Завдяки “Садам Перемоги“ громади Черкащини виробляють олію, згущене молоко і навіть почали експериментувати з вирощуванням бахчанних культур з наміром отримати урожай черкаських кавунів та динь. “Сади Перемоги” — перспективний проєкт, який почали реалізовувати з самого початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.
Його мета — забезпечити продовольчу безпеку в країні та водночас підтримати сільські господарства в територіальних громадах. На сьогодні він здійснюється за підтримки Уряду Канади та впроваджується компанією Alinea International. Реалізується цікава ініціатива в рамках проєкту SURGe.
Взяти участь у проєкті змогли органи територіального самоврядування, школи, дитячі садочки, лікарні, бізнес та всі бажаючі активні мешканці сільських громад. Саме вони стали головними реалізаторами втілення ідеї “Садів Перемоги“. Детальною інформацією про це поділився заступник голови Черкаської ОВА Олександр Турченяк. За його словами, починали громади з десяти невеличких ініціатив. Нині їх вже налічується 29. Прикметно, Черкащина в цьому проєкті посідає лідуючі позиції в країні.
Найактивнішою по області, за словами Олександра Турченяка, виявилась Буцька громада Уманського району. Там засіяли більше 4 гектарів земель домогосподарств і 3 гектари комунальних земель. Комунальна земля була захаращена і більше схожа на сміттєзвалище. Нині ж там після наведення ладу збирають доволі пристойні урожаї.
- У 2023 році Буцька громада посадила понад 3 тонни картоплі для забеспечення власних потреб, для підтримки ЗСУ і переселенців, - розповів Олександр Турченяк. - Буцька громада вирощує також соняшник, з якого виготовляє смачну, “домашню”, олію. А ще тут віднедавна почали виробляти згущене молоко власного виробництва. У Чигиринській громаді також працівники багатопрофільної лікарні спільно з працівниками місцевого Будинку культури висадили тонну картоплі. Зібраний урожай заплановано передати на потреби лікарні.
За словами Олександра Турченяка, громади почали експериментувати та висаджувати не зовсім традиційні для Черкащини агрокультури. Фермери Золотоніського та Уманського районів вдалися навіть вирощувати кавуни на чималих площах. Тому Черкащина край має всі шанси забезпечити населення такими культурами, які зазвичай привозили з нині частково окупованої Херсонщини.
- Головне в ініціативі “Сади Перемоги“ є допомога закупівлею посадкового матеріалу, насіння, техніки, зокрема, для обробітку та засобів захисту рослин, - зауважив Олександр Турченяк і додав, що завдяки такій турботі громади почали не тільки вирощувати агрокультури, але й переробляти їх і реалізовувати вже готові продукти харчування. Проєкт виявився гідним своєї назви.
Тетяна Балякіна
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram