62-річний черкасець Володимир Тарасенко захищає моркву й буряки від проростання в погребі. Кожен овоч змочує в розчині марганцівки, пише Дзвін.
– Треба пристосовуватись до теплих зим. Це стосується не лише вирощування городини, а й її зберігання, – каже Тарасенко. – Такого теплого січня, як цей рік, я не пам’ятаю. В погребі температура повітря зараз сягає плюс 9 градусів. Зазвичай вона взимку у погребах була не вище п’яти-шести градусів тепла. Картопля до десяти градусів тепло переносить нормально, не проростає масово. А от морква й столовий буряк перед новим роком розпочали проростать.
Перед Різдвом чоловік витягує з льоху всю моркву й буряк, заносить в літню кухню, перебирає. Кожен овоч, що дав ріст пагонів, обрізає ножем. Видаляє бадилля повністю, по кромці плода. Після того всю моркву й буряки з надрізаним вершком вмочує у розчин марганцівки. Розчин насичує до яскраво червоного кольору. Розкладає поруч на підлогу для просушування протягом кількох годин.
– Всю пророслу моркву й буряк після вмочування в марганцівку просушу й знову покладу в погріб, – пояснює. – Розчин марганцівки вбиватиме точку росту бадилля, й овочі не проростатимуть до весни. Проростання шкодить плодам, їх якості. Бадилля витягує з овочів до 50 процентів поживних речовин й вологу. Буряки, морква стають несмачними, зморшкуватими.
Після просушування Тарасенко збирає овочі в дерев’яні ящики й складає в погребі. Каже, в кого немає ящиків, чи сіток, тому краще зберігати овочі, насипаючи нетовстим шаром.
– Чим тонший шар овочів, тим краще зберігатимуться. За теплої зими ту ж картоплю треба встеляти не товстіше 30 сантиметрів. Товще – прітиме, проростатиме й більше вражатиметься гниллю.
Цікаво, що грибок у льоху знищують розчином солі. Саме так 57-річний Василь Макогін з райцентру Сміла, на Черкащині, з ним бореться. Вимащує солоною водою в погребі дошки й дерев’яні стовпчики.
– В кого є погріб, той знає, як швидко в сирості починає пропадати дерево, – каже чоловік. – На дерев’яних засіках з’являються сірі нальоти грибка. Грибок проникає всередину дерева й за кілька років воно трухлявіє. Колись з грибком люди боролись мідним купоросом, – мазали розчином того купоросу навіть в хатах стіни, вугли, котрі сиріли. Але він шкідливий для здоров’я. А от сіль ще нікому не нашкодила.
Чоловік розчиняє звичайну кухонну сіль з розрахунку 100 грамів на літр води. Ретельно перемішавши, вмоченою губкою протирає дошки в місцях враження грибком. З часом той грибок присихає, не розмножується. Каже, що такі дошки служитимуть на декілька років довше.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram