Лариса Городянко 14 років свого життя присвятила виготовленню ляльок-мотанок. Нині її роботи представлені у багатьох країнах Європи та США. А нещодавно одну з її ляльок подаровали відомому американському підприємцю та громадському діячу Білу Гейтсу. До створення кожної ляльки мисткиня завжди ставиться дуже серйозно, адже вважає, що мотанки – це люди із власною енергетичною оболонкою та душею, пише "Нова Доба".
За фахом Лариса арт-менеджер та мистецтвознавець, навчалася у Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури. Першу свою ляльку мисткиня виготовила під час відпочинку на морі, коли була вагітна. Цю роботу вона зберегла до цього часу. За її словами, ляльки вона змотує класичним способом. Проте, особливим моментом вважає саме процес створення основи голови. Вірить, що лялька несе духовну силу, тому для кожного митця важливо тримати внутрішній баланс під час праці.
По-перше, тканини мають бути новими, свіжими та чистими. Традиційно ляльку-мотанку шиють зі старого одягу. Я ж використовую лише старовинне полотно. Відчуваю, що це енергетично особлива тканина, адже вона виготовлена вручну. Таку тканину я викуповувала у свій час, деякі цікаві тканини привозила із закордону. На виготовлення однієї такої ляльки часу йде від одного тижня до місяця, – розповідає Лариса Городянко. – Кольори – різноманітні. У ранніх колекціях – це були традиційні українські – червоний, бордо та інші його відтінки. Останні кілька років триває хвиля осучаснення ляльки. Я також намагаюся слідкувати час від часу за модними трендами.
Наразі колекція авторки налічує понад 200 робіт. Це тематичні зібрання по 10-20 ляльок у кожній. Як зазначає сама майстриня, в останні роки вона почала відходити від цієї справи та виготовляти більш знакові роботи для благодійних аукціонів та виставок.
– Перший благодійний аукціон, в якому я брала участь був ініційований Університетом банківської справи. Зібрані кошти з нього віддали на відновлення постраждалої від часу дерев’яної церкви на заході України. Також виготовила ляльку для аукціону в ОАЕ. Тоді у ньому взяли участь майстри із різних міст нашої країни. Це одна із таких робіт, яка мені вдалася дуже легко, – говорить авторка. – Зазвичай я працюю за замовленнями. Торік була робота на замовлення художнього музею. Також відразу мені вдалася. Пам’ятаю, звернулася до мене пара, яка дуже хотіла народити дитину. Я подарувала їм ляльку, до якої була прикріплена ще одна маленька дитинка. Вона принесла їм вдачу.
Найвищою відзнакою для Лариси є відгуки від клієнтів, адже щоразу переживає, чи правильно вона побачила людину.
– Одного разу робила ляльку для української кіноакторки, яка від’їжджала за кордон. Я шукала різні варіанти, як її зобразити. Адже за допомогою ляльки я можу продемонструвати внутрішній світ людини. Лялька-прототип вийшла дуже яскрава з квітами, які підкреслили вишуканість образу, – згадує майстриня. – Також останню роботу створювала за фото. Коли побачила жінку на світлині, зрозуміла, що їй чогось не вистачає. Це як енергетичне зчитування. Я відчула, що людина дуже спокійна й врівноважена. Вирішила додати щось життєве, якусь хвилю, тому використала оранжевий та салатовий кольори.
Окрім виготовлення ляльок-мотанок, Лариса захоплюється йогою, а влітку мала досвід роботи тренером у дитячому таборі. Багато вільного часу майстриня приділяє вивченню психології. На думку мисткині, ця наука тісно пов’язана з її творчістю. Як говорить жінка, наразі в її житті розпочався новий етап, проте, у майбутньому вона планує продовжувати «творити незалежно від життєвих обставин».
Валерія Тімергаліна
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram