Буде повноцінна служба, люди колядуватимуть: три парафії в Черкасах святкуватимуть Різдво 25 грудня

11 листопада 2022, 11:02

Фото тематичне

Синод Православної церкви України дозволив цього року святкувати Різдво 25 грудня, якщо таке бажання виявлять парафії та громади. 

Водночас митрополит Черкаський і Чигиринський Владика Іоан зібрав черкаських священиків, аби обговорити те, коли проходитимуть різдвяні служби в місті.

Як розповів у коментарі “Про все” керівник інформаційної служби Черкаської єпархії ПЦУ, священик Андрій Шпунт, цього року в Черкасах буде три парафії, які святкуватимуть Різдво 25 грудня. Це храм святих Кирила та Мефодія біля Черкаського національного університету, Свято-Анатоліївська парафія біля обласної лікарні та парафія Успіння Пресвятої Богородиці, що розташована на території онколікарні. 

- Владика Іоан зібрав священиків міста Черкаси та запропонував тим, хто хоче святкувати Різдво 25-го грудня, зробити це. Наприклад, Свято-Анатоліївську парафію Владика сам запропонував, щоб тут служили 25-го грудня для тих вірян, які мають бажання святкувати саме в цей день, бо не всі парафії перейдуть. Тому цей храм вибрали, щоб хоч в одному відбулося таке богослужіння і всі охочі могли прийти. Дві інші парафії самостійно виявили бажання, - говорить священик. -  25 грудня там буде повноцінна різдвяна служба, люди колядуватимуть. Дехто з прихожан вже раніше розпочне піст. Бо коли Різдво святкуємо 7 січня, то піст розпочинаємо 28 листопада. А якщо 25-го грудня, то, відповідно, і піст потрібно розпочинати на два тижні раніше. Але 7 січня у цих парафіях все одно будуть відбуватися святкові богослужіння. 

Андрій Шпунт розповідає, що перехід на святкування 25 грудня - добровільний процес, який проходить по всій Україні. 

- Громадам дали вибір, а далі ми побачимо. Якщо буде зрозуміло, що більшість людей готова до того, щоб переходити на святкування 25-го грудня, то буде прийняте рішення і проведена повноцінна календарна реформа. Бо не може бути так, щоб лише Різдво святкували раніше. Це неправильно. Тому що всі свята, які є нерухомі, пересуваються. Це не стосується Пасхи та Пасхалії. Всі інші свята будуть на 13 днів раніше, - говорить він. 

Також священик додає, що по всій Україні, зокрема і в Черкасах, настрої щодо дня святкування Різдва різні. 

- Є достатньо консервативні люди, які принципово не хочуть переходити. Є такі, що навпаки принципово хочуть святкувати 25-го грудня. Церква - це не лише священик, це зібрання людей, вірян. Тому все має вирішуватися колективно. Це має бути консолідоване рішення всього суспільства. Представники державної влади і настоятелі найбільших церков в Україні мають зібратися та прийняти рішення про перехід на новий календар, - говорить він. 

Настоятель храму святих Кирила та Мефодія м. Черкаси отець Ігор у коментарі "Про все" розповідає, що в храмі вже почали готуватися до різдвяної служби 25-го грудня. Проте, службу тут проводитимуть і 7 січня.

- Ми не переходимо однозначно на 25-те грудня. Як у нашому громадському календарі є два свята, 25 грудня і 7 січня, так само і ми будемо правити ці два дні. Всі, хто готові, мають живу віру та святкують пришестя сина Божого на Землю - будуть постити з 15 листопада і святкуватимуть 25-го грудня. Для тих, хто все ж таки, не готовий цього зробити і для кого більш важливі традиції - вони постять як і раніше з 28 листопада і святкують 7 січня. Для них також буде проведена служба. У жодному разі наша церква не буде казати, що всім категорично потрібно переходити на 25 грудня. До цього люди мають прийти самі, - говорить отець Ігор. 

Він розповідає, що під час обох періодів, коли Європа переходила на григоріанський календар, в Україні був несприятливий зовнішньополітичний стан для цього.

- Я пояснюю людям, що коли Європа переходила на григоріанський стиль теж не завжди все було гладко й чисто. Обидва періоди, коли впроваджувався цей календар, в Україні був дуже несприятливий зовнішньополітичний стан. Під час першого періоду в нас точилася війна з Польщею. Поляки намагалися покатоличити нас, тому українці абсолютно всьому спротивились, в тому числі і переходу на новий, більш точний календар. Під час другого періоду, коли вже переходила східна Європа, в Україні була комуністична влада, яка дуже боролася з церквою, - каже отець Ігор. 

Але зараз, за словами священнослужителя, в Україні дуже сприятливі умови для того, аби перейти на григоріанський стиль.

- Просто люди мають зрозуміти, чому це відбувається. Ясно, що зараз виникає багато питань. Звісно, що московська церква, яка все ще має вплив на населення і контролюється російською владою, буде казати, що переходити неправильно і цього не можна робити. Так, як вони говорили, коли Мазепа підписав угоду з Карлом XII. Тоді московські священики казали, що Мазепа хоче окатоличити українців. Тим самим вони розірвали відносини між керівництвом нашої країни та народом. Тоді був цей наратив і, звісно, зараз московська церква буде продовжувати його, бо він тоді спрацював і може спрацювати зараз. Методи війни росії проти України за 300 років не змінилися, змінилася лише зброя. Тому це потрібно людям розповідати. Усіх, кому цікаво, цієї неділі запрошую на службу. Там буду все детально розказувати, - додає отець Ігор. 

На думку священика, в Україні спочатку буде перехідний період: службу правитимуть і 25 грудня, і 7 січня. 

- Я завжди вчу людей тому, щоб віра була жива, щоб вона не йшла від календаря чи традицій, а від серця та розуму.  Я думаю, що якийсь час ми будемо правити і 25 грудня, і 7 січня. І потрохи переходити. Але сама ідея святкування Різдва після Нового року для мене дивна. Тут піст, а тут Новий рік. Друзі кличуть святкувати, погуляти та повеселитися. Тому люди або будуть порушувати піст і традицію підготовки до Різдва Христового, або стосунки з друзями, знайомими, - додає він. 

Інга Голик

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

О.І. :

Страх частіше керує людськими поступками, аніж любов. Нажаль.

Вгору