В останні тижні вода у річці позеленіла та набула неприємного запаху. Це відбувається щороку, але цього сезону — черкащани відзначають: Дніпро зацвів особливо рано. Не кожен пересилить себе, щоб скупнутися у квітучих водах Дніпра, але питання навіть не в гидливості, а в безпеці. Чи часом не загрожує здоров’ю відпочивальників зелена Дніпровська вода?
Про це пишуть "Вечірні Черкаси".
То де ж в Черкасах знайти чисту воду для відпочинку? Хтось радить з міських пляжів відвідувати: Долину троянд і пляж від Пушкінського до Дамби, інші ж запевняють, там все давно позеленіло — слід їхати за місто, а краще й узагалі на той берег Дніпра. Та навіть у Черкасах ще можна знайти чисту та приємну для відпочинку воду: все залежить від температури та чи є течія.
— Цвітіння синьо-зелених водоростей спричиняє відсутність течії, температура води 20-25 градусів та надлишковий вміст у волі азоту, фосфору, органічних сполук. При «цвітінні» води, вона має виражений неприємний запах, а риба потерпає від нестачі кисню. Сьогодні ми фіксуємо температуру у Дніпрі біля Черкас на рівні 26 градусів, саме тому у місцях, де немає течії відпочивальники відмічають цвітіння водоростей. Але масового цвітіння по всьому Кременчуцькому водосховищі поки що немає, — роз'яснює керівник Черкаського обласного Гідрометцентру Віталій Постригань. — Звичайно, зниження температури та дощі можуть призупинити процес цвітіння, але лише на якийсь час. Окрім того, що відпочивальникам просто не приємно купатися у такій воді, водорості надмірно споживають кисень, через що якість води погіршується і від задухи може гинути риба.
Директор КП «Дирекція парків» Андрій Куча розповідає, що воду на всіх муніципальних пляжах міста — Казбетському, Соснівському та Митницькому регулярно контролює Держспоживслужба.
— Двічі на місяць вони беруть на аналіз воду з Дніпра і за результатами проведених досліджень рекомендують нам обмежити чи ні відпочинок людей на міських пляжах. Коли вода неналежної якості ми розставляємо таблички із попередженням, аби люди не купалися. Поінформування та попередження — це єдині засоби впливу на людей доступні для нас, — пояснює Андрій Куча. — Цього року вміст шкідливих та небезпечних речовин у Дніпровській воді ще не перевищував максимально допустимі норми, тож відпочинок на муніципальних пляжах цілком безпечний для городян та гостей міста. Я й сам купаюсь у Дніпрі. Окрім високої температури та слабкої течії погіршує ситуацію і скид шкідливих речовин в головну водну артерію України. Екологи б’ють на сполох: лише на території Черкащини до поверхневих вод минулого року скинули 7,1 мільйона метрів кубічних забруднених або ж недоочищених стоків. За період з січня по липень 2019 року на Кременчуцькому водосховищі відібрано 33 проби води. Виявлено сім випадків перевищення допустимого рівня біохімічного та хімічного споживання кисню, вмісту азоту амонійного, заліза, фосфатів.
Кандидат біологічних наук, доцент кафедри біології, екології та агротехнологій Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького Вікторія Осипенко радить черкащанам скористатися можливістю і ще поки в Дніпрі не надто багато синьо-зелених водоростей спішити відпочивати на міських пляжах. Найближчі тижні за високої температури цвітіння посилиться.
— Так, цього року ми маємо бурхливий розвиток синьо-зелених водоростей раніше ніж у попередні роки. Але ж і зима була теплою та безсніжною, весна почалася на місяць раніше, тож нічого дивного у тому, що й водойми "зацвіли" раніше немає, — аналізує Вікторія Осипенко. — Зрозуміло, що це природний процес, але поглиблює його й екологічне забруднення водойм. Зокрема люди користуються фосфатною дешевою хімією, добрива з полів дощами змиваються у воду, часто каналізаційні стоки без очищування скидаються у Дніпро. Це все позначається на якості води та процесах в ній.
За словами науковиці воду, у якій багато синьо-зелених водоростей навіть після очищування не можна споживати у їжу. Адже водорості, які бурхливо розмножуються продукують у воду продукти своєї життєдіяльності гепато- та нейротоксини, які згубно впливають на здоров’я людини.
Тому спішіть відпочивати на Черкаських пляжах, адже вже за пару тижнів купатися у Дніпрі буде не лише неприємно, а й небезпечно.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram