Минулого тижня мешканців житлового масиву колишнього цукрового заводу сполошило встановлення на їхніх городах мірильних стовпчиків СПОП «Відродження». Ще більше здивування викликав той факт, що власниками їхніх городів, які вони обробляють вже 17 років, є зовсім інші люди, пише "Шполяночка".
Обурені шполяни зібралися біля поля, що знаходиться між райлікарнею та вулицями Ушинського, Фоміна, Миру, Симиренка та запросили для надання роз’яснень і місцеву владу.
— Нас хочуть взагалі знищити, останній шматок хліба відбирають! Хіба ми, пенсіонери, заслуговуємо на таке ставлення? Наші садиби не більші, ніж 6 соток, як же ми надалі будемо годувати свої родини? — бідкається пенсіонерка Олена Титаренко, яка колись працювала трактористкою, виростила трьох дітей.
Обурення власників городів було більш ніж справедливим: адже витрати на гній, добрива, посівний матеріал немалі, до того ж, ці городи є чи не єдиним засобом для виживання у нинішній скрутний час.
— Якщо СПОП «Відродження» та його директор Юрій Ляшенко відбере у нас це поле, то напевне ж вноситиме сюди хімікати, а відстань до житлових будинків — декілька метрів! — попереджає про майбутні загрози шполянин Віталій Володимирович.
Згадане вище поле, через яке багато хто пішки ходить по стежці до районної лікарні, за радянської влади належало колгоспу ім. Жданова (згодом — «Маяк»). За розповідями місцевих мешканців, коли у 90-их роках минулого століття розпочиналося розпаювання земель, був здійснений обмін — це поле площею приблизно у 30 га було вирішено залишити для користування під городництво, а іншу земельну ділянку, що в районі напрямку до села Скотареве, віддати під земельні паї колгоспникам.
Але, виявляється, що ніхто з тодішніх чиновників не оформив цей обмін документально. Тому це поле юридично так і залишається для розпаювання. Більше того, минулої суботи СПОП «Відродження» заявило про свої права на володіння цією земельною ділянкою.
Начальник юридичного відділу СПОП «Відродження» Олена Куроченко пояснила:
— Є звернення законних власників цих паїв до керівництва СПОП «Відродження» щодо укладання договорів оренди. Тож потрібно запитати у прокуратурі, на якій підставі у міській раді видали дозвіл на ведення городництва на цьому полі, якщо це є приватна власність?
Водночас юрист не показала жодного документа на підтвердження своїх слів.
Мешканців масиву це неабияк здивувало, адже вони вже 17 років утримують тут городи, і ніякі інші власники паїв не претендували на ці ділянки. Звідки ж вони взялися?
— Вони оформляли спадщину, — отримали відповідь від Олени Куроченко.
Натомість житель масиву Віталій Бахмач доводить інше — ніяких пайовиків на цьому полі бути не може.
— У вересні минулого року я планував взяти земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства. Було бажання взяти її саме на цьому полі. У Головному управлінні Держгеокадастру у Черкаській області мені повідомили про те, що згідно з кадастровою картою це поле належить людям, котрі утримують тут городи, і саме з ними потрібно узгоджувати виділення земельної ділянки під ведення особистого селянського господарства. Я на власні очі бачив цю карту. Минуло півроку і вже виявляється, що це поле належить іншим власникам паїв.
Як таке може бути? — дивується пан Віталій.
Підтримали обурених мешканців Шполи і міські владці.
— Ми хочемо максимально захистити права людей, розуміємо, що городи — це важливий засіб для прожиття родин, тож дуже прикро, що виникають такі колізії, — каже секретар міської ради Олег Денисенко. — Важко зараз дати конкретну відповідь: чи городи віддали колись на чужих паях, чи тепер паї наділили на чужих городах. Але ми все з’ясуємо.
— Цю проблему потрібно вирішувати райдержадміністрації та міській раді спільно, адже це поле знаходиться поза межами міста, а значить у державній власності. До того ж воно справді розпайоване у 2006 році, у відділі Держгеокадастру є відповідні документи. А зонування меж міста досі не здійснене, документація коштує дуже дорого, — пояснює начальник відділу земельних відносин Шполянської міської ради Сергій Заєць.
У свою чергу ошукані власники городів написали звернення до голови Шполянської райдержадміністрації Володимира Потапенка з проханням допомогти відстояти їхні права, а у разі відмови погрожують вдатися до крайніх заходів, зокрема перекриття траси.
Міські владці пообіцяли за два дні вивчити ситуацію та запросили містян на спільну зустріч, де будуть розставлені всі крапки над «і».
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram