Аби відвідати сучасні експозиції у Черкаському зоопарку, люди вистоюють довжелезні черги. Спочатку з’явилися «Вовки і ведмеді». Згодом – «Олені і зубри». Архітектор з бюро «Project 7» Сергій Русанов розказав, як він зі своєю командою проєктував нові експозиції в Черкаському зоопарку та що нового з’явиться, пише "Громадське.Черкаси".
Як архітектори проектували нові експозиції?
Перед початком роботи над новою експозицією у Черкаському зоопарку архітектори використали європейський досвід. Вони переглянули конкурсні проєкти для Дрезденського зоопарку та реалізовану експозицію в комплексі Шенбрунн у Відні.
- Мене вразило, що через різні видові точки можна розкрити кілька життєвих сценаріїв тварини в одній експозиції, – розповідає Сергій Русанов.
Експозицію «Вовки та ведмеді» відкрили у 2017 році. «Олені і зубри» – в 2019-му. У експозиції «Вовків та ведмедів» принцип занурення забезпечують система пандусів. Вони заглиблюються всередину експозиції. Внизу можна побачити, як ведмеді та видри купаються в озері, а зверху – опинитися на одному рівні зі штучним пагорбом для вовків.
Також намагалися об’єднати кілька видів, щоб показати одразу цілісну екосистему, а не окремих тварин. Одна зона об’єднує оленів та зубрів, інша – вовків, ведмедів та видр. З останнім, щоправда, не склалося. В Україні не виявилося одночасно маленьких вовченят та ведмежат, а об’єднувати тих, що росли окремо, було ризиковано.
У зоопарку передбачили не лише нову експозицію, але й розширення медичного блоку. Туди додали лабораторію, кормову кухню та місця для перетримки тварин. Крім того, збудували нові закриті від відвідувачів вольєри для тварин похилого віку, які продовжують жити у зоопарку.
Другим проєктом у межах зоопарку стала експозиція копитних – оленів та зубрів. Принцип «занурення для відвідувачів» забезпечили за допомогою системи містків, піднятих над зоною для тварин.
На території цієї експозиції архітектори намагалися максимально зберегти природне озеленення, в тому числі, хвойні дерева. Тому довелося ретельно підійти до проведення комунікацій та зведення містків.
- Ми розробили спеціальні трикутні основи, які можна було повертати залежно від розташування коріння, і кожну обговорювали індивідуально, – розповідає Сергій.
Ще однією особливістю цієї експозиції став ставок. Воду очищує біоплато. Її фільтрують спеціально підібрані рослини, зокрема, очерет.
У скільки обійшлися нові експозиції?
Вартість першої експозиції «Вовки і ведмеді» склала 26 мільйонів гривень, а зони для копитних – 53 мільйони.
Відкриття нових експозицій дало свої результати. До початку робіт зоопарк відвідували 80 тисяч людей на рік і проводили тут близько години. За рік після відкриття експозиції «Вовки і ведмеді» Черкаський зоопарк відвідало 174 тисячі людей. А час, який вони проводять тут, у середньому зріс на пів години.
- Щоб збільшити час відвідування, потрібно збільшити шлях, який проходять гості, – розповідає архітектор. – Для цього ми заглиблюємося в експозиції та створюємо кілька точок огляду.
Після повної реалізації генплану середню тривалість відвідування планують збільшити до чотирьох годин та вийти на показник 250 тисяч людей на рік. Це максимум, який комфортно може вмістити територія.
Нові експозиції позитивно вплинули на зоопарк, каже Сергій. Все менше відвідувачів залишають сміття та перекидають тваринам їжу.
- Ми довго дискутували, чи потрібно робити вищими паркани, щоб у вольєри нічого не кидали. Але ж у Європі все працює і без цього. Нам здається, що середовище формує поведінку людей. І тому одна з місій архітектора – зробити його кращим, – каже архітектор.
Як осучаснюватимуть зоопарк іще?
Далі архітектори планують оновити вхідну групу. За проєктом створять амфітеатр, кафе та вхід у вигляді своєрідної нори.
- Цей проєкт розробляли разом з Харківською школою архітектури. Студенти мали вирішити питання вхідної групи. Але ми отримали глобальніші результати, які передбачають зміну у ставленні до зоопарку і його роботи, – каже Русанов.
Ще одне актуальне завдання – це створити генеральний план території зоопарку. Над цим у «Project 7» також працюють. У партнерстві з Харківською школою архітектури.
- У Roshen бачать, що проєкт успішний, і вже готові реконструювати весь зоопарк, – розповідає Сергій. – З точки зору генплану важливо підвищити відвідуваність, додати заклади харчування, розмістити дитячі майданчики. І водночас зберегти певну приватність для тварин.
Фото: Іван Авдєєнко
Джерело: «Хмарочос»
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram