Розвиток ішемічної хвороби серця пов’язаний, як правило, з тим, що судини, що живлять серце, з віком зменшують свою пропускну спроможність, наче „іржавіють“. Їх просвіт звужується, бо в стінці артерії відкладаються жирові речовини, перш за все холестерин. Цей процес медики називають атеросклерозом. Доведено, що чим вище, порівняно з нормою, рівень холестерину в крові, тим імовірніше у людини виникне ІХС (в тому числі інфаркт міокарда). Про те, як зробити так, щоб холестерин не „зашкалював“, газеті "Акцент" розповіла лікар-кардіолог Першої міської поліклініки Тетяна Звєрєвич.
— Пані Тетяно, розкажіть, які показники холестерину крові є нормальними, а які підвищеними?
— Показник холестерину у крові у межах 4.5 -5.2 ммоль/л є нормальним. Цифри від 5.2 до 6.6 ммоль/л свідчать про те, що ви потрапляєте в зону ризику розвитку атеросклерозу, від 6.5 до 8.0 — гіперхолестеринемія. У хворих, що перенесли інфаркт міокарда рівень холестерину у крові потрібно підтримувати менше 4.5 ммоль/л, а після стентування, аорто-коронарного шунтування — 3.5 ммоль/л (Рівень ліпопротеїдів низької щільності — 1.8-2.5 ммоль/л.
— Звідки береться в організмі холестерин?
— 80% холестерину утворюється в печінці в процесі обміну білків, жирів і вуглеводів, 20% організм утримує у готовому вигляді з продуктами харчування тваринного походження. При гіперхолестеринемії необхідно обмежити надходження харчового холестерину до 200-250 мг на добу. Дієта при атеросклерозі не повинна базуватися на виключенні надходження холестерину зовні. Вона повинна бути збалансованою. Обмеження холестерину повинно доповнюватись введенням речовин, перешкоджаючих розвитку атеросклерозу.
— Чи можна приймати овочеві і фруктові соки?
— Не лише можна, а й доцільно, оскільки мінерали, вітаміни і мікроелементи, які у них є, повністю засвоюються організмом протягом 5-10 хвилин. Соки виводять токсичні продукти, активують ферменти. Найбільший ефект здійснює свіжий сік, вжитий одразу ж після його приготування. Пити сік необхідно через соломинку, повільно, маленькими ковтками за 30 хвилин до прийому їжі. При набряках вживання соків слід обмежити. Хочу запропонувати спосіб зниження холестерину в крові без особливих зусиль над собою, не вдаючись до ліків і не підриваючи бюджет сім’ї. (Та це не означає, що одночасно не потрібно дотримуватися інших дієтичних рекомендацій або приймати медикаменти у тому разі, коли не вдається нормалізувати рівень холестерину за допомогою однієї лише дієти). Для цього вам необхідно лише їсти овсянку. Мова йде про вівсяні пластівці „Геркулес“, „Екстра“. Секрет простий. У вівсянці міститься багато харчових волокон — клітковини. Тонкі та ніжні волокна, як губка всмоктують в кишечнику жирові частки, в тому числі холестерин. Значить менше холестерину потрапляє у кров. Крім того, вівсянка багата ліпотропними речовинами (лецитином, холіном, ліноленовою кислотою), які полегшують і прискорюють переробку холестерину, що надходить з їжею. Інше пояснення користі вівсянки у тому, що вона всмоктує у кишечнику жовчні кислоти, які вже не потрапляють назад у кров. Завдяки цьому печінці доводиться будувати нові жовчні кислоти, а тому на холестерин не вистачає „сировини“ і його рівень у крові зменшується. Вівсянка корисна всім. Це перевірений спосіб знизити рівень холестерину у крові, тобто зменшити ризик розвитку ускладнень з боку серцево-судинної системи.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram