Бути чи не бути третьому книжковому фестивалю у Черкасах?

05 травня 2019, 17:33

Бути чи не бути третьому книжковому фестивалю у Черкасах?

Дві весни поспіль у Черкасах відбувався масштабний фестиваль книги. Щоб провести його знову, організатори кажуть, докладають чимало зусиль. Однак поки що сказати точно неможливо, чи приїдуть до нас цього року відомі письменники та видавництва  зі всієї країни, пише "Інфоміст".

10 квітня Департамент освіти та гуманітарної політики ЧМР оголосив переможців конкурсу по "Міській програмі виділення грантів" на культурно-освітні проекти. Це була одна з програм, куди подавали свій проект організатори Черкаського книжкового фестивалю. Однак у списку переможців себе не знайшли. Про фінансові складнощі в організації цієї літературної події нашому виданню розповіли організатори фесту Людмила Фіть та Юлія Чабаненко.

– Ми подаємося на всі гранти, які знаходимо. Перший крок у створенні третього фестивалю – це участь у Громадському бюджеті, – розповідає Людмила Фіть.

Юлія Чабаненко каже, що подаючись на Громадський бюджет, вони й не думали, що варто проводити повноцінну рекламну кампанію:

– Я навіть не підозрювала, що якщо в нас два роки поспіль на фестивалі було майже 10 тисяч відвідувачів, то зараз треба аж так сильно просити людей бути небайдужими. Я поклалася на свідомість черкасців. Однак ми не перемогли.

Як зазначалося раніше, у міському гранті культурно-освітніх проектів, Книжковий фест теж не отримав перемогу.

– Винні обидві сторони.  Без підтримки влади такі масштабні події не відбуваються, і це правильно. А ми, як організатори, можливо, ще не пояснили важливість нашого фестивалю для промоції міста. Не показали його користь. До нас приїздять люди з усіх областей, а рекламу ми робимо не лише на черкаські ЗМІ, а й всією Україною, –  розповідає Людмила Фіть.

Великі надії організатори покладають на Український культурний фонд, куди подали проект на проведення події. Два етапи конкурсу вже позаду, залишився третій – останній. Результати оголосять на початку травня. Також планують податися на культурний грант від облдержадміністрації.

Масштаб фестивалю залежить від суми, яка буде виділена. Організатори кажуть, що для його створення потрібно не менше ніж 450 тисяч гривень. Які гості, гурти та письменники будуть на події, також визначає кошторис.

До слова, другий #chebookfest коштував 480 тисяч гривень. Тоді долю фесту вирішував Спільнокошт. Людмила Фіть зізнається, що таке колективне фінансування проектів – це своєрідний міні-фестиваль:

– Після того, як ми написали текст, зняли відео, виставили  це все на сайт,  тоді розпочалося найцікавіше. Ти починаєш повноцінну рекламну кампанію. Треба підняти усіх знайомих із Черкас та України. Просити, щоб вони кидали кошти на твій проект. Це забирає багато часу в команди. А ми його дуже цінуємо, оскільки кожен із нас працює або навчається. І, звісно, має особисті справи.

Ще одна фінансова підтримка – це спонсори. Організатори розповідають, що до них ще не зверталися:

– Немає сенсу домовлятися із людьми, коли відсутня стовідсоткова гарантія, що фестиваль відбуватиметься. Ми зробили деякі кроки. Але точних дат події сказати не можемо. А йти сьогодні домовлятися за підтримку, дарма підіймати людей не хочеться, –  каже Чабаненко.

Людмила Фіть розповідає, що зверталися із проханням виділити кошти до голови комісії з питань економічного розвитку, інвестиційної політики, дерегуляції, бюджету, фінансів, тарифів та регуляторної політики, Юрія Тренкіна.

Депутат пояснив, що на останній бюджетній комісії вони надали доручення департаменту освіти та гуманітарної політики на знаходження в середині департаменту коштів на проведення цього фестивалю.

Львівський форум, Київський арсенал, Книжкова толока у Запоріжжі і ще нескінченний список фестивалів відбуваються різними областями України. На проведення цих подій гроші збирають усілякими способами: деякі збирають підписи для петиції, інші виграють гранти, а хтось має велику підтримку обласної та міської ради. Але щоб там не було, без цих фестивалів вже складно уявити український літературний простір.

Організатори ж нашого обласного фестивалю кажуть, що не хочуть стати маленьким черкаським арсеналом чи черкаською книжковою толокою, а мають на меті знайти свою особливість:

– Ми хочемо йти вперед. Наш фестиваль активно чекають видавці та автори. У нас є багато листів підтримки від них. Зараз дуже важливо провести цю подію, щоб залишитися в когорті тих міст, які проводять фестивалі й з якими варто співпрацювати, –  додає Людмила Фіть.

Читайте такожЧеркаський книжковий фестиваль подарував книги онкохворим діткам.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору