Бібліотеки під час війни: чи читають черкасці українські книги

13 лютого 2024, 21:33

Черкащани після повномасштабного вторгнення продовжують активно читати книги та обирають літературу українською. Діяльність бібліотечної системи та читацьку активність у воєнні роки обговорили на круглому столі на тему «Бібліотеки під час війни: чи читають українці книги».

За словами директорки Черкаської міської централізованої бібліотечної спілки Олени Шор, за два роки 2022 і 2023 бібліотеки списали 80 тис. книг мовою агресора. Це 30 % бібліотечних фондів.

- Ми сподіваємося, що все ж таки закінчиться війна, запрацюють на повну силу наші видавництва і фонди наших бібліотек оновляться  рідною українською літературою. У нашому місті багато внутрішньо переміщених осіб, з-поміж яких багато хто все своє свідоме життя читав російською мовою. Але приємно вражає, що молоді люди не хочуть читати російською, навіть якщо вичерпався ресурс українських книг. Просто відмовляються, пропонують «поставте мене в чергу», «я почекаю, але хочу отримати літературу українською мовою», - зазначила пані Олена.

Очільниця букросинг-клубу «Freebook», старша викладачка кафедри журналістики, реклами та PR-технологій Людмила Солодка поділилася результатами експрес-опитування студентської молоді щодо читацьких уподобань.

- Наші студенти-видавці - це саме та категорія молоді, яке не тільки багато читає, а й знає все про книги та їх виготовлення, тому транслює меседжі, що читати - це по-сучасному, корисно і потрібно, з власних акаунтів у соцмережах, в межах навчальних проєктів на платформах університету, інституту, кафедри. За моїми спостереженнями, містяни стали не просто більше читати, а з’явилася потреба ще й поділитися враженнями про неї, і не тільки в соцмережах. Читачі об’єднуються в книжкові спільноти, організовують зустрічі з метою обговорення прочитаних книг. Приємно відмітити, що це молодь, - розповіла Людмила Солодка.

За її словами, напередодні цієї зустрічі було проведено опитування серед підписників сторінки буккросинг-клубу «Freebook» та читачів університетської спільноти в Інстаграмі.

- Понад 70% опитаних продовжують читати під час війни. Більшість надає перевагу друкованим варіантам книг і поповнюють свої власні бібліотеки в книгарнях. Серед популярних  в молодіжному середовищі авторів: Тесс Ґеррітсен, Ден Браун, Наталія Ясиновська, Колін Гувер, Василь Шкляр,  Сергій Жадан, Володимир Лис, Наталя Щерба, Елізабет Гілберт, Агата Крісті, Ерін Гантер, Люко Дашвар, Ліна Костенко, Сара Ларк.

Голова студентської ради ЧНУ Каріна Вовченко наголосила, що чудовою ідеєю було організувати таке обговорення, тому що залучення людей читати більше українською - це важливо, особливо в такий непростий час.

- Зі свого боку, до Міжнародного дня дарування книги, яке відзначають 14 лютого, студентська рада ЧНУ ініціювала загальноуніверситетську акцію «Подаруй бібліотеці книгу». Кожен охочий зможе подарувати книгу науковій бібліотеці ім. М. Максимовича. Таким чином ми хочемо допомогти поповнити фонди книгозбірні.

За інформацією пресслужби ЧНУ імені Богдана Хмельницького

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору