За місяць жителі Черкас виносять на смітники 50-60 тисяч кубів відходів. Принаймні стільки вивозять зі столиці Черкащини комунальники, не враховуючи контейнерів для пластику та скла, якими в Черкасах займаються приватні підприємства. Про це vikka.ua повідомив директор КП "Черкаська служба чистоти" Олександр Варденський.
За його словами, міські відходи вивозяться на сміттєзвалища біля Черкас. Там залишаються і накопичуються без будь-якої подальшої переробки, сортування чи утилізації. До того ж у місті немає свого транспорту для вивезення сміття. 8 машин КП "Черкаська служба чистоти" орендує в німецької фірми Umwelt (у минулому - Remondis).
Відходи скла та пластику вивозяться зі сміттєвих майданчиків приватними підприємствами. За словами заступника черкаського міського голови Юрія Гончарова, у місті не укладені договори з фірмами, що займаються в Черкасах збором таких відходів. Тож підприємства не сплачують кошти за оренду майданчиків. "Ми зараз тільки встановлюємо балансову вартість тих контейнерних майданчиків, куди виноситься сміття. Далі будемо визначати, хто буде балансоутримувачем цих майданчиків", - зазначив Юрій Гончаров. Він підкреслив, що тільки після цього відносини з фірмами, що займаються збором скла та пластику, будуть задокументовані.
Натомість заступник голови правління ПрАТ "ЧеркасиВторРесурси" Аліна Бойко стверджує, що підприємство таки уклало офіційні договори з містом. Проте з яким комунальним підприємством задокументовані відносини її фірми - відповісти не змогла.
Незважаючи на розбіжності у ствердженнях чиновників та представників бізнесу, можна стверджувати, що у Черкасах запроваджено роздільний збір пластику та скла. За сортування останнього місцевим двірникам навіть доплачується по 40-50 гривень на місяць. Тож очевидно, що роздільний збір сміття в Черкасах – прибутковий бізнес.
Європейський досвід доводить, що у цьому напрямку треба крокувати далі. Не накопичувати відходи на полігонах (а їх на Черкащині понад 400), а запроваджувати роздільний збір сміття на фазі "квартира-сміттєвий бак". Це передбачає встановлення на майданчиках окремих ємкостей для паперу та картону, органічних відходів, побутової техніки.
На думку директора КП "Черкаська служба чистоти" Олександра Варденського, черкащани до цього поки що не готові, адже містянам довелось би сортувати сміття у себе вдома, а це зайвий клопіт. У той же час він переконаний, що такий бізнес в Україні може розвиватися лише за умови державної підтримки.
Інший шлях зменшення об’ємів відходів – сортувати їх на полігоні та переробляти на сміттєпереробному заводі. За інформацією фахівців, при використанні принципу сортування сміття на полігонах обсяг відходів з Черкас має зменшитися на 20-30%.
У Черкасах та Україні в цілому питання переробки сміття давно вже стало нагальним, але майже невирішальним. Декілька років тому в Україні було запущено національний проект "Чисте місто". Згідно з цією ініціативою, сміттєпереробні заводи мали з’явитися до 2015 року в Києві, Харкові, Дніпропетровську, Полтаві, Сумах, Кіровограді, Вінниці, Тернополі, Хмельницькому та Чернівцях. Черкаси не потрапили в цей список. Але і вдачі тих міст, що пройшли відбір до проекту "Чисте місто", вистачило лише на потрапляння в цей перелік. Сміттєпереробні підприємства в обласних центрах так і не з’явилися.
За останні роки в Україні пролунала безліч заяв щодо побудови підприємств, які вирішили б регіональні проблеми зі сміттям. Натомість з’явилось їх зовсім небагато.
У 2015 році в Закарпатській області на кошти Євросоюзу вдалося побудувати та відкрити сміттєпереробний завод. Європейці вклали в підприємство майже мільйон гривень. За словами закарпатського губернатора Геннадія Москаля, Європі дешевше зібрати та переробити сміття на території України, ніж потім виловлювати його в Дунаї після кожного паводку.
Два роки тому такий завод з’явився і поблизу міста Рівне. Його продукція мала замінити природний газ при промисловому виробництві місцевого цементного заводу.
На тлі цих реалій інформація щодо загальнодержавних програм по збереженню екології здається справжнім міфом.
Так, згідно Концепції Загальнодержавної програми поводження з відходами на 2013-2020 роки, сміття в Україні мають класифікуватися відповідно до європейських стандартів. Також планується перекласти відповідальність за збирання і утилізацію окремих видів продукції після її використання на виробника. Програмою передбачено будівництво і введення в експлуатацію об'єктів поводження з відходами, а також реконструкцію та/або облаштування полігонів і звалищ відповідно до екологічних вимог, рекультивацію земельних ділянок, на яких розміщуються полігони і звалища.
Наприкінці 2015 року міський голова Черкас Анатолій Бондаренко заявив, що чотири компанії висловили бажання взятися за будівництво заводу зі сміттєпереробки на території міста. Раніше про наміри будувати сміттєпереробне підприємство в області виславляли ТОВ "Емік-стім" та компанії "OAK Utility Solutions and Development" (Бахрейн) і "КООР International UA".
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram