“Архітектура змін”: конкурс змінить українські міста

21 червня 2019, 13:03

 

Днями в офісі будівельної компанії "Надія" відбулося засідання журі, яке розглянуло концептуальні проекти Всеукраїнського архітектурного конкурсу "Архітектура Змін". Він покликаний покращити вигляд публічних просторів в різних містах України, зокрема, й в Черкасах. У ході конкурсу учасники отримали можливість створити оригінальні архітектурні пропозиції. Зокрема, конкурсантів зацікавили кілька об’єктів, які мають всі шанси стати туристичними родзинками нашого міста. Це історичне приміщення так званого Рибного ряду (поряд із старим корпусом ЧНУ), дві сучасні алеї у мікрорайоні "Митниця" та рекреація на береговій смузі в районі головного міського пляжу "Рів’єра".  

Нагадаємо, що організатором творчого змагання архітекторів виступила Національна спілка архітекторів України у співдружності з Асоціацією "Укрцемент" та будівельною компанією "Надія". Загалом взяти участь у творчому змаганні виявили бажання 6 досвідчених архітекторів з різних міст України та майбутні архітектори з числа талановитого студентства. Для них організатори передбачили окремі номінації. Кращі концепції після урахування усіх побажань та зауважень журі будуть покладені в основу подальшого проектування. Церемонія нагородження переможців запланована на 4 липня і відбудеться в Центральному будинку архітектора у столиці.

Під час конкурсу були проведені колоквіуми у Києві, Черкасах та Івано-Франківську. В ході цих зібрань конкурсанти  мали змогу не лише предметно познайомитись  в натурі з ділянками та об’єктами майбутнього проектування, але й поспілкуватись з представниками місцевих громад, аби мати уяву щодо їхніх очікувань стосовно того, як мають оновлюватись місцеві простори.

На конкурс подані такі об’єкти: зелена зона по вул. Пражській в Києві; фрагмент рекреаційної зони набережної в Черкасах, пішохідні алеї в мікрорайоні „Митниця“ і будівля історичної пам’ятки Рибного ряду та її оточення в Черкасах; парк на набережній та благоустрій гори Московка в Каневі; благоустрій площі В. Стуса в м. Радехів на Львівщині; організація громадського простору на території історичної Тринітарської площі у Івано-Франківську.

У засіданні журі взяли участь: начальник управління містобудування та архітектури ЧОДА Василь Дмитренко,  головний архітектор Черкас Віталій Чернуха, віце-президент Асоціації ландшафтних архітекторів України Володимир Рябець, координатор проектів НСАУ Олександр Барановський, депутат Черкаської міськради, член земельної комісії, керівник фракції ВО "Черкащани" Іван Сухарьков і начальник відділу капітального будівництва ПП "Надія" Іван Рудик.

Як зауважують члени конкурсного журі, представлені роботи — це лише архітектурні начерки-ідеї. Образно — набір нот, з яких згодом постане архітектурна мелодія. Звісно, кожна представлена концепція матиме свої зауваження. Але, за словами членів журі, для того, щоб було що обговорювати, учасники повинні показати свої ідеї та концептуальні рішення. Це дозволить зрозуміти, в якому напрямку рухатись далі.

— Головне завдання віднайти прийнятні та креативні концептуальні рішення та безпосередньо познайомити замовника та виконавця, — прокоментував координатор проектів НСАУ Олександр Барановський. Найбільш цікаві завдання архітектори отримали завдяки будівельній компанії „ Надія “ в Черкасах.

— Конкурс має стати дієвим поштовхом для місцевих рад, які мають бажання змінювати свої міста, —  переконаний начальник управління містобудування та архітектури ЧОДА Василь Дмитренко. — Я  впевнений, що конкурс стане традиційним та надалі буде слугувати гарним прикладом для інших міст України, які не потрапили до уваги проектувальників цього року.

Цікавим журі здається концептуальний проект під назвою "Черкаська крайка". Йдеться про берегову лінію в районі Долини троянд, пляжу "Рів’єра" та нині захаращеної території поряд з ними. Її природній ландшафт з відвалами грунту та невеличкими височинами немов би спеціально створений природою для використання в архітектурі. Концепцією запланований зональний коридор з максимальним збереженням зелених насаджень Долини троянд. Буде збережений і головний черкаський пляж. Він отримає цікаву відпочинкову зону з твердим покриттям. Своєрідна палуба буде слугувати і в якості оглядової зони акваторії Дніпра, і як фуд-корт, і в якості концертної зали-амфітеатру просто неба. Місцина матиме активні локації, вело-доріжки та облаштовані спортивні майданчики. Ця концепція стане кроком для організації в Черкасах сучасної відпочинкової зони європейського рівня.

На думку депутата Черкаської міської ради Івана Сухарькова, проект "Черкаської Крайки" є одним із найкращих у запропонованому переліку:

- Мені дуже подобається цей проект, оскільки архітектори врахували практично всі особливості ландшафту.  Є деякі недоопрацювання щодо сцени і колектора, але проект має право на життя. У подальшому він може стати однією із головних родзинок міста і привабити туристів.

На алеях, що вже будує ПП «Надія» в Черкасах в мікрорайоні «Митниця», концепцією передбачені цікаві додаткові елементи. Наприклад, серед ландшафтних родзинок тут заплановано поставити незвичайний фонтан  та пам’ятник чотирилапій. Таке рішення не є випадковим, пов’язане воно з історією, коли безхатня вівчарка Дана довгий час  „працювала“ в компанії „ Надія “, була улюбленицею колективу та безпосередньо брала участь на усіх будівництвах саме на  Митниці. Метою встановлення пам’ятника є не лише повідати про долю собаки, висловити повагу та любов до наших вірних друзів, а й нагадати черкащанам про відповідальність за домашніх приручених тварин.

За словами Олександра Барановського, дуже цікавим є об’єкт для проектування в місті Радехові на Львівщині. На конкурс по ньому надійшло два проекти. Вони передбачають благоустрій площі імені відомого поета Василя Стуса з меморіальним комплексом та зеленою зоною.

Привернули увагу роботи конкурсантів з благоустрою гори Московка в Каневі, яка знаходиться поряд з міською радою . Наприклад, концепція одного з архітекторів полягає в облаштуванні там ігрової зони (внизу гори) та оглядової зони в радіусі 360 градусів безпосередньо на горі. Цю місцину доведеться облагородити, позбутись хащ та створити сучасний ландшафтний дизайн території . Власне, після завершення реконструкції гори Московки канівчани отримають красиве та сучасне місце відпочинку.

Віце-президент Асоціації ландшафтних архітекторів України Володимир Рябець зауважив, що конкурс є найкращим творчим майданчиком для молодих архітекторів. Молодь, між іншим, виявила не аби яку цікавість. Так, цього року у творчому змаганні беруть участь 12  проектних студентських груп. Безперечно, присутність серед учасників досвідчених архітекторів сприятиме  професійному зросту початківців.

— В конкурсних роботах є цікаві концептуальні рішення та ідеї, які можна використати при проектуванні об’єктів, —  підкреслив засновник ПП „Надія“ Андранік Казарян. — Добре, що молодь взяла активну участь в конкурсі. У молоді сучасне мислення. Вона бачить сьогодення і планує майбутнє. Молоді люди вже зараз думають про те, як розбудовувати міста. Їм не байдуже, де будуть жити їхні діти, і якою бути сучасній Україні.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору