Від іграшок – до справжніх будинків. Можливості 3D-друку у світі розширюються з кожним днем. Наразі революційною технологією зацікавилися і в Черкасах. Розпочалося все з дипломної роботи молодого черкаського інженера Олега Похила. Викладачі підтримали студента та допомогли освоїти тему. Наразі черкащанин власноруч сконструював та зібрав один 3D-принтер та відкрив власну майстерню. Про свої унікальні вироби він розповів сайту vikka.ua.
"За фахом я – інженер-механік, аспірант в університеті. 3D-друком зацікавився давно, експериментували в університеті. Витупав з цією темою на конференціях, але теорія мала колись перейти в практичну площину. Тож і вирішив влаштувати майстерню вдома. З цією роботою мені дуже допомагає моя дівчина Тетяна", – розповідає черкащанин.
Винайдений ученим на ім’я Чак Хулл в далекому 1986 році, 3D-друк – процес читання цифрової віртуальної 3D-моделі з наступною побудовою фізичного об’єкта. За допомогою 3D-принтера можна надрукувати іграшки, прикраси, елементи побуту та декору, унікальні речі, відтворити зламані деталі побутової техніки чи автівок, інноваційні винаходи, взуття.
"3D-принтер навіть може зробили реактивний двигун. У Китаї цьогоріч на розвиток галузі 3D-друку з бюджету виділили кілька мільярдів. Тож напрям має просто фантастичні перспективи", – зазначає винахідник.
Він підкреслює, що 3D-друк – це фактично безвідходне виробництво. А ще екологічно безпечне.
"Наразі ми використовуємо PLA-пластик. Це біологічно безпечний матеріал на основі кукурудзяного крохмалю. З нього виготовляємо у "3D-майстерня in Че" іграшки, підставки для візитівок, тримачі для телефонів, планшетів та навушників, брелоки, елементи декору та багато чого іншого", – розповідає інженер.
Деякі вироби він друкує за стандартними схемами, а деякі розробив сам.
"Звичайно, мені як інженеру цікавіше розробити модель виробу самому. Як, наприклад, було з захистом для камери квадрокоптера. Трапляється, що вони падають і камери розбиваються. Таку модель мені замовив хлопець, який сам збирає квадрокоптери. Тепер ця модель стала популярною серед власників таких літаючих пристроїв. Будемо співпрацювати з Асоціацією власників квадрокоптерів", – зазначає черкащанин.
Олег Похил пояснює, що за допомогою його принтера і в залежності від матеріалу можна зробити як вироби із твердою структурою, так і гнучкі. Саме таким є захист для камер квадрокоптерів.
"Є хитрощі подачі матеріалу. Перед тим, як знайти ідеальний варіант для квадрокоптера, довелося виробити десь 5 експериментальних моделей. Зараз плануємо надрукувати серію світильників. Вже розробили першу модель, – розповідає інженер. – Її виготовлення зайняло приблизно 14 годин. Це багато у порівнянні з іншими виробами. Наприклад, на іграшку витрачалося десь 1,5 години. Якось мені довелося віддати телефон у ремонт, треба було переставити сім-карту у стару модель телефону. Тож за пару хвилин я виробив собі спеціальний слот".
Його дівчина та партнер Тетяна Ус зазначає, що вироби на замовлення надходять до їхньої майстерні все частіше.
"Було, що у нас замовили серію спінерів у патріотичних кольорах. Ми також можемо допомогти, коли у людей псується кухонна чи інша техніка. Так, виробляли для клієнтів шестерню для кухонного комбайну, шестерню для склопідйомника в автомобілі. Можемо надрукувати деталі приладів, які зламалися", – підкреслює черкащанка.
Крім того, за допомогою 3D-друку можна виробити унікальні речі.
"Попросили зробити салатово-жовту сільничку для кухні з дизайнерським ремонтом. Люди не могли придбати таку серійного виробництва", – пояснює дівчина.
Власники майстерні підкреслюють, що наразі перебувають у пошуку ідей. Адже їх, як і напрямів застосування 3D-принтерів, дуже багато.
"Як аспірант я брав участь у розробці проекту для медичної галузі. Це виробництво 3D-імплантів. Можна робити зубні протези, диски для кісток черепу, імпланти для суглобів прямо в операційній. З цим проектом ми увійшли у 10-ку найкращих із 270 представлених і навіть презентували його на конкурсі стартапів Vernadsky Challenge у Дніпрі. До речі, одним із суддів там був ведучий програми "Руйнівники міфів" Джеймі Гайнеман", – розповідає Олег Похил.
Він підкреслює, що такі імпланти вартували б дешевше тих, що замовляють з-за кордону.
"Наразі звідти закуповують якісні протези, а ми могли б обмежитися лише сировиною для їх виготовлення. Робили б усе прямо тут", – ділиться планами молодий інженер.
Технології, якими він захоплюється останні роки, черкащанин вважає справді революційними. Він та Тетяна Ус хочуть не тільки виробляти продукцію та виводити це на комерційний рівень. У планах пари – створення освітнього проекту для дітей.
"Новітні технології завжди гарно сприймаються молодим поколінням. А 3D-принтери та друк на них – дуже захопливо і має освітню складову. Хочемо у майбутньому проводити майстер-класи для дітей – зробити школу 3D-друку. Вже розробили 5 уроків", – розповідає Тетяна Ус.
Пара відкрита до співпраці та запрошує всіх бажаючих оцінити можливості 3D-друку на сторінці "3D-майстерня in Че" або писати їм на пошту: 3d.maysternache@gmail.com.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram