У різних регіонах України й у різних господинь свої рецепти і свої секрети приготування куті. Ми зібрали для вас 5 оригінальних рецептів куті, які допоможуть вам приготувати основну страву Різдва.
Кутя – обрядове поминальне блюдо (особлива зернова каша). Готують її з немеленої пшениці, рису, вівса або ячменю та солодкої добавки – меду, цукру, родзинок, варення, цукатів, сухофруктів. (Зерно в куті символізує вічне життя і достаток, а солодкість – символ райського блаженства.) До багатьох видів куті обов’язково входить сироп з меду, приготований на воді, відварі від крупи, маку, мигдалю, конопляного молочка, горіхи, мак, прянощі.
Розрізняють пісну і скоромну («багату, щедру») кутю. Пісну кутю їли у Водохресний і Різдвяний свят-вечори, а також у поминальні дні, а на хрестини та інші свята – скоромну (на молоці, вершках, з великою кількістю масла). Обрядове ж значення має переважно пісна кутя.
1. Кутя з сухофруктами та мигдалем
- 2 скл. очищеної пшениці
- 200 г меленого маку
- 2 скл молока
- 200 г рідкого меду
- 120 мл жирних вершків
- 1 столова ложка цукру
- 150 г очищеного мигдалю
- 150 г грецьких горіхів
- 100 г родзинок
- 10 шт кураги
- 10 шт інжиру
- 10 шт м’яких в’ялених груш
- 1 ч.л апельсинових цукатів
Ввечері, за день до приготування куті, добре промити пшеницю і залити гарячою водою. Залишити на всю ніч, щоб набухла. Наступного дня воду злити, пшеницю ще раз добре промити і варити до м’якості. Залежно від якості пшениці це може зайняти від 1-3 год. Але слідкуйте, щоб не пересушити. Бо тоді і кутя вийде занадто сухою.
Мак залити молоком і варити на слабкому вогні, постійно помішуючи, поки консистенція не стане нагадувати згущене молоко. Це займе небагато часу. Потім мак змішати з цукром, залишити вистигати.
Коли мак і пшениця охолонуть, змішати, додати нарізаний мигдаль, горіхи, родзинки, курагу, інжир, цедру, груші. Наприкінці вершки підігріваємо з медом, поки маса не стане однорідною. Але вона не повинна закипіти! Вливаємо суміш до куті. Ретельно перемішуємо. Якщо Ви любите більш солодку кутю, то додайте більше меду. Поставити настоюватись у холодильник на 1 добу. Якщо після цього вона буде надто густою, влити ще трохи кип’яченого охолодженого молока.
2. Кутя з рису та варення
- 1 склянка рису
- цукор за смаком
- дрібка солі
- 1 склянка проціджених ягід або шматочків фруктів з червонного або жовтого варення (вишні, абрикоси, сливи, яблука, полуниці)
Рис переберіть, промийте, залийте водою, доведіть до кипіння. Відкиньте на сито, промийте під проточною холодною водою, знову покладіть у каструлю і варіть до готовності у великій кількості води. Знову відкиньте на сито й охолодіть. Високоякісні, дорожчі сорти довгого чи круглого розсипчастого рису промивати не треба.
З улюбленого варення виберіть і відкиньте на сито склянку ягід чи фруктів і обережно змішайте з рисом. Підлийте трохи сиропу, що залишився, або солодкої кип'яченої води, або мигдального молока. Волоські горіхи та варення з чорниць, ожини, чорної смородини до цього рецепту не підходять.
3. Кутя з ячменю та заморожених ягід
- півсклянки ячменю
- 6-7 склянок води
- 3-4 столові ложки цукру або меду
- 250-300 г заморожених ягід (малина, суниці, полуниці)
- півсклянки жовтих та чорних родзинок
- 1 склянка вишень без кісточок з компоту (можна зацукровані або у власному соці) або інших ягід з улюбленого варення.
У великій мисці замочіть зерна ячменю у холодній воді на цілу ніч. Потім воду не зливати. Варіть ячмінь у цій же воді на слабкому вогні не менше години. Додайте цукор або мед, морожені ягоди, родзинки і варіть на слабкому вогні ще півгодини. Додайте відціджені вишні і варіть ще 10 хвилин, поки не вийде досить густа каша. Подавайте охолоджену.
4. Кутя в гарбузі
- 1 невеликий круглий гарбуз
- 200 г рису
- 50 г родзинок
- 50 г чорносливу
- 50 г кураги
- узвар
- мед
З невеликою гарбуза зрізати кришку, обережно вирізати м’якіть і насіння, покласти всередину родзинки, курагу, чорнослив і відправити гарбуз у духовку. До напівготовності відварити рис і додатийого в гарбуз. Якщо вийшов сухуватий, то можна полити узваром. І знову відправити в духовку. Коли страва буде готова можна додати мед.
5. Кутя з халвою та шоколадом
- 1/2 склянки зерна пшениці
- 1/2 склянки горіхів волоських
- 1/2 склянки родзинок
- 100 г маку
- 3-4 ст. ложки меду
- 3-4 ст ложки узвару
- 50 г халви
- 50 г чорного шоколаду
- сіль (дрібка)
Спеціальну пшеницю для куті замочити на ніч, а потім відварити до готовності. Мак запарити і розтерти до утворення макового молочка. Горіхи порізати шматочками і підсмажити на пательні 3-4 хвилини. Родзинки перебрати, помити, запарити і обсушити. З'єднати холодну пшеницю, мак, горіхи, родзинки, мед. Додати узвару стільки, щоб утворилася консистенція, яка вам подобається. Халву і шоколад порізати невеличкими шматочками. Обережно вмішати у кутю.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram