У зв’язку з початком нового навчального року Головне управління ДПС у Черкаській області нагадує про порядок оподаткування доходів репетиторів.
Послугами вчителів-репетиторів користуються більшість батьків, які прагнуть покращити знання дітей, здобуті в школі, або підготувати їх до вступу у виші.
Дохід, отриманий педагогом-репетитором за навчання, підлягає обов’язковому декларуванню.
Вчителям, викладачам та особам, які надають репетиторські послуги, варто враховувати наступне:
відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України дохід з джерелом їх походження з України – будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх на території України. Якщо викладач-репетитор не є фізичною особою – підприємцем, але постійно надає репетиторські послуги фізичним особам, то він зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів (п.п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Кодексу).
Податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2019 рік викладач-репетитор подає до 1 травня 2020 року за місцем податкової адреси (реєстрації) чи онлайн з використанням електронного підпису. Суму податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військового збору, зазначену в річній податковій декларації такий викладач-репетитор самостійно сплачує до 1 серпня 2020 року.
Доходи від репетиторства відповідно до п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України, оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків. Також із вказаних доходів справляється військовий збір за ставкою 1,5 %.
Репетиторські послуги це, зокрема підготовка дітей до школи, вступу до навчальних закладів, незалежного тестування, навчання з будь-яких предметів, написання рефератів, виконання контрольних, курсових, дипломних робіт тощо.
За бажанням, викладач – репетитор може здійснити державну реєстрацію та проводити діяльність як фізична особа-підприємець. Переваги ФОП: трудовий стаж, офіційна довідка про доходи, та ін. Зареєструвати ФОП може кожен громадянин, який досягнув 16 років і має офіційно зареєстроване місце проживання. Для реєстрації потрібні такі документи:
- паспорт громадянина України;
- ідентифікаційний код платника податків.
В законодавстві існує дві системи оподаткування: загальна й спрощена.
Особливості загальної системи оподаткування:
- потрібно мати реєстратор розрахункових операцій, тобто касовий апарат;
- ФОП на загальній системі оподаткування може займатися видами діяльності, які заборонені підприємцям на спрощеній системі;
- підприємець не має обмежень щодо кількості найманих працівників, обсягів реалізації та доходів;
- обсяг податків залежить від отриманого доходу. Тобто, якщо за звітний період немає заробітків, підприємець не сплачує платежі, крім єдиного внеску у розмірі не меншому за мінімальний страховий внесок. Тобто не менше 918,06 грн. в 2019 році.
При загальній системі оподаткування сплачуються:
- ЄСВ – не менше 918,06 грн./міс;
- ПДФО (податок на доходів фізичних осіб) – 18% від чистого оподатковуваного доходу. Щоб його розрахувати, потрібно відняти від суми доходів документально підтверджені витрати, пов’язані з їх отриманням. 18% від цієї різниці – розмір ПДФО кожного окремого місяця;
- військовий збір – 1,5% від доходу, з якого справляється ПДФО.
Спрощена система оподаткування
Викладач – репетитор за умови реєстрації ФОП при обранні спрощеної системи може перебувати на другій або третій групі єдиного податку.
Головне управління ДПС у Черкаській області нагадує, що декларування доходів пов’язано із виконанням фізичними особами – платниками податку вимог ст.67 Конституції України та норм Податкового кодексу України та сподівається що громадяни, які надають послуги з репетиторства, є сумлінними, виявлять свою громадянську позицію і сплатять податки.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram