У черговому випуску програми «Мої права» журналісти Громадське ТБ: Черкаси розповіли про права мобілізованих та учасників АТО.
Перше, про що хотілося наголосити і довкола чого найбільше спекуляцій. Чи законна мобілізація? Так, законна. Адже закон «Про оборону України» у 4-й статті допускає оголошення мобілізації не лише у разі війни, а й у разі загрози нападу на Україну.
Правда, рік тому журналіст каналу «112» Руслан Коцаба оголосив флешмоб проти мобілізації та назвав її незаконною.
Але СБУ з ними швидко справилася. І відправила за ґрати. Наскільки законно, то вже інше питання. Але Руслан щонайменше їздив на російські канали й говорив там неправду. Але це вже інша тема.
ЯК ВРУЧАЄТЬСЯ ПОВІСТКА?
Повістку ви можете отримати лише двома способами – або за місцем проживання, або за місцем роботи. В обох випадках – під ваш особистий підпис. Повістки в двері, родичам, дзвінок по телефону – не можуть вважатися належним повідомленням про факт призову за мобілізацією.
Право вручати повістки мають працівники районного військового комісаріату або представники сільських чи селищних рад.
У повістці має зазначатися час та адреса, куди має прибути військовозобов'язаний. Також на ній має бути прізвище та ім'я особи, яка підлягає мобілізації, підпис районного військового комісара, гербова печатка.
Є люди, як не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Це:
– заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами;
– визнані непридатними відповідно до висновку військово-лікарської комісії;
– чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їхньої згоди);
– жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
– жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є інвалідом I чи II групи, до досягнення нею 23 років;
– усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
– студенти та аспіранти, які навчаються на денній формі;
– зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України;
– народні депутати України.
ЧИ ЗБЕРІГАЄТЬСЯ МІСЦЕ РОБОТИ ТА ЗАРОБІТОК?
За мобілізованим зберігається місце роботи на період до року.
Після того, як ви особисто отримали повістку, ви повідомляєте відділ кадрів. Після цього вам видають наказ про звільнення у зв'язку із призовом за мобілізацією зі збереженням робочого місця на строк до року.
Незалежно від форми власності підприємства, за мобілізованою особою зберігається середній заробіток на період до року. Тобто, бухгалтерія повинна нараховувати щомісяця середню заробітну плату, яку ви отримували до мобілізації.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА УХИЛЕННЯ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ
Коли вам вручили повістку, ви зобов’язані з’явитися на збірні пункти в терміни, зазначені в мобілізаційному посвідченні, повістці або розпорядженні військового комісара. Якщо ж ви ухилятиметесь від призову, вам загрожує кримінальна відповідальність – позбавлення волі від 2 до 5 років.
Поважними причинами неприбуття на збірний пункт визнаються:
– хвороба, яка позбавляє можливості з'явитись;
– смерть близького родича;
– перешкода стихійного характеру або інші обставини, які позбавляють можливості з'явитись на збірний пункт.
Причини неявки ви повинні підтвердити документально.
Запам'ятайте: відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією може наставати, якщо особа була належним чином повідомлена про те, що вона підлягає мобілізації. Тобто, було особисто вручено повістку, або, принаймні, була спроба вручити, але особа відмовилась її приймати.
УХИЛЕННЯ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ: СУДОВА ПРАКТИКА
В Україні вже склалась певна судова практика з цього питання. Найвищу міру покарання – 3 роки позбавлення волі – з-поміж усіх винесених вироків за ухилення від мобілізації, призначив Тячівський районний суд у Закарпатській області. Було засуджено чоловіка, який особисто підписав повістку, пройшов медогляд, але не з'явився до військкомату.
У Дніпропетровській області чоловік відмовився отримувати повістку від представників військкомату, які прибули за місцем його проживання. За це суд призначив покарання чоловіку у вигляді двох років позбавлення волі. В інших випадках суди призначали більш м'які покарання – умовні терміни й навіть штраф – 510 гривень.
АТО. ЯК ОТРИМАТИ СТАТУС УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ
Як свідчить практика, найпроблемніше для тих, хто воював на сході, – отримати статус учасника бойових дій. Часто кадровики у деяких військових частинах вносять у документи недостовірну інформацію про розташування військових підрозділів. Тому при отриманні документів учасники АТО повинні простежити, щоб там було вказано що їхній підрозділ дійсно був направлений та дислокований у зоні так званої АТО. Інакше – потрібно буде доводити свій статус у суді.
ПІЛЬГИ УЧАСНИКАМ БОЙОВИХ ДІЙ
Учасникам бойових дій надають понад 20 різних видів пільг:
– Безкоштовне, першочергове отримання ліків.
– Безоплатне зубопротезування.
– Безплатне оздоровлення в санаторіях.
– 75% знижка на оплату комунальних послуг.
– Безплатний проїзд усіма видами міського та приміського пасажирського транспорту, незалежно від відстані та місця проживання.
– Першочергове обслуговування в лікувальних закладах.
– Виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати, незалежно від стажу роботи.
– Першочергове забезпечення житлом та відведення земельних ділянок для житлового будівництва, садівництво, городництва.
– Одержання позики на 10 років на будівництво та ремонт житла.
– Безплатний проїзд оин раз на два роки залізничним, водним, повітряним або міжміським автотранспортом.
ПРАВО НА ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ
Учасники бойових дій мають право на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва.
Учасники АТО можуть отримувати ділянки з земель державної або комунальної власності.
Щоб отримати ділянку, потрібно подати до сільської, міської ради чи райдержадміністрації такі документи:
– Клопотання довільної форми (у ньому вказують розмір та цільове призначення ділянки).
– Додаток: графічні матеріали, в яких вказується бажане місце розташування ділянки.
– Документи учасника АТО.
Після цього вашу заяву протягом одного місяця мають розглянути чиновники.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram