Україна вже більше місяця живе в умовах карантину з обмеженнями для всіх громадян. Але чи не найбільше на собі їх відчули представники малого та середнього бізнесу. Значна частина з них закрилася, вони втрачають доходи, їм доводиться відправляти своїх працівників у відпустки, а інколи - навіть звільняти. Представники черкаського бізнесу розповіли, як карантин вплинув на їхню діяльність та чого вони очікують після його завершення.
Що зараз відбувається із черкаським бізнесом?
Черкаська підприємиця, засновниця декількох приватних шкіл Ірина Ткаченко працює у сфері освітніх послуг, тому каже, що на карантин вони пішли раніше від інших.
- Зараз ми повністю перейшли на роботу онлайн. Але труднощі полягають в тому, що більшість людей хоче отримувати послуги безкоштовно, у тому числі й освітні. Думають, що за послугою відсутня собівартість. Це все тому, що населення у нас фінансово безграмотне, - розповідає пані Ірина.
Також підприємиця говорить про незручності, з якими довелося зараз стикнутися.
- Ми змушені сплачувати комунальні і податки, бо владу не цікавить, що ти не отримуєш доходи, головне, щоб ти за все заплатив, а там хоч з голоду помирай, - каже підприємиця.
Голова профспілки підприємців Черкас “Солідарність” Ольга Ракова говорить, що зараз закритий практично весь малий та значна частина великого бізнесу, не працюють навіть деякі виробники продукції.
- Спочатку були відкриті лише продуктові магазини та супермаркети. Згодом дозволили працювати СТО та магазинам, які торгують автозапчастинами. Всі інші підприємці, які займаються торгівлею, ремонтами одягу, чи техніки - всі закриті, пішли на карантин за власний рахунок, - каже Ольга Ракова.
Дехто з бізнесменів встиг відправити в оплачувану відпустку своїх найманих працівників, для того щоб заплатити їм відпускні. Але основна маса - відправила у відпустки без збереження заробітної плати.
- Зараз підприємці через це дуже переймаються, адже хочуть зберегти своїх найманих працівників. Хто міг, підтримав зарплатою за березень. Але платити далі підприємці не в змозі, адже у самих немає чим. - розповідає пані Ольга.
За її словами, багато підприємців вже вклали гроші в товар, деякі навіть позичали, брали кредити для того, аби закупити його зараз за старою ціною.
- Тим більше запасів ні в кого немає, оскільки останнім часом покупецька здатність населення була дуже низька. Багато платіжездатних громадян виїхали на заробітки закордон і бізнес практично ледве дихав, - каже голова профспілки.
Чи ефективна підтримка влади для підприємців?
Державна влада України звільнила ФОПи від сплати Єдиного соціального внеску (ЄСВ) тільки за березень і квітень. Також черкаська влада нещодавно зменшила ставки єдиного податку для підприємців 1-ї та 2-ї груп, які не мають можливості працювати в умовах карантину.
- Єдиний податок держава не може зменшити, тому що це рішення приймають органи місцевого самоврядування. І коли ми звернулися до наших депутатів з проханням зменшити податок, вони відповіли, що не можуть цього зробити, бо цього не дозволяє податковий бюджетний кодекс. Тому багато лідерів підприємницьких організацій зі всієї України зверталися до Кабінету міністрів, до Верховної Ради, щоб вони дозволили місцевим органам самоврядування переглядати ставки єдиного податку на період карантину. Тому що до 19-го квітня підприємці вже повинні були сплатити всю суму, а грошей ні в кого немає, - пояснює голова профспілки підприємців.
Також держава пообіцяла підприємствам-виробникам продукції, які зупинилися на період карантину, надати дотацію через Центр зайнятості.
- Ця підтримка звучить доволі гарно: держава виділила кошти і Центр зайнятості їх відшкодує. Але коли я сіла і порахувала, то зрозуміла, що це зовсім не вигідно, - розповідає пані Ольга. - Дотація передбачена лише для виробників, не стосується сфери послуг і торгівлі. І щоб її отримати потрібна купа довідок. До того ж, спочатку підприємці самі повинні сплатити всі податки, а потім, за наявності фінансової можливості, Центр відшкодує кошти. Тобто, стовідсоткової гарантії виплати теж немає.
Власник мережі дитячих комплексів “Мадагаскар” і “Happy Land” Владислав Коваленко розповідає, що на карантині їм дозволено не платити оренду власникам приміщення, але вона все одно нараховується, хоч і не в повному обсязі (приблизно 40% від суми, що була раніше). Тобто, як тільки підприємці почнуть працювати, її доведеться виплатити.
- Така сама ситуація і з банками. Вони начебто відстрочують відсоток за термін карантину, але після виходу з карантину на всі заборгованості буде нарахована пеня. Тобто, всі не виплачені гроші вважатимуться офіційним боргом, - говорить пан Владислав. -Такі умови для нас не зовсім прийнятні, будемо домовлятися про якісь розстрочки, реструктуризації боргів.
Владислав Коваленко говорить, що уряд, ніби і намагається нормалізувати ситуацію, але, фактично, ніякої конкретної допомоги для бізнесу немає.
- Наш бізнес підпадає лише під мінімальні відшкодування. Але для того, щоб їх отримати необхідно заповнити велику кількість паперів. Та і кардинально це нічого не змінить, враховуючи все те, що зараз відбувається у нашій сфері діяльності, - каже підприємець.
Чого очікувати після завершення карантину?
За словами власника дитячих розважальних закладів Владислава Коваленко, продовження карантину кардинально ситуацію для бізнесу вже не змінить, ні в гіршу, ні в кращу сторону. Все найгірше, що могло статися, вже сталося. Наслідки ще будуть попереду, адже не зрозуміло, коли це все закінчиться і чим обернеться для людей та країни в цілому.
- Звичайно, є сфери діяльності, які від карантину не постраждали, або, навіть, отримали якийсь “плюс”, наша ж сфера - лише колосальний “мінус”. Можливо, навіть все закінчиться банкрутством через велике фінансове навантаження. У нас є надія, що люди відразу захочуть відвідати розважальні заклади, після того, як два місця були вдома. Але, насправді, всі зараз настільки налякані і без грошей, що їм буде не до розваг у закритих приміщеннях, та ще й з дітьми. Дуже багато негативних факторів конкретно для нашого бізнесу, - говорить підприємець.
За словами Ольги Ракової, після того, як карантин закінчиться, продовольча група ще виживе, але непродовольчій буде набагато важче. Уже зараз прогнозують, що 20-30% підприємців з непродовольчої групи закриються.
- Зараз багато хто закупив весняний одяг і взуття, але продати не змогли через карантин. А треба вже завозити літній одяг, на який коштів не залишилося. І де гарантії, що товар будуть купувати? Зараз всі люди намагатимуться економити гроші. Більшість тих самих працівників сидять без роботи, у відпустці за власний рахунок, - розповідає пані Ольга.
До того ж, підприємцям доведеться платити податки, заробітні плати найманим робітникам, не менше мінімальної, та, головне, оренду.
- Прогноз насправді невтішний, ми дуже боїмося. Але збитки понесуть не лише підприємці. Якщо малий бізнес закриється, то вони не будуть платити Єдиний податок, ПДФО на зарплату найманих працівників, які йдуть до місцевого бюджету. Не будуть платити ЄСВ, що надходить до Пенсійного фонд. Це дуже складна ситуація, до того ж, збільшиться кількість безробітних, - зауважує Ольга Ракова.
Також вона розповідає, що уже через електронний кабінет підприємці подають заяви на закриття. Ці люди вже не будуть працювати, адже дуже добре розуміють, що після того, як карантин закінчиться, до них ніхто не прийде щось купувати.
- Мені дуже боляче це казати, але бізнес уже почав закриватися. Деякі працівники знайшли собі іншу роботу, наприклад, у тих самих продуктових магазинах. Вони пишуть заяву на звільнення за згодою сторін. Роботодавець не має права їх затримувати, а потім каже, що і сам закривається, - каже пані Ольга.
Також підприємці бояться, особливо власники маленьких магазинчиків, що їх будуть грабувати після відкриття.
- Крадіжки розпочнуться, бо у людей немає грошей на покупки, а виживати якось треба. У нас і до карантину часто траплялося подібне, - зазначає голова профспілки підприємців.
Підприємиця Ірина Ткаченко розповідає, що після карантину продовжить працювати та посилено переводити свою діяльність в онлайн.
- Як показала практика, залишаючись жити в цій країні ти наражаєш себе на можливість голодної смерті. Під час карантину ми отримали підтвердження того, що Україні не потрібна освіта, медицина та культура, - кажне пані Ірина.
Підготувала Інга Голик
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram