Батьки та сторонні не заходять до навчального закладу, який водночас "нафарширований" відеокамерами. Діти ж заходять до школи лише за електронними паспортами - саме такі правила можуть запровадити у черкаських школах. Про це повідомив директор департаменту освіти та соціальної політики Сергій Воронов.
Усі ці правила вже два роки як запровадила черкаська гімназія №9. Скільки це коштує, як працює система й чи почуваються діти в безпеці розповідає адміністрація та батьки школярів.
Камер немає лише у класах
У гімназії встановили 24 камери відеоспостереження, які охоплюють основну частину території. Камери встановлені у їдальні, спортзалі, актовій залі, на входах і виходах. Немає їх лише у класних кімнатах.
- Ми можемо розв'язувати питання крадіжок чи втрати особистих речей учителів та школярів, утім камери не вбережуть від нападу грабіжників. Хоча інформація звідти допоможе правоохоронцям швидше знайти крадія, - розповідає директорка гімназії Ірина Топчій.
За її словами, зараз одна подібна камера із системою розпізнавання облич коштує півтори тисячі гривень. Для гімназії їх закуповували щороку по кілька штук за кошти спецрахунку.
Нагадаємо, що у вересні до навчального закладу пройшла крадійка, яка винесла з класу ноутбук. Камери зафіксували її обличчя і це зображення адміністрація передала правоохоронцям. Там жінку впізнали, але не затримали, адже в неї є малолітня дитина, втім техніку до гімназії досі не повернули.
Сергій Воронов зазначає, що в Черкасах - 35 шкіл і 6 з них уже обладнані відеонаглядом. Гроші на камери для інших шукатимуть у соціально-відповідального бізнесу, або виділятимуть з бюджету.
На скільки зручний для дитини електронний паспорт
У школі встановлена система пропусків. Діти за спеціальними електронними паспортами проходять у навчальний заклад і так вчителі можуть контролювати відвідуваність.
- Нам це обладнання поставили безкоштовно у межах київської програми. Лише діти, які отримують паспорти, мають за це заплатити. Паспорт отримують один раз у першому класі й користуються ним до випуску зі школи. Дуже важливо, що сервер, який зберігає всю інформацію про дітей, розташований у школі й дані ніде не передаються, - розповідає директорка.
Мама третьокласниці Ліна Сидорович розповідає, що обирала навчальний заклад, де дитині буде безпечно, щоб спокійно її там залишати.
- Я не хвилююся за безпеку дочки. Адже навчальний заклад оснащений як технічними засобами, так і на території постійно є чергові учні та вчителів. У разі потреби донечка може звернутися до будь-кого з них і, я впевнена, що питання буде вирішено. До того ж тут дитина почувається у безпеці, - розповідає черкащанка.
Також Ліна Сидорович зазначає, що було б добре якось удосконалити систему пропуску, щоб вона була безконтактною, тоді першачкам буде легше призвичаїтися.
За охоронця платять батьки
Директорка навчального закладу Ірина Топчій запевняє, що пропускна система не вирішує усіх проблем безпеки у школі, тому в закладі також є охоронець, за якого платять батьки (6 грн за одну дитину).
- Охоронець важливий тому, що він може миттєво реагувати на ситуацію, натискати тривожну кнопку. Зокрема він може виключати систему під час великої перерви, коли діти масово заходять до школи. У цей час вони уже відмітилися перед початком уроків, тому сканувати електронний паспорт знову немає потреби і щоб система пронизливо не пищала він її відключає, - додає Ірина Топчій.
Також у гімназії укладений договір про тривожну кнопку, яка викликає наряд поліції. За це теж платять батьки.
Навчання з "підозрілими пакунками"
Окрім технічного оснащення, у навчальному закладі проводять виховні бесіди з батьками й учнями, а для персоналу - внутрішні тренування.
- Спеціально залишаємо пакунок і слідкуємо за скільки часу його помітять, як зреагують, чи повідомлять чергових тощо, - додає директорка.
Батькам до школи зась
Дехто з батьків нарікає, що їм доводиться довго чекати дітей на вулиці, адже школярів початкової ланки часто треба підганяти, слідкувати за тим, щоб вони зібрали всі свої речі тощо. Річ у тім, що батькам без особливої потреби до школи заходити неможна.
- Якщо вони хочуть постійно ходити за дитиною в клас, то можуть зробити собі паспорт і спокійно проходити, інакше під виглядом когось із родичів до школи можуть потрапити грабіжники, як сталося нещодавно. Ще одна причина, чому батькам не варто заходити в заклад - це те, що на деяких поверхах у коридорах є килими, а батьки, які на відміну від учнів не мають змінного взуття, приносять туди бруд, - розповідає Ірина Топчій
Директорка додає, якщо ж батькам потрібно зайти в гімназію, то їх звісно пустять. Можна домовитися із вчителем, повідомити про домовленість охоронцеві й він без проблем пропустить. Проте, якщо батькам потрібно просто допомогти дитині донести портфель до класу, то краще попросити про це чергових учнів і в школу заходити не буде потреби.
Черкащанка Світлана Остряніна розповідає, що останнім часом правила у школі стали суворішими.
- Це напевно пов'язано із тією крадіжкою. Нас просять не заходити до школи і доводиться по 20 хвилин чекати поки діти зберуться. Це трохи незручно, але для дітей безпечніше. Зараз я не розумію лише одного - якщо у школі є камери, пропускна система й охоронець, то нащо тоді чергові учні? Це трохи схоже на радянщину. Старшокласники відволікаються від навчального процесу, а для діток, які запізнилися (скоріше за все із вини батьків) принизливо називати свої особисті дані старшокласнику, які записують їх до зошита, - пояснює Остряніна.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram