Бійці черкаської тероборони врятували у Бахмуті старовинні ікони

11 жовтня 2023, 16:10

Не згоріли у вогні та пройшли крізь пекло війни. Бійці 156 батальйону тероборони з Черкас врятували у Бахмуті старовинні ікони, ризикуючи життям, винесли їх з охопленого вогнем будинку, йдеться в сюжеті Подробиць.

Щоранку капелан 156 черкаського батальйону ТрО отець Олександр читає молитву за захист українських воїнів перед іконою Миколи Чудотворця. Її та ще понад десяток образів святих бійці підрозділу врятували ще в травні в селі Іванівське, що в передмісті Бахмуту. Повернувшись додому, евакуйовані реліквії хлопці одразу передали до військової каплички. Капелан каже, серед врятованих є надзвичайно рідкісні типово козацькі ікони. 

"Це і є козацька ікона - Покрова, як ми знаємо, нечестиві царі і Петро, і Катерина намагались нашу ідентифікацію, як нації, знищити. Ці ікони рідко коли маються і збережені в такому стані, щоб менше знали, що вона була центральна в Запорізькій Січі", - каже капелан 156 батальйону ТрО отець Олександр.

Всі врятовані ікони написані на дошках і на вигляд - доволі старовинні. Їх бійці винесли, ризикуючи життям з палаючого будинку на околиці Іванівського.

В'ячеслав у черговий раз переглядає відео. На цих кадрах – будинок, з якого хлопці рятували ікони, там була позиція підрозділу і росіяни накрили її артилерією. Покинути у вогні образи святих бійці не змогли. Цю ікону Миколи Чудотворця витягли просто з полум'я.

"Одна ікона горіла, інші - були розкидані. Хлопці, що було ближче, то й забрали. Вони поруч були, всі ж живі залишились, можливо, вони їм зберегли життя, тому так і рішення було прийнято", - пригадує військовослужбовець 156 батальйону ТрО В'ячеслав.

Частину ікон вже оглянули науковці з черкаського краєзнавчого музею. Більшість із них за стилем написання належать народним майстрам, але й є роботи професійних богомазів.

"Видно, що десь людина вчилась і це східна наче школа, не західна, як Волинська ікона, а ближче туди - Печерська Лавра, де там були такі школи. Вони старовинні - це десь початок, середина 19 століття… вони старовинні, але це народна ікона так, як малював їх не професіонал чи знаменитий художник", - розповідає старший науковий співробітник Черкаського обласного краєзнавчого музею Тетяна Григоренко.

Поки врятовані ікони будуть знаходитись у капличці 156 батальйону. Для підтримки морального духу воїнів вони тут потрібні. Але військові не відкидають, що після Перемоги передадуть образи до музею.



Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору