Ареометр для палива: Що це, що вимірює, для чого призначений

18 квітня 2025, 17:30

Контролювати якість палива – дуже важливо! Воно впливає на те, як працюватиме двигун авто чи іншої техніки, і навіть на склад повітря, яким ми дихаємо. Тому краще самостійно перевіряти, яке пальне ви купуєте. І тут знадобиться ареометр. У нього – проста конструкція, але він точно визначає якість пального. Використання цього приладу допомагає впевнитися, що ви витрачаєте кошти на хороший бензин чи дизельне паливо.

Ареометри для нафтопродуктів потрібні великим нафтовим заводам, заправкам, підприємствам, у яких багато машин, наприклад, транспортним компаніям чи фермерським господарствам. І звичайно, прилад стане в пригоді власнику авто.

Який показник він вимірює? Прилад дозволяє перевірити густину пального – це одна з головних ознак якості нафтопродуктів. Якщо густина не така, як треба, це може означати, що в бензині є домішки, чи він взагалі не відповідає марці, яка вказана на колонці заправки.

Регулярні перевірки допомагають:

  1. Переконатися, що пальне відповідає державним стандартам якості.
  2. Запобігати шахрайству. Часто нечесні продавці розбавляють дороге пальне дешевшим. Прилад це покаже.
  3. Економити гроші в майбутньому. Якщо використовувати якісне пальне, то двигун працює краще, зношується менше, тому вам не доведеться витрачати зайві гроші на ремонт.
  4. Берегти природу. Використовуючи якісний бензин, можна зменшити забруднення повітря.

Як міряти ареометром

Підготуйте рідину для перевірки. Візьміть чисту, суху склянку, бажано циліндричної форми (як мірний стаканчик). Влийте туди достатньо нафтопродукту, щоб вимірювач міг вільно плавати, не торкаючись дна, стінок. Важливо, щоб у рідину не потрапили бульбашки повітря чи якісь дрібні частинки, які завадять отримати правдивий результат.

Обережно опустіть ареометр у склянку. Він має бути чистим, сухим. Тримайте його зверху, щоб не забруднити шкалу. Акуратно відпустіть його, щоб він сам плавав.

Зачекайте, поки вимірювач повністю зупиниться і стоятиме рівно. Рівень пального має збігатися з однією з позначок на шкалі приладу. Щоб побачити результат, нахиліться так, щоб ваші очі були на одному рівні з рідиною. Ви побачите, що вона біля стінок ніби трохи піднімається або опускається. Для світлого пального дивіться на нижню точку меніску (вигину), а для темного – на верхню. Ось так ви зможете отримати точне значення густини нафтопродукту.

Врахуйте температуру навколишнього середовища. Зазвичай ареометри налаштовані на роботу при температурі повітря +20°C. Якщо пальне тепліше чи холодніше, змінюється його щільність. Тому потрібно буде зробити поправку, користуючись інструкцією до ареометра або позначками, нанесеними на приладі. Виміряйте густину рідини кілька разів та вирахуйте середнє значення.

Різні види ареометрів

Існує кілька видів ареометрів для палива, які відрізняються діапазоном вимірювань, точністю шкали.

Існують такі види цих приладів:

  • Для бензину. Пристосування спеціально зроблені для перевірки бензину різних марок. Зазвичай вони показують значення від 0,700 до 0,800 г/см³. Прилади часто використовуються на АЗС для перевірки пального з цистерн та інших резервуарів.
  • Для дизельного пального, яке густіше за бензин. Їхні показники будуть приблизно від 0,800 до 0,950 г/см³.
  • Універсальні. Використовуються для різних нафтопродуктів. Пристосування вимірюють густину бензину, дизеля, гасу та інших рідин, схожих на нафту. Та вони можуть бути менш точними, ніж спеціальні вимірювачі для конкретного виду палива.

Ареометри з термометром (їх ще називають термоареометри). Дозволяють вимірювати одночасно густину та температуру палива. Це значно спрощує розрахунок поправки на температуру.
Цифрові. Показують результат дуже точно та часто мають додаткові функції. Прилади самі враховують температуру, запам'ятовують попередні вимірювання, можуть підключатися до комп'ютера. Але вони дорожчі за звичайні скляні апарати.

Тому, коли будете вибирати ареометр, подумайте, що найчастіше перевірятимете, наскільки вам важлива точність, в яких умовах ви ним користуватиметеся, скільки готові витратити. Найдешевшим буде простий скляний вимірювач щільності рідини, а якщо вам потрібна більша точність та багато функцій – зверніть увагу на цифрові моделі.

Реклама

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору