138 черкащан торік захворіло на страшний недуг

24 березня 2015, 20:39

flaer_tub_2012

24 березня у всьому світі проводять День боротьби з туберкульозом в ознаменування того, що цього дня у 1882 році лікар Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу – туберкульозну бацилу. Це стало першим кроком на шляху до діагностування й лікування цього небезпечного захворювання.

Як інформує КНП «Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров’я», в Україні з 1995 року оголошено епідемію туберкульозу. Захворюваність на цю недугу та смертність від неї в нашій країні у 8-10 разів перевищують ці ж показники в більшості держав Європейського союзу й залишаються на рівні, що визначає його як епідемію. Більше того – за роки епідемії захворюваність на туберкульоз збільшилася в 1,7 рази, а смертність – у 1,5 рази.

Кількість хворих на туберкульоз складає близько 1,4 % населення України.

Водночас, у Черкасах захворюваність на туберкульоз дещо зменшилась. Якщо в 2013 році цей показник на 10 тисяч населення становив 12,3, то в 2014 р. знизився до 7,9. Так, торік у місті на туберкульоз захворіло 138 осіб, 5 випадків хвороби були виявлені вже в занедбаній формі, інформує прес-служба мерії.

Що потрібно знати про цю хворобу?

Туберкульоз – інфекційне захворювання, яке викликається бактерією туберкульозу (паличкою Коха). Джерело інфекції – хвора людина (на відкриту форму туберкульозу) та заражені продукти тваринного походження. Туберкульозна паличка вражає всі органи і системи людського організму.

Шляхи передачі

Найчастіше зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим, рідше харчовим, контактно-побутовим шляхом.

Бактерії туберкульозу можуть виділятися під час кашлю з мокротинням, слиною, а також під час розмови. Зараження може відбуватися під час безпосереднього контакту з хворим (під час поцілунків) і опосередковано (через забруднені предмети вжитку – книги, рушники, посуд, продукти, особливо молочні).

За добу хворий із легеневою формою туберкульозу виділяє 15-20 млн. бактерій туберкульозу. Одна хвора людина може інфікувати 10-15 осіб у рік. Збудник цієї недуги дуже стійкий до впливу навколишнього середовища: у ґрунті зберігається до 1-2 років, у вуличному пилу – до 10 діб, річковій воді – до 5 місяців, а в умовах кімнатної температури (темному місці) залишається життєздатним протягом 4 місяців, при розсіяному світлі – до 1,5 місяців.

Ультрафіолетове проміння вбиває його через 2-3 хвилини, кип’ятіння – впродовж декількох хвилин.

Симптоми захворювання

Постійна слабкість, підвищена температура тіла, безпричинна втрата ваги, погіршення апетиту, підвищена пітливість, особливо вночі, біль у грудях, кашель понад 2 тижні (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).

Захворюванню на туберкульоз сприяє наркоманія, алкоголізм, ВІЛ-інфекція, цукровий діабет, виразкова хвороба шлунку та 12-палої кишки, шкідливі професійні впливи (запиленість), тютюнопаління, а також контакт з хворими на заразні форми туберкульозу.

Профілактика туберкульозу

Найбільш дієвим способом профілактики туберкульозу є здоровий спосіб життя, заняття фізкультурою та спортом, дотримання санітарно-гігієнічних норм поведінки в побуті, регулярне проходження флюорографічних обстежень.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору