Борги за електроенергію: черкащанам можуть арештовувати рахунки, а заборгованість можна погасити шляхом реструктуризації

04 липня 2023, 13:20

Про підвищення вартості електроенергії, реструктуризацію боргів споживачів та те, як економити світло розповіли начальник відділу по роботі з побутовими споживачами Микола Косточка та начальник юридичного відділу Дмитро Борисов ТОВ "Черкасиенергозбут" у студії "ВиЧЕрпно".

Чим зумовлене підвищення вартості електроенергії й чому саме зараз?

- З метою забезпечення стабільної роботи об'єднаної енергетичної системи України, Кабінет Міністрів прийняв рішення, це постанова від 30 травня 2023 року №544, щодо встановлення фіксованої ціни на електричну енергію для побутових споживачів у розмірі 2,64 грн. Міністр енергетики аргументував зміни щодо перегляду тарифів тим, що державі потрібні кошти на відновлення енергетичної структури, яка була зруйнована обстрілами російських окупантів, - розповів Микола Косточка.

Чи відбудеться підвищення тарифу для юридичних осіб?

- Щоб відповісти на це питання, необхідно зрозуміти, з чого складається ціна на електроенергію. Це ціна на послуги з розподілу електричної енергії, послуги з передачі та постачання електроенергії, а також сама ціна електричної енергії. Щодо послуг з передачі та розподілу електроенергії варто вказати, що тарифи на такі послуги затверджуються НКРЕКП і, дійсно, з 1 липня 2023 року вартість на такі послуги зростає на 32 та 6 копійок відповідно. Щодо основної частини - це ціна на електричну енергію, то вона формується залежно від ціни на ринку електроенергії. Вона залежить від попиту та пропозиції на вказану електричну енергію. Можна сказати, що ціна в загальній вартості складає близько 64% від ціни електричної енергії для споживачів. Щодо послуг із постачання електроенергії варто вказати, що відсоток ТОВ "Черкасиенергозбут" складає близько 2%, тобто порівняно з тарифом на послугу з розподілу і передачі, це близько 34%, і загальної ціни на електричну енергію, це близько 64%. Також варто звернути увагу на те, що ми працюємо в одній об'єднаній енергетичній системі, їй завдавалася шкода шляхом обстрілів, пошкодженням електромереж, а також Запорізька АЕС є окупованою. Своєю чергою, можемо порекомендувати всім споживачам, аби зменшити навантаження на енергетичну систему, споживати електроенергію в години, які вважаються профіцитними (з 10:00 до 16:00, а також з 22:00-23:00 до 5:00-6:00) або коли ціна зменшена, - пояснив Дмитро Борисов.

Які дії тепер може вчиняти товариство після скасування заборони на арешт рахунків боржників?

- У деяких споживачів житлово-комунальних послуг, у тому числі з постачання електроенергії, склалася думка, що в період воєнного стану вони мають право не оплачувати спожиту електроенергію і що така заборгованість не може бути стягнута в судовому порядку. Однак така думка є хибною. ТОВ "Черкасиенергозбут" протягом всього часу, а також в період воєнного стану, не було позбавлено можливості звертатися до суду з метою примусового стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію. Можна виокремити такі стадії, які ТОВ "Черкасиенергозбут" вчиняє з метою стягнення заборгованості:

1. Надсилання споживачам досудової вимоги-претензії, з метою добровільної, в досудовому порядку, оплати спожитою електроенергії;

2. Надсилання позивної заяви до суду, за результатами якої виноситься рішення, яке набуває законної сили й ТОВ "Черкасиенергозбут" пропонує споживачам добровільно його виконати. Якщо споживач добровільно таке рішення не виконує, товариство звертається до органів державної виконавчої влади з заявою про примусове виконання рішення суду.

У редакції Закону України "Про виконавче провадження", що діяло до 6 травня 2023 року, була норма, яка забороняла до закінчення воєнного стану вчиняти дії щодо звернення стягнень на заробітну плату, пенсії, стипендії та доходи інших фізичних осіб-боржників. Таким чином, боржник мав право фактично не виконувати рішення суду і не оплачувати послуги. Однак з 6 травня 2023 року був прийнятий новий Закон, яким внесено зміни до Закону України "Про виконавче провадження" і вказана норма була виключена. Тобто тепер приватні та державні виконавці мають право вчиняти дії щодо звернення стягнень на заробітну плату, пенсії, стипендії та інші доходу і фактично вчиняти дії щодо арештів рахунків і стягнення коштів з рахунків споживачів, - розповів Дмитро Борисов.

Який процес реструктуризації боргу?

- ТОВ "Черкасиенергозбут" протягом всього часу роботи нашого товариства йшло на зустріч нашим споживачам, особливо в період воєнного стану. Споживачам дійсно дозволяється наявну в них заборгованість по оплаті за спожиту електричну енергію реструктуризувати на певний період. Споживач має право звернутися до центру обслуговування, а такі центри є в кожному районі на території Черкаської області, і укласти договір реструктуризації заборгованості. Щодо такого споживача ТОВ "Черкасиенергозбут" не вчиняє жодних дій щодо примусового стягнення заборгованості, а, відповідно, очікує від нього добросовісного виконання умов договору реструктуризації. Для того, щоб укласти цей договір, необхідно звернутися до Центру обслуговування споживачів, надати відповідний перелік документів (це може бути паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків, довідка про сімейний стан, можливо, фінансовий стан споживачів). У кожному випадку договір складається індивідуально, тобто вказуються різні періоди. Звертаємо увагу, що укладання договору реструктуризації не позбавляє споживача обов'язку здійснювати оплату поточної спожитої електроенергії, - говорить Дмитро Борисов.

Як населенню економити електроенергію?

- Будь-який споживач, за бажанням, може встановити собі багатотарифний лічильник. Порядок встановлення лічильників, а також перехід на розрахунки за такими тарифами оприлюднено на офіційному сайті ПАТ "Черкасиобленерго". Багатотарифний лічильник - це засіб обліку електричної енергії, який дозволяє обліковувати електроенергію в декількох часових відрізках доби. Двозонні тарифні лічильники програмуються на дві зони доби: ніч і день. Тритарифні лічильники програмуються на три режими: піковий режим, напівпіковий та нічний. Перевага двозонних тарифних лічильників в тому, що якщо споживач споживає електричну енергію вночі, то він сплачує вдвічі менше за спожиту електроенергію. Тому рекомендуємо вмикати в нічні години пристрої, які мають автоматичний процес роботи (пральні та посудомийні машини, електроопалення, теплі підлоги тощо). Також рекомендуємо використовувати енергозберігаючі лампочки та побутові прилади з позначками А, А+ та 2А+. Тому, використовуючи електроенергію в нічні години, ми забезпечуємо стабільну роботу електромережі, - розповів Микола Косточка.

Чому після здорожчання світла знову не зробили градацію для споживачів: для тих, хто споживає менше, ніж 250 кВт-год на місяць, і для тих, хто споживав більше?

- Розподілу тарифу на електричну енергію для побутових споживачів, які споживали до 250кВт-год на місяць і тих, споживав більше з червня 2023 року немає. Таке рішення прийняв Уряд, - зазначив Микола Косточка.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Понапридумували :

прокладок…Яка креативна відмазка “З метою забезпечення стабільної роботи об’єднаної енергетичної системи України, Кабінет Міністрів прийняв рішення”,а що війна на роботу енергосистеми не впливає?Але тільки підвищення вартості електроенергіїї спасе цю країну,не перемога над ворогом ні ,тільки гроші.,бажано вперед,бо робота їхньої юридичної служби буде страшною.Пройдисвіти м..ять

Вгору