
У селі Танське Дмитрушківської громади, що на Уманщині, місцеві жителі збираються на пікет через закриття місцевої гімназії. Люди кажуть, що їх нібито поставили перед фактом й розформували заклад.
Нині учні їздять у школи двох сусідніх шкіл, розповідає для Про все учасниця ініціативної групи Вікторія Музика.
"Наразі у нас 48 учнів. Вони вчаться в сусідніх селах, а це 5-6 кілометрів від нашого села, - каже жінка. - 15 березня у нас було обговорення: приїхали з Дмитрушок голова громади та начальник освіти. Нас вона попередила, мовляв, не вистачає дітей, тому прикривають школу. Але при цьому сходку села не зробили і нас офіційно не повідомили. Просто зібрали батьків і поставили перед фактом".
У закритті навчального закладу, зокрема, винуватять колишню директорку школи.
"Директорка школи не дуже чинила супротив закриттю, - розповідає на умовах анонімності місцева жителька. - Ще до цього вона перейшла на посаду старости села. Можливо, її просто переманили більшою зарплатою. Вважаю, що заклад закрили під надуманим приводом. Так, дітей мало, але не настільки, щоб закривати. Тим більше є вже певна кількість діток-переселенців".
Мама дитини з особливими освітніми потребами Рита Терещук скаржиться, що тепер перед ними став непростий вибір: пропускати заняття і відвідувати фахівців або ж зовсім відмовитися від останніх.
"Для нас основна проблема в тому, що тут, в селі, дитина навчалася до 12.20 або до 13.15, ходила додому на обід. Син не зміг адаптуватися до шкільної їдальні, - пояснює жінка. - Після цього поверталися на заняття до логопеда або психолога. А зараз дитина буде позбавлена таких занять, адже повторно повертатися до школи ми не зможемо. Тобто, занять із логопедом і психологом ми позбавлені".
Окрім цього, зауважує Рита Терещук, діти мають дуже рано вставати до школи.
"Тепер всі діти мусять значно раніше вставати до школи, бо заняття в них починаються о 8.00, а автобус шкільний лише один і робить зранку кілька рейсів. Обіцяли другий автобус купити, але поки не купили", - розводить руками вона.

Колишня керівниця Танської гімназії, а нині староста Наталія Тополя запевняє, що відтягувала закриття як могла.
"Закрити Танську гімназію мали ще два роки тому. Мене тоді впросили очолити заклад і ці два роки я була директором, тягла її як могла, - розповідає староста. - Хоча гімназія мала "жити" лише рік. Аби не закрили, потрібно, щоб було 25 дітей у початковій освіті і 45 - середні класи. А по факту було 48 всього в школі. Були громадські обговорення, збирали батьків, всі про все знали. Чому зараз вони кажуть, що щось замовчується, я не розумію".
Більшість вчителів залишилися з роботою, лише кілька з них відмовилися від пропозицій.
"У березні до нас приїжджали директори сусідніх шкіл та керівництво Дмитрушківської громади, - продовжує Наталія Тополя. - Нашим всім вчителям пропонували роботу. Але наразі 4 вчителі і один вихователь не працевлаштовані. Їм також пропонували, але вони відмовилися".
Також невдовзі для підвозу школярів придбають другий автобус.
"Кошти на купівлю другого автобуса закладені, він має бути в кінці жовтня. Після цього навчання в Косенівському ліцеї відбуватиметься з 8.30, як було раніше. Треба лише трохи почекати", - запевнила староста.
Наталія Тополя каже, що за наявності необхідної кількості дітей, з нового навчального року гімназію можуть все ж відкрити. Водночас цього року неможливо поновити навчання у закладі.
Місцеві жителі запевняють, що зверталися і до місцевого начальства, і до обласного, і навіть до народних депутатів та записали звернення до Президента, проте це поки не дало результатів.
У п'ятницю, 12 вересня, у Дмитрушках відбудеться чергове сесійне засідання. Противники закриття закладу хочуть прийти з пікетом, заручившись підтримкою переселенців та військових.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram