Щілини, в які проходить долоня, металеві підпорки під стелею, сирість і холод у кімнатах. У таких умовах вже понад 10 років мешкають жителі першого під’їзду будинку по вул. Гагаріна, 45. А все через те, що торцева стіна будинку знаходиться в аварійному стані. Увесь цей період мешканці будинку ведуть листування з усіма можливими інстанціями: від місцевих чиновників до профільних міністерств. Проте, ситуація до цього часу не вирішена.
- Розпочалось це у 2006 році. Спочатку ми почули тріск. Тріщало постійно, і це лякало. Ми не могли зрозуміти, звідки такі звуки, допоки не оглянули стіну зовні. Тоді ми побачили, що плити стіни почали відходити і з’явились щілини у кімнатах, через які було видно небо, - розповідає мешканка будинку, голова ОСББ «Гагаріна, 45» Тамара Первунінська.
Як з'ясувалось при зовнішньому огляді повністю деформувалась торцева стіна будинку. ЇЇ плити зсунулись, створивши значні тріщини та загрожуючи обвалитись. Місцеві мешканці одразу звинуватили в цьому місцевого підприємця, який переобладнав квартиру на першому поверху під салон краси. Виявилось, що це було небезпідставно, оскільки, згідно з висновками "Черкасицивільпромпроекту" переобладнання квартири проходило з пробиванням прорізів без підсилення в чотирьох несучих конструкціях та використання підвалу будинку не за призначенням. Але це була лише одна з причин.
За словами Тамари Первунінської листування з міською владою розпочалось одразу після виникнення проблем із будинком і тривало довгих чотири роки.
Зрушилось питання з мертвої точки лише в 2010 році. Тоді за вирішення проблеми взявся підрядник ГК «Добробуд». Ним, спільно з ЧАО «Черкасицивільпромпроект», було зроблено проект та встановлено тимчасові підпорки до стіни. Передбачалось встановити ще додаткові кріплення, проте жодна організація Черкас не ризикнула взятися виконувати такі роботи.
Як розповідає Тамара Михайлівна, вкотре мешканці аварійного будинку звернулися за допомогою вже до нинішнього міського голови Анатолія Бондаренка в грудні 2015 року. Тоді багатостраждальним мешканцям було повідомлено, що інвестор вже є, і все зробить. Але пізніше виявилось, що від інвестора відмовились через його кабальні для міста вимоги, прописані в запропонованій угоді.
- Цьому немає ні кінця, ні краю. Ми живемо лише одними обіцянками. Те, що якісь кроки здійснюються не факт, що проблема вирішиться. Ми щороку входимо в осінньо-зимові періоди з відкритими швами між плитами, йде процес посилення руйнування. Постійний холод у квартирі, сирість, грибок. Від цього ми хворіємо. Поки що ми намагаємося вирішити питання в законодавчих рамках, але терпіння не вічне, - обурюється житель будинку Дмитро Глиняний.
Не з чуток про проблему знає і депутат Черкаської міської ради Максим Шило, який сам мешкає в цьому будинку, хоча і не в проблемному під’їзді.
- Наскільки мені відомо, у ПСЕР на 2016 рік було закладено 250 тисяч на реконструкцію будинку з добудовою 10-поверхового житлового будинку. Але це так і не було реалізовано замовником реконструкції КП «Черкасиінвестбуд», - зазначив депутат.
Щодо стану будинку, перспектив його ремонту та з’ясування можливих причин руйнації «Про все» поспілкувалось із начальником КП «Черкасиінвестбуд» Олександром Сіренком.
- Всі роботи, які раніше проводились, не мали системного характеру і не могли вирішити проблему по суті. По великому рахунку, до недавнього часу ніхто й досліджень причин аварійності не проводив. А оскільки КП було визначено замовником реконструкції будинку по Гагаріна, 45, нами було укладено угоду з ДП «Науково-дослідний інститут будівельного виробництва» (м.Київ). На сьогодні вже готовий звіт, в якому вказано причину руйнації, - прокоментував ситуацію Олександр Сіренко. – Попередньо встановлено, що її причиною є невірне рішення при кріпленні панелей. Воно не заборонене, але в тих умовах будівництва було невірне.
Як зазначив керівник КП, зараз ним очікується повний звіт від виконавців дослідження із комплексним зазначенням причин руйнування будинку та рекомендаціями щодо вирішення проблеми. Вже після отримання цього звіту буде підготовлене звернення до Черкаської міської ради щодо виділення додаткових коштів. Якщо ж у бюджеті не виявиться необхідної суми, передбачається пошук інвесторів, здатних реалізувати проект.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram