Великий драматург і ловелас Бертольд Брехт зізнався якось, що за одну сильну ідею готовий відмовитись від будь-якої жінки. Нам таких жертв не треба, бо сильних ідей в Че – як у дурного сємєчок. І їх продукують не лише ті, хто глибоко мислить у форматі громадського бюджету, а й не активує думку зовсім.
От хоч би свіже “Че – місто Хе”. Лише найкращі з домогосподарок Че зразу скажуть, що Хе – то корейська рибна страва, але їх ерудиція наразі марна. А що ще в Че – Хе? Як розібратися – не так і мало. І хватить ржать.
ХАТИ. Значна частина міського житлового фонду. Особливістю хат в Че є та, що в центрі зустрічаються мазанки з віконицями, а на околицях переважають хатинки типу “вілла”.
ХЕРНЯ. Поширений вид діяльності черкаських політиків і посадовців. При цьому політики переконані, що хернею займаються їхні опоненти. Те саме думають посадовці щодо підлеглих.
ХІМІЯ. а) Загальна назва промислового району, в якому переважають підприємства хімічної промисловості. Більшість з них як галузеві вже недіючі; б) Спецпоселення в районі села Хутори (Див. ХУТОРИ)
ХІМВОЛОКНО, ХІМРЕАКТИВ. Підприємства в районі Хімії.Че-модан без ручки.
ХІМІЯ ВОНЯЄ. Здебільшого у минулому – означення населенням відповідного напряму вітру. До чи після, фраза неодмінно супроводжувалася ненормативною лексикою.
ХІМСЕЛИЩЕ (ХІМПОСЬОЛОК, ХІМПАС). Загальна назва робітничого жилмасиву, забудованого в основному у 1960 – 1970 роки. Відтоді й дотепер вважається одним з найбільш кримінально-небезпечних. За радянських часів – центр самогоноваріння, в часи незалежності – виготовлення психотропних речовин кустарним способом.
ХІНКАЛІ. З часу поширення грузинських ресторанів – мєсний делікатес мажорів середньої руки.
ХЛІБЗАВОД. В усі часи, так чи інакше, – “альфа” і “омега” місцевої харчової промисловості. До 1986 року Че-хлібзавод розташовувався в трьох місцях: центральне виробництво разом з управлінням – на Чигиринському шосе, цех булочних виробів – на Урицького, чорний хліб випікався на Ільїна.
ХМЕЛЬНИЦЬКОГО, ХОМЕНКА, ХИЖНЯКІВСЬКИЙ. Назви вулиць та провулку
ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ БОГДАНОВІ. Пам’ятник, відкритий у 1995 році, головний елемент композиції на одноіменній площі.
ХМЕЛЬНИЦЬКОГО БОГДАНА. Парк, своєрідна Лиса гора державного значення. Тут був замок, листом з якого 8 червня 1648 року розпочалася наша “вічна дружба” з Росією.
ХМІЛЬНЕ, ХМІЛЬ КОЗАЦЬКИЙ. Місцеві сорти пива. Вже нема.
ХОКЕЙНИЙ ПАЛАЦ. Від 2008 року і дотепер обіцяна мерами новобудова.
ХОЛМСЛАВИ. На відміну від меморіалу “Пагорб Слави” – міська локація для кльових панорамних фоток та зимових розваг.
ХРЕЩАТИК. В дорадянський період – неофіційна, а з 1993 року – офіційна назва однієї з центральних вулиць міста. Ржака для туристів. Родзинка Че.
ХРЕЩАТИК – СІТІ. ТРЦ в могильнику. Родзинка Че.
ХУДЯКИ. Мальовниче село неподалік Че з помірно-континентальним кліматом. Знаходиться приблизно на 400 метрів вище афігєнного родовища уранових руд. Нові Худяки виникли наприкінці 1950-х років після переселення старих при створенні Кременчуцького водосховища. Відоме “Татарською могилою”, як визнаний центр промислового рибальства (і аматорського у промислових масштабах браконьєрства) та дороговказом, в якому якісь сволочі постійно затирають літеру “Д”.
ХУТІР ПАХАРІВ. Че-ркасизм. Від 22 лютого 2016 року офіційна назва частини колишньої вулиці Ярослава Галана. Названо на честь поселення дорадянських часів.
ХУТОРИ. Село за 8 кілометрів південніше Че, фактично приміська територія. Засноване 1907 року преселенцями з Худяків (Див. ХУДЯКИ). Центр промислового виробництва яєць та любительського – набалдашників з розочками.
При тому, що “Хе у Че” тут вибіркове, очевидно: Хе для нас – не римська цифра і не місце в рейтингу. Хе – це наше непритомне сьогодення і славне минуле. Спасибі Вам, шановний Че-новнику за “сильну ідею”, задля якої нічим не треба жертвувати. І якщо вже в Ваших силах, зробіть так, аби на тій анекдотичній стелі, яку ніяк ніде не встановлять, було написано “Я (сердечко) Х”. Дешевше і актуальніше буде.
Борис Юхно, журналіст, краєзнавець
Пост з особистої сторінки у facebook