10 запитань до фітнес-тренера: як правильно бігати

27 квітня 2019, 15:29

Видання «Про все» представляє новий проект «Люди в ЧЕ».

Це цикл матеріалів у форматі «10 запитань до…», в яких будемо розповідати про цікавих, творчих, спортивних і веселих черкащан, які роблять у своєму житті щось незвичайне, цікаве або настільки корисне, що ви обов’язково захочете повторити це вдома.

Оскільки вже 8 червня у Черкасах відбудеться Олімпійський день бігу, ми просто не могли лишити вас можливості спробувати свої сили у забігу на дистанцію 1.6 км, або 10 км. Цей забіг у нашому місті відбувається вже втретє і, наприклад, минулого року у ньому взяли участь близько трьохсот черкащан.

Як підготуватися до цього дня із порадами тренера й безкоштовно, що можна і неможна робити під час тренувань, як харчуватися та в чому бігати розповідає фітнес-тренерка Леся Батюк.

Леся Батюк разом із чоловіком В’ячеславом та професійною учасницею марафонів Оленою Абрамовою розробили спеціальну методику для підготовки черкащан до забігу з допомогою месенджера. Люди щодня отримують завдання, потім скидають результати у спільний чат, це перевіряє Абрамова і дає нові завдання.

1. Як правильно бігати?

Кожна людина повинна для себе зрозуміти, для чого вона це робить, а потім підлаштовувати тренування під цю мету. Інколи люди не можуть правильно виставити пріоритети. Якщо є надмірна вага, то ми спочатку працюємо над зайвими кілограмами, рекомендуємо людині просто ходити, вже потім готуємося до бігу. Біг – це поширене спортивне захоплення, адже ним можна займатися у місті, селі, без спеціального спорядження тощо. Бігуну варто лише мати хороші кросівки.

Основні засади правильної підготовки до забігу:

  1. Постійно контролювати свою вагу;
  2. Носити лише спортивну форму і взуття під час тренувань. Люди не розуміють що це важливо і бігають навіть у «шльопанцях».
  3. Сформувати режим правильного харчування, адже 80% позитивного результату залежить від того, що і як ви їсте та лише 20% - від фізичних навантажень.
  4. Перед тренуванням краще проконсультуватися із тренером (онлайн чи особисто).

Головне – щоб біг не шкодив здоров’ю, адже він дає навантаження на колінні суглоби, на хребет тощо.

2. Як відбуваються онлайн-тренування?

Зараз ми допомагаємо підготуватися жителям районів, адже проживаємо тут. Наша знайома Олена Абрамова після других пологів набрала кілька десятків зайвих кілограмів і в 45 років важила 90. Вона вирішила за допомогою бігу знизити вагу, а зараз жінка їздить по всьому світу та бере участь  у різноманітних марафонах. Ми попросили її допомогти в підготовці людей, які хочуть бігти 10 км. Учасники забігу повинні розуміти, що для такої дистанції важливо тренувати не лише свою фізичну витривалість, а й напрацювати техніку.  Олена через соцмережі допомагає бігунам, дає завдання на кожне тренування.

Для того, щоб почати тренування потрібно приєднатися до групи у «вайбері» написати коротку інформацію про себе (вік, ріст, вагу, чи займалися бігом раніше, чи мали травми, у якому марафоні плануєте брати участь). І чим скоріше починати тренування, адже, якщо ви ніколи не бігали, то для того, щоб подолати навіть  1.6 км доведеться тренуватися кілька місяців.

За цією анкетою Абрамова розуміє, яка людина перед нею і чи зможе вона подолати ту, чи ту дистанцію. Ці завдання люди виконують щодня, результати фіксує спеціальний додаток і потім це скидають у спільний чат, де Абрамова перевіряє.

3. Яким повинен бути режим харчування?

У 2016 році Україна посіла перше місце у світі за смертністю від сердечно-судинних хвороб, які виникли через неправильне харчування. Тому українцям вкрай важливо слідкувати за тим, що потрапляє до них у тарілку.

Точно неможна їсти продукти, які містять швидкі вуглеводи:

- Білий хліб;

- Цукор;

- Морозиво;

- Маргарин;

Також неможна пити солодку воду, різні газовані напої, їсти смажене, гостре та солоне і звісно ж неможна вживати алкоголь, а товари фаст-фуду навіть не обговорюються. Також варто обмежити паління, адже тоді взагалі не зможете пробігти.

4. Скільки часу потрібно на підготовку до забігу?

Люди, які тренуються пробігти 1.6 км, проводять тренування тричі на тиждень по 30 хвилин і, звісно, щодня проходять по 10 тисяч кроків. Ті, хто хочуть - 10 км,  то бігають годину щодня.

5. Чи можна підготуватися до забігу на тренажерах?

Краще бігати на вулиці, адже там є спуски, підйоми, свіже повітря. Заняття на тренажерах ефективні, особливо, якщо їх використовувати, як розминку, та і взимку багато спортсменів, які не можуть бігати на вулиці через погану погоду, займаються на тренажерах.

Дуже корисно тренуватися на орбітреках, які розміщені надворі. Тоді людина дихає свіжим повітрям, проте, таких тренувань недостатньо для того, щоб пробігти таку дистанцію.

6. Чим корисний біг?

Людина може краще почуватися, коли бігає на самоті, це відволікає від інших проблем.  Завдяки бігу можна тримати тіло в тонусі, а якщо додати сюди ще й здорове та регулярне харчування, то зменшиться кількість хвороб.

7. Чи може біг нашкодити?

Біг – травмонебезпечний. Якщо людина достатньо не розімне м’язи перед пробіжкою, має неправильне взуття, або ж під час бігу робить крок із п’яти, а не приземлюється на передню частину стопи, то може отримати травму. Також фахівці не рекомендують бігати людям, які мають травми, чи якісь хвороби на суглобах, хребті тощо, адже тоді можна лише нашкодити здоров’ю.

8. Яким повинен бути одяг для бігу?

Обов’язково бігові кросівки. Вони повинні бути на розмір більшими, ніж носите зазвичай і їх потрібно туго зашнуровувати. Підошва у такому взутті повинна бути товстою (пінка) із невеликим підвищенням на п’яті. Одяг краще обирати з поліестеру. Натуральні тканини ліпше не одягати, адже під час виділення поту, тканина його вбирає і прилипає, тому тіло не дихає і, коли подує вітер, можна захворіти. Поліестерові ж речі не вбирають вологу, тіло під футболкою дихатиме.

9. Як себе мотивувати?

Біг заради бігу. Можна це робити разом із другою половинкою, поєднуючи корисне із приємним, можна бігати, щоб побути наодинці й послухати улюблену музику, або ж аудіокнижку. Також бували випадки, коли ми з чоловіком їздили на семінар й організатори оплачували перебування в їхньому місті якраз лише для проходження навчання й погуляти просто немає коли. Тоді можна прокинутися раніше й зробити пробіжку ранковим містом до початку семінару.

10. Що неможна робити під час підготовки до марафону?

- Вживати алкоголь, особливо перед забігом.

- Ігнорувати водний режим. Перед початком пробіжки потрібно випити склянку води й після заняття теж - обов’язково. За добу варто випивати мінімум півтора літра води. Проте чай, каву, суп ми не враховуємо в цю норму. Під час самого марафону фахівці рекомендують лише змочувати рот, адже, коли біжите на довгій дистанції й п’єте воду, може статися блювотний рефлекс.

 

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору