“Балада про любов”: у драмтеатрі в Черкасах презентували виставу до дня народження Володимира Івасюка

04 березня 2023, 16:50

Фото: Черкаський драмтеатр

До 74 річчя легенди української пісні Володимира Івасюка Черкаський обласний музично-драматичний театр ім. Тараса Шевченка поставив виставу, присвячену його творчості. Перший прем’єрний показ - 4 березня у день народження творця. Другий - призначено на 29 березня. Режисер-постановник цієї пісенної драми Павло Гончаров назвав виставу «Баладою про любов». Сценографія нового творчого доробку театру наповнена пластикою у постановці заслуженого артиста України та головного балетмейстера черкаського театру Володимира Татарінова. Музичний супровід забезпечив оркестр театру, а аранжування композицій здійснено заслуженою артисткою України, диригенткою Оленою Бєлкіною.

Ідею своєї першої постановки, в якій Павло Гончаров вперше проникливо дослідив Івасюка, як людину непересічного таланту та виключного патріотизму, втілив ще в 2019 році. Тоді цю роботу було присвячено 70-річчю легенди. Виставу було реалізовано та поставлено артистами театру та вихованцями вокальної студії «CARAMEL» в межах гранту. Дійство мало бути презентоване разом з польськими школярами та студентами під кураторством режисерів з обох дружніх країн. Власне тоді з’явився нарис більш масштабної за сценарієм, професійної в плані сценографії та аранжування пісенних композицій «Балади про любов». За словами Павла Гончарова, час та нові життєві реалії спонукали знову переосмислити Івасюка, як митця, віднайти його унікальність та співзвучність з нинішнім часом.

Фото: Черкаський драмтеатр

«Я продовжую досліджувати та відшукувати в творах авторів їхні глибинні думки, які є часткою душі та відображень їхніх людських прагнень. І саме як підсумок цих досліджень народжуються ось такі вистави. Я придумую своїх персонажів та вкладаю в їхні вуста авторські віршовані рядки і поєдную їх між собою. Так само сталося із творчістю Володимира Івасюка. Він залишив нам великий творчий спадок. Бо він є автором 107 пісень та 53 інструментальних творів, музики до кількох вистав. Але я звернувся до тих 20 віршів, які він написав, і які склалися в єдину поему. Потрібно було лише пізнати послідовність його думок. Адже вони, як пазли, які потрібно було скласти в одну загальну картину. Власне, я шукав правильне розташування цих пазлів. І тоді вже народилися образи, персонажі, які також складають єдине ціле постановки», — поділився Павло Гончаров.

У театралізованій частині глядачі зустрілися з героями, про яких писав Володимир Івасюк. Діалоги між персонажами взяті з віршів, більшість яких було покладено на музику. Тож, у виставі звучатимуть «Балада про дві скрипки», «Водограй», «Я піду в далекі гори», «Пісня буде поміж нас» і звісно неповторна і очікувана «Червона рута».

«Балада про любов», хоча й має начебто натяк на якесь одноосібне почуття, насправді несе узагальнене почуття до любові матері та сина, до рідного краю, шанування прадавніх традицій. І про справжнє кохання також.

Фото: Черкаський драмтеатр

Перед постановником постало непросте завдання — настільки влучно скомпонувати твори Івасюка різних періодів його творчості, щоб вони злилися в єдину драматургічну лінію. І це йому вдалося.

«Балада про любов» — драматична історія та «міні вистава в виставі» з карпатських легенд та народних переказів про червону руту, вписана в канву основного полотна вистави. Персонажі легенди відомі — Василь та Оничка, її батько Карпенюк. Їхню історію не потрібно було вигадувати. Проте потрібно було максимально вдало підшукати тексти та музику», — ділиться постановник. — Легенда про червону руту колись справила сильне враження на молодого Володимира. Саме під її впливом народилась його знаменита на весь світ пісня, яку по цей час ототожнюють зі всім українським. Історія про руту в контексті вистави впливає на нашого молодого героя. Він стає більш зрілим у своїх почуттях і дорослішає. Його життєві лінії змінюються».

Вистава допомагає глядачам, особливо молодим людям, більше зрозуміти Володира Івасюка. Відчути його не як популярного виконавця шоу-бізнесу радянської пори, а як справжнього патріота, щирого в своїх творчих проявах українця, який насправді виборював право на українську мову та українську пісню.

Тетяна Балякіна

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору