29 червня у Чигирині відкрили виставку жіночих оберегів. На ній представили півтисячі жіночих прикрас з колекції дослідника Юрія Коваленка з Черкас. Це – дукачі з "бантами" і без, сережки, коралові намиста із срібними рифами та "пугвицями", срібні ланцюжки, хрестики, датовані ХІІ – початком ХХ століття, повідомляють на сайті НІКЗ "Чигирин", пише "ГромЧЕ".
- З найдавніших часів прикраси мали призначення оберегів. Дукачі, коралові намиста, згарди якнайкраще відповідали такому призначенню, – розповідає молодший науковий співробітник музею Богдана Хмельницького Любов Шмиголь. – Вони захищали жінку – продовжувачку роду – від злих сил, давали здоров’я і силу.
На виставці серед прикраси переважають дукачі. Вони представлені зразками з усієї України – від Закарпаття до Слобожанщини. Дукач – це прикраса у вигляді великої медалеподібної монети з металевим бантом, прикрашеним камінцями. Його носили на широкій стрічці на грудях під самою шиєю.
- Виготовляли ці прикраси сільські ювеліри, прозвані в народі золотарями. Це були звичайні селяни, які навчилися золотарському ремеслу. У вільний від хліборобської праці час вони виготовляли прикраси для односельців, – зазначає Любов Шмиголь. – Цікаво, що на Черкащині серед золотарів було багато жінок.
Виставка "Обереги жіночої долі: намиста, згарди, дукачі експонуватиметься до кінця вересня. На відвідувачів чекають в музеї Богдана Хмельницького НІКЗ "Чигирин" (вул. Грушевського, 26).
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram