“Агро – це вже стиль життя”: молоде подружжя з Черкащини працює в “МХП-Урожай”

09 вересня 2024, 14:31

Подружжя Івана та Мирослави Перетятко працюють в "МХП-Урожай". Обоє прийшли на підприємство за дуальною освітою. Нині кажуть, що вже не уявлять свого життя без агро та планують й надалі розвиватися в цій сфері.

Мирослава обіймає посаду молодшої агрономки у ВП Рижанівка з початку квітня цього року, а Іван працює в "Урожаї" вже майже два роки.

- Оскільки я вже мав досвід роботи, через 2 місяці мене взяли на посаду польового агронома у ВП Миронівка. Там я пропрацював до червня, після чого мені запропонували посаду агронома з моніторингу. Ним я працюю і нині. У моєму підпорядкуванні перебуває три виробничі підрозділи: «Рижанівка», «Катеринопіль» та «Моринці», також, за потреби, я підмінюю колег по інших підприємствах. За допомогою дрона я проводжу огляд полів: дивлюся на загальний стан рослин, наявність шкідників, хвороб, якихось природних пошкоджень, рівномірність розвитку або вплив людського фактора, наприклад, виникнення пожеж, - розповідає Іван.

Мирослава нині поєднує роботу та навчання на магістратурі.

- Моя робота на підприємстві полягає в тому, щоб допомагати агроному та багато вчитися. Взагалі ця посада створена для того, щоб люди, які прийшли в агро, могли ознайомитися з усіма нюансами, адже агрономія - широка спеціальність. Тому поки що я багато вчуся, допомагаю, виконую дрібну роботу. Через це проходять всі агрономи. Роботу з навчанням поєднувати вдається. Поки що я застала одну сесію в університеті. Мене тоді без питань відпустили з роботи. А взагалі через те, що я на дуальній освіті - університет не вимагав від мене здачі всіх практичних робіт, - каже дівчина.

"Разом були в університеті, а нині - й на роботі"

Познайомилися Іван та Мирослава в Національному університеті біоресурсів і природокористування України в Києві. Обоє вчилися на спеціальності "Захист та карантин рослин". А в серпні цього року вони відсвяткували другу річницю шлюбу.

- Ми одного року вступу, але Іван прийшов після коледжу, а я - після школи. Ми з першого курсу разом вчилися, обоє старости. Тепер і працюємо разом, - говорить Мирослава.

З вибором професії Мирослава не вагалася - агрономію обрала без варіантів.

- У мене були передумови до вступу на агрономічну спеціальність. Навіть не вибирала серед інших варіантів. У мого дідуся є своє фермерське господарство, ще з дитинства я відвідувала різні агровиставки, бачила трактори тощо. Тому куди вступати на навчання я обирала не довго.

Іван обрав шлях агрономії ще в 9 класі та вступив до коледжу, потім продовжив освоювати спеціальність в університеті.

Нині на роботі подружжя працює на різних напрямах, проте бачаться доволі часто. Кажуть, що агрономія для них уже як стиль життя.

- У мене робота, можна сказати, роз'їзна. Але декілька разів на місяць я відвідую господарство, де працює Мирослава, - каже Іван.

- Агро - це вже як стиль життя. В нас "ТікТоки" про агрономію, вдома говоримо теж про неї. Із чоловіком вихідні не збігаються, тому, наприклад, коли я вільна - часто їжджу з ним на роботу, коли Іван - він приїздить до мене, - додає Мирослава.

На роботі Іван та Мирослава допомагають один одному та підказують в ситуаціях, де є більш компетентними.

"Навчання та практичний досвід між собою відрізняються"

Подружжя розповідає, що навчання в університеті та робота на практиці між собою відрізняються.

- Зрозуміло, що теоретична підготовка потрібна, без цього нікуди. Але, приміром, технічне оснащення відрізняється від того, яке на роботі. Ми в університеті вивчаємо ще застаріле. Також за весь час ми нічого не вчили про ріпак через те, що цій культурі відносно небагато років у нас в Україні, а підручники, за якими ми вчимося, зазвичай 2000-х років. А тоді ріпак у нас майже не сіяли і про нього майже не було української літератури, - розповідає Мирослава.

Питання, чи не важко дівчині працювати на так званій "чоловічій" роботі, певно, найпоширеніше, яке Мирослава чує останнім часом.

- Сама посада не передбачає ніякої роботи, яку не можуть виконати жінки. Так, професія складна. Буває холодно, дощ, спека, довго не буваєш вдома. Але що мені, наприклад, терпіти спеку, що чоловіку – справляємося однаково. Але загалом про особливу складність я б не говорила, - каже Мирослава. – До слова за ці крайні три роки ми з чоловіком звикли нічого не планувати. Але, наприклад, коли в нас ідуть дощі, ми вже знаємо, що матимемо більше вільного часу. До цього просто звикаєш.

Іван же говорить, що йому наразі працювати стало легше.

- Мені, як і решті агрономів, дали більше свободи, автомобіль новий, у нас комфортні умови праці. Мені зараз працювати – одне задоволення.

Проте викликом для всіх агрономів в Україні нині є повномасштабна війна. Під час повітряних тривог Іван, наприклад, не може підіймати в небо дрон, з яким працює. Мирослава додає, що й техніка, яка працює на полі, також припиняє роботу.

- У нас точне землеробство. Супутник повністю створює карту, по якій їде трактор, а коли триває повітряна тривога - нічого не працює. Але ми  призвичаїлися і до таких умов.

"Усі умови створені, головне - мати бажання потрапити сюди"

Працювати в компанії МХП Мирославі та Івану подобається. Кажуть, тут вистачає сучасної техніки та умов для особистого розвитку.

- Зараз у МХП проходять навчання в «MHP Agro School». Нещодавно я на два тижні їздила до Ладижина у Вінницькій області. Там проводили лекції, давали практичні поради, ми обмінювалися досвідом. Усе виключно те, що стосується нашої роботи, без зайвого. Нам дали завдання, які ми маємо виконувати на виробництві, а в кінці листопада ми маємо приїхати ще на тиждень для підбиття підсумків, - розповідає Мирослава.

Подружжя радить молоді пробувати дуальну освіту та йти працювати за спеціальністю.

- Мене взяли на роботу з базовими знаннями, взагалі без досвіду. Тим більше ми - студенти дистанційного навчання, це ще гірше, - сміється Мирослава. - А тепер в нас є можливість працювати, отримувати заробітну плату. Стажерам, які не місцеві, навіть оплачують проживання, на роботі передбачене харчування. Усі умови створені, головне - мати бажання працювати, розвиватися і зарекомендувати себе. Якщо ти хочеш - то можливості є.

Саме для того, щоб набратися досвіду й створені програми дуальної освіти та стажування, додає Іван.

- Молоді люди без досвіду, а лише зі знаннями з університету можуть прийти на виробництво й отримати практику, знання та навички. І за приблизно пів року, якщо ти себе зарекомендуєш, тобі запропонують повну ставку.

"У майбутньому агрономія в Україні лише розвиватиметься"

Найбільше на нинішніх посадах й Івану, й Мирославі подобається робота на природі.

- Оскільки я працюю з дроном - іноді відкриваються просто неймовірні краєвиди. Мені дуже подобається моя робота. Можу спостерігати за дикими тваринами, хоч і на відстані. Візуальна частина у мене просто неймовірна, - ділиться Іван.

Мирослава навіть набила собі тату з різними польовими квітами.

- Одразу видно, що я захоплююся природою, - розповідає дівчина. - Також в своїй роботі я люблю спілкуватися з людьми. Та й просто дивитися, як все росте, адже ти бачиш розвиток від насінини до цілого врожаю.

Подружжя планує й надалі розвиватися в агросфері.

- Мені дуже подобається МХП як компанія. Ми з одногрупниками спілкуємося, тому знаємо, де і які умови праці. З тих агрокомпаній, які є в Україні, МХП, конкретно для мене, найкомфортніше. Це багато в чому проявляється: той самий соціальний пакет, умови праці, заробітна плата, тому сподіваюся розвиватися саме тут, - каже Мирослава.

Також Мирослава й Іван впевнені, що агрономія в майбутньому в Україні буде лише удосконалюватися та диджиталізуватися.

- Агросферу в нашій країні надалі я бачу більш оптимізованою. У нас дуже зміщуються кліматичні пояси, це добре видно цього року, тому потрібно вже зараз змінювати підхід до обробітку ґрунту, відходити від перевертання. Має бути осучаснення, введення точного землеробства не лише у великих агрокомпаніях, а й у менших господарствах, адже воно допомагає оптимізувати бюджет, - переконаний Іван.

Мирослава додає, що ширшого використання матиме й роботизація.

- Я думаю, що якби не війна, у нас уже були б хоч експерименти над самохідними тракторами без водія. Уже в світі є техніка, якою можна керувати через застосунок на телефоні, існують технології, за якими датчики розпізнають бур'яни і культуру, та обприскують або хімією, або лазером. Колись це буде досить широко поширено і  в нас, адже будь-яка новітня технологія колись була недоцільною, але потім її вводили і вона показувала свої результати.  Я впевнена, що так і буде.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору