювілей з дня народження великого генія українського народу Тараса Шевченка. Сторінки його життя, пов’язані саме з Черкаською землею, увійшли в історію не тільки нашої держави, а й усього світу. Переконаний, що всі разом ми зможемо зробити все, аби святкування цього ювілею стало справжнім етапом у духовному розвитку нашого народу. Для цього є всі передумови і хотів би вас запевнити в тому, що за підтримки Президента України та Уряду ми зможемо реалізувати найамбітніші плани та мрії!
А у житті Героя Соціалістичної праці Олександра Чемериса із села Лукашівка Чорнобаївського району два «діамантові» ювілеї: окрім 60-річчя області, цьогоріч він святкує і річницю весілля. Каже: куди б його не заносила доля, завжди пишався своїм корінням.
– Сам я уродженець Полтавщини, а оскільки в 1954-ому році кілька районів Полтавської області ввійшли до складу Черкаської, автоматично став жителем Черкащини, – каже Олександр Опанасович. – Дуже добре, що в складі нової області опинилися Золотоніський, Драбівський та, власне, Чорнобаївський район. Черкащина славиться добрими врожаями, а ці райони вносять для цього і свою лепту!
У ході урочистого зібрання Сергій Тулуб і Валерій Черняк вшанували і нагородили ювілейними відзнаками попередніх керівників області. Зокрема, на сцену запросили присутніх на святі Олександра Ружицького, Костянтина Ястреба, Анатолія Даниленка, Володимира Лук’янця, Вадима Льошенка та Олександра Черевка.
Як зазначили по завершенню урочистостей керівник Черкащини 1988-1992 років Олександр Ружицький та радник прем’єр-міністра Микола Білоблоцький, це свято об’єднало всі покоління черкащан, які протягом 60-річної історії області в різні епохи працювали над її здобутками.
Відлік 60-річної історії наймолодшої в Україні Черкаської області розпочався 7 січня 1954 року, відколи Указ про її створення в складі Української Радянської Соціалістичної Республіки підписав голова президії Верховної Ради СРСР Климент Ворошилов. До новоствореного регіону з центром у Черкасах ввійшли три міста обласного підпорядкування: власне, Черкаси, Сміла, Умань і 30 районів Київської, Полтавської, Кіровоградської та Вінницької областей.
На завершення урочистого зібрання відбувся святковий концерт. Свій пісенний дарунок черкащан представили творчі колективи Черкащини та запрошені зірки естради Іван Попович, Петро Черний та Наталя Бучинська.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram