Більшість хворих свою недугу пов’язують із загостренням ситуації у країні, – лікар-психіатр

17 березня 2015, 21:33

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Головний біль і безсоння, зміни настрою і роздратування, неуважність і погіршення пам’яті, безсилля і відсутність бажання щось робити. Більшість вважає це типовими наслідками змін сезонів, втоми на роботі чи проблем у родині. Проте, цілком можливо, ви стали жертвою неврозу – однієї із найбільш поширених нині хвороб. Лікарі констатують: сьогодні, як наслідок ситуації, яку переживає країна, кількість хворих зростає. Справжнього ж буму вони очікують уже у найближчому майбутньому, інформує Акцент.

Кому загрожують неврози?

- Неврози – наслідки типової реакції на хронічний стрес,із яким людина не справляється – сьогодні стали вкрай актуальними, - констатує лікар-психіатр вищої категорії Віталій Розін. - Це хвороба невідреагованих емоцій, коли нервова система не знає, як адекватно «відповісти» на складну життєву ситуацію, яку ми не можемо вирішити, та й психологічно змиритись з нею не здатні. Як наслідок перевантаження психіки, і виникає невроз.

Переважна більшість наших хворих свій стан сьогодні пов’язує з загостренням ситуації у країні: АТО, знецінювання зарплат та пенсій, невизначеність майбутнього, неможливість психологічно «закріпитись» за якийсь острівець стабільності, відсутність бачення перспектив. За що купувати ліки для хворих батьків? На що виховувати дітей? Якщо когось ці думки мобілізують на пошук можливостей, то інших заводять у глухий кут нав’язливих страхів.

Неврози загрожують будь-якій людині – при співпадінні певних обставин і коли психотравма зачіпає слабку ланку людини – ми всі потенційно можемо стати жертвами неврозу. Проте найбільше ризикують люди, від початку більш емоційні, схильні до недовірливості та тривожності. Наприклад - жінки та люди похилого віку.

Нині дуже поширені саме неврози нав’язливих станів – багато людей від початку мають тривожно-поміркований характер, схильні в усьому бачити для себе передовсім неприємність чи небезпеку. У них частіше за інших виникають страхи, спрямовані у майбутнє. Нав’язливість характеризується постійними однотипними думками, від яких людина сама позбавитись не може. Наприклад, страх появи онкозахворювання. Думки ідуть мимоволі, людина розуміє їх абсурдність, але нічого з цим подіяти не може.

На фоні нинішньої ситуації у людей загострюються так звані соматоформні розлади – коли реакція на стрес проявляється у формі загострення хронічних захворювань. Людину починає турбувати серце, шлунок – нервове перевантаження починає виходити через тіло за принципом «де тонко – там і рветься». Люди проходять обстеження, обходять лікарів, які не виявляють жодних серйозних патологій, витрачають гроші на ліки… і через рік-два все ж потрапляють до нас.

Проблема ще й у тому, що симптоми неврозу – досить буденні речі, переживати які час від часу може кожен: головний біль, слабкість, підвищена втома, зниження апетиту, біль у серці, коливання тиску, відсутність внутрішніх сил, виснаження, погіршення пам’яті, тривожність, підвищена збудливість, порушення сну…

Люди можуть думати, що це минеться – і навіть намагаються звикатися з постійним головним болем, слабкістю доки не стане зовсім погано. І потім хворому уже не досить почати приймати заспокійливі ліки та проводити заспокійливі бесіди з психологом - потрібне уже комплексне лікування: антидепресанти, ноотропні, вітамінні та загальнозміцнюючі препарати. А відсутність лікування і далі переводить хворобу у наступну стадію – неврастенію та загрожує невідворотними змінами у психіці людини.

За словами Віталія Розіна, віддалених наслідків нинішніх напружених подій лікарі очікують із початком стабілізації ситуації у країні. Уже зараз число хворих помітно більше, проте справжній бум настане, коли критична ситуація, що спричинила хворобу, мине.

- Коли людина перебуває у критичній для виживання ситуації, природний захисний механізм мобілізує організм і ми тримаємося, бо нам треба вижити, - пояснює Віталій Розін. – І на внутрішніх резервах організм може триматись досить довго. Коли у ситуації, що стала спусковим гачком хвороби, з’являються перші проблиски надії – і ми починаємо розслаблятись – саме тоді за принципом «віддачі» у хворого іде зворотна реакція.

Як уникнути ризику появи неврозу?

- Передовсім, у період ранніх весни-осені приймати курс полівітамінів, що утримують комплекс вітамінів групи В – нейровітан, неуробекс, мультитабс-В-комплекс, - радить лікар-психіатр Віталій Розін. - На вітамінах групи В «працює» нервова система, вони підвищують її стійкість до стресу та здатність оперативніше пристосовуватись до зміни зовнішніх факторів.

Приміщення, у якому перебуваєте більшість дня, повинне мати якісне освітлення: ми - діти сонця і потребуємо достатньої кількості хоча б штучного світла.

Потрібно давати собі «розрядку», не накопичувати негативну енергію. Звільнення від неї - предмет уже особистого смаку: комусь допомагає малювання, комусь – заняття спортом, комусь – ведення щоденника.

Якщо сталось щось погане, поговоріть про це з кимось. Краще, звичайно, якщо це буде психоаналітик, але і дружня розмова на кухні - хороший варіант. Головне - не мовчіть і не перевантажуйте свою психіку.

Особливо вразливим людям теленовини сьогодні краще не дивитись. Якщо дуже хочеться бути у курсі подій, попросіть рідних чи друзів ділитись із вами новинами - в «адаптованому» варіанті.

Загалом, по телевізору – і не лише надто вразливим людям – сьогодні краще дивитись передовсім комедії. І намагатись максимально зосередитися не на проблемах зовнішнього світу, а на родині, друзях, на власному спокої і здоров’ї.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору