Учора відбулась конференція «Індекс Євроінтеграційного Економічного Поступу: три роки на шляху України до єдиного європейського економічного простору». Експерти з регіонів ділилися результатами досліджень євроінтеграційних процесів. Організатором заходу виступив Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень, інформує ГО "Академія стратегічних досліджень".
Індекс Євроінтеграційного Економічного Поступу є інструментом для порівняльного оцінювання ступеня зближення регіональних економічних систем України, до складу якого входять індикатори глибини торговельно-економічних зв’язків регіону з ЄС та індикатори рівня інституційної підтримки, яку обласні державні адміністрації мають забезпечувати для підтримання євроінтеграційного поступу.
Даний інструмент був розроблений Поліським фондом та застосований у співпраці з Асоціацією регіональних аналітичних центрів для всіх регіонів України.
Під час конференції були презентовані результати розрахунку Індексу Євроінтеграційного Економічного Поступу по Україні та областях за 2014 – 2016 роки. Повний звіт можна завантажити за посиланням.
Учасники дослідження порівнювали офіційні статистичні дані за двома субіндексами, що характеризують: поглиблення торговельно-економічних відносин та рівень інституційної підтримки відповідно. У загальному рейтингу перші три місця посіли Чернівецька, Волинська та Тернопільська області відповідно. Лідером Субіндексу глибини торговельно-економічних взаємозв’язків з ЄС стала Волинська область. А першість у розрізі Субіндексу інституційної підтримки євроінтеграційного поступу стала Чернівецька область. Аналітики з регіонів також озвучили динаміку євроінтеграційних процесів в своїх областях. Головний експерт проекту Тетяна Зосименко відзначила, що торговельно-економічні відносини з країнами ЄС стали міцнішими. Також, на її думку, інституційна підтримка процесів з боку обласних адміністрацій була прогресивною, однак залишається слабким місцем.
За словами регіонального експерта проекту Васильченко Галини в Івано-Франківській області Індекс євроінтеграційного поступу на Івано-Франківщині є незадовільним, а Субіндекс інституційного розвитку виглядає ще гірше.
- Усі ідеї та документи національного рівня, пов’язані з євроінтеграцією, адміністрацією не використовуються, - запевняє експерт. – Окремі підприємства наслідують європейські стандарти, однак комплексна політика в цьому питанні відсутня.
Саме тому інституційну складову, незважаючи на велику кількість проектів, пані Галина оцінила зі стриманим оптимізмом.
- Якщо після прийняття Угоди про Асоціацію була потужна інформаційна та інституційна підтримка процесів євроінтеграції, особливостей торгівельно-економічних стосунків, посилення експертного потенціалу, то зараз усі регіони вийшли приблизно на один рівень. Харківська ж область у цьому рейтингу посіла 20-ту позицію», - повідомив регіональний експерт проекту від Харківського громадського Фонду місцевої демократії Козоріз Віктор.
На думку оратора провал інвестиційної політики зумовлений недоброчесними інвестиціями. Однак позитив у даному випадкуексперт вбачає в тому, що у напрямку інституційної підтримки проводиться багато активностей.
Серед інших Рівненська область показала досить цікаву динаміку. Ще у 2015 році цей регіон був аутсайдером цього дослідження, однак упродовж даного дослідницького періоду відбувся відчутний зріст.
- Він зумовлений збільшенням експорту в країни ЄС товарів та послуг, - запевняє регіональний експерт проекту з Острозької міської громадської організації «Школа політичної аналітики «Поліс» Кашинський Олександр. Також, за його словами, вінституційному плані вагому роль зіграв розвиток зеленого туризму.
- Індекс потягнула вниз недостатня інформаційна підтримка, - таким висновком експерт завершив свій виступ.
- Хмельниччина демонструє, хоч і повільну, але позитивну динаміку в показниках експорту та залучених інвестиціях, - зазначив регіональний експерт проекту від громадської організації «Хмельницька ініціатива» Черненко Олег.
Негативною тенденцією, на його думку, є те, що адміністрація задекларувала розвиток зеленого туризму, однак кроків в цьому напрямку так і не зробила. Інформаційне висвітлення серед іншого також знаходиться на низькому рівні.
На останок експерт та тренер проекту Вдовенко Юрій також поділився порівняльною інформацією про обсяги експорту та імпорту у країнах Східного партнерства (Азейбаржан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Молдова, Україна) у торговельно-економічних відносинах з ЄС. За обсягами експорту до ЄС Україна займала впевнені лідерські позиції серед країн СхП протягом 2014-2016 років, а за обсягами імпорту з ЄС Україна лідирувала протягом всього періоду дослідження: 2009 – 2016 рр.
Довідково: Нагадаємо, що захід було проведено в рамках проекту «Індекс Євроінтеграційного Економічного Поступу: оцінка економічних реформ в регіонах України на шляху до впровадження зони вільної торгівлі з ЄС», який реалізується Поліським фондом міжнародних та регіональних досліджень (м. Чернігів) у партнерстві з Асоціацією регіональних аналітичних центрів. Реалізація проекту стала можливою в рамках ініціативи «Просування реформ в регіони» Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (м. Київ) та «Європейської правди» за сприяння Європейського Союзу.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram