Допуск екс-ректора до участі в конкурсі – це повернення “давніх і щирих друзів” чечетових, – Черевко

17 травня 2016, 21:30

13245920_1570884299877566_905293347_nНевдовзі закінчується навчальний рік і розпочинається вступна кампанія. Про те, на які нововведення слід чекати абітурієнтам, чи подорожчає вартість навчання, про результати співпраці із закордонними вишами, а також про те, чим закінчився конфлікт між ЧНУ та ЧДТУ, ми розмовляємо із ректором Черкаського національного університету ім. Б.Хмельницького Олександром Черевком.

- Олександре Володимировичу, попереду в університету величезний пласт роботи – незабаром розпочнеться вступна кампанія. Якою вона буде цього року? На які нововведення слід чекати абітурієнтам?

- Є кілька новацій у вступній кампанії 2016 року, про які варто знати нашим потенційним абітурієнтам.

Передусім, вступ на 1 курс всіх освітніх ступенів (бакалавр, спеціаліст, магістр) буде здійснюватися за новим переліком спеціальностей. Він, звичайно, недосконалий, окремі спеціальності викликали негативну реакцію в освітянському середовищі. Саме тому Міністр освіти і науки Лілія Гриневич пообіцяла переглянути цей перелік з урахуванням пропозицій ВНЗ. Проте затверджений перелік не зміниться суттєво.

Наступне. При вступі на 1 курс освітнього ступеня бакалавр заяви подаватимуться  лише в електронній формі. Цей факт є позитивним, адже дозволить уникнути черг у приймальних комісіях. Однак є засторога. Необхідно мати нове обладнання, комп’ютери, сервери, аби забезпечити безперебійну роботу.

Про сертифікати ЗНО не буду розповідати – тут належну роз’яснювальну роботу проводить Центр оцінювання якості освіти. Нагадаю лише, що без сертифікатів за  результатами вступних екзаменів можуть вступати особи,  у яких є захворювання, що можуть бути перешкодою для проходження ЗНО, а також  звільнені з військової служби після 30 листопада 2015 року та особи, які проходять військову службу.

А за результатами співбесіди можуть вступати особи,  які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року;  визнані інвалідами війни.

Як і в минулому році вступник може подати до п’ятнадцяти заяв на п’ять спеціальностей, на яких передбачено прийом за кошти державного бюджету.

Хочу нагадати вступникам та їхнім батькам таке слово, як  пріоритетність. Це означає, що абітурієнт, подаючи заяву, повинен зазначити, в якій черговості він хотів би бути зарахованим за обраними спеціальностями. Тобто пріоритет № 1 – це заява на певну спеціальність у певний вищий навчальний заклад, де вступник хоче навчатися найбільше.

Ми потурбувалися про своїх вступників і підготували для них Путівник абітурієнта-2016. Його можна отримати в Приймальній комісії університету.

- Чи планує університет цього року впроваджувати якісь нові спеціальності?

- Сьогодні в університеті здійснюється підготовка фахівців за 52 спеціальностями. Але ми продовжуємо працювати над ліцензуванням затребуваних на ринку праці спеціальностей. Зокрема таких, як «Спеціальна освіта», «Метрологія та стандартизація», «Дизайн».

Крім того, за новим Законом «Про вищу освіту» ми можемо відкривати нові спеціалізації. Тому з нового навчального року значно збільшимо їх кількість. Наприклад, хореографія на спеціальності «Початкова освіта».

- Питання, яке, мабуть, найбільше цікавить батьків – якою буде ціна на навчання в ЧНУ у 2016-2017 роках? Чи зміниться вона кардинально, чи залишиться на минулорічному рівні?

- У червні вчена рада  університету розгляне і затвердить вартість навчання для  кожної спеціальності. Але вже сьогодні можу сказати нашим абітурієнтам, що основне підвищення вартості навчання в Черкаському національному відбулося з 1 лютого 2016 року, а тому в новому навчальному році ціна суттєво не коливатиметься. У разі збільшення вартості комунальних послуг ціна за навчання може підвищитися на 2 – 5 відсотків. Тож варто орієнтуватися на цьогорічну вартість.

- Минулий рік був для ЧНУ непростим з точки зору  взаємовідносин з іншим черкаським вишем – ЧДТУ. Черкаське студентство неабияк збурила новина про об’єднання двох вузів ЧНУ та ЧДТУ. Чи піднімалося це питання знову?

- Давайте називати речі своїми іменами. Не новина збурила студентство, а тодішній ректор підбурила студентів на акції. Хоча підстав для протестів не було, бо ніхто нікого приєднувати не збирався. З цього приводу була заява Вченої ради нашого університету. Було бажання і прагнення пані Качали за будь-яку ціну (навіть маніпулюючи  студентами, викладачами, громадськими активістами) втриматися на посаді і заробити дешевий авторитет.

Майже рік пройшов з того часу – і що? Не стало ЧДТУ? Розвалився? «Рейдери захватили»? Та ні! Стабільно  працює колектив, мають успіхи, налагоджують партнерські зв’язки з іншими навчальними закладами.

- Сьогодні цим закладом керує інша людина. Чи поліпшилися стосунки між вишами і їхнім керівництвом?

- У нас склалися ділові стосунки з усіма навчальними закладами області. А з теперішнім керівництвом ЧДТУ в нас багато спільних проектів, ми розширюємо коло спільних інтересів, у той же час розмежовуємо поле освітньої діяльності. Адже ми – класичний університет, ЧДТУ – технологічний. На мою думку, термін виконання обов’язків ректора Сергієм Назаренком затягнувся. Він мав би стати керівником закладу ще восени. І вже сьогодні багато завдань з розвитку ЧДТУ було б виконано. Не секрет, що судові тяжби з попереднім керівником заважають поступу закладу, і в такий непростий час жорстокої конкуренції на теренах освіти області грають на руку закладам-конкурентам. Немає розвитку там, де інтриги і колотнеча. Кажу це не як ректор Черкаського національного, а як голова ради ректорів ВНЗ області. І в разі, якщо Тамара Качала буде допущена до участі в конкурсі, зневіра у суспільстві посилиться. Це буде яскравий негативний приклад того, що позитивних змін не відбувається, що гроші і знайомства, як і раніше, стають вирішальним аргументом. Що одіозні постаті, «давні і щирі друзі» чечетових  повертаються на керівні посади.

Тому  сьогодні від кожного члена колективу ЧДТУ залежить, чи відбудеться ця реінкарнація. Хочеться вірити, що патріотичні настрої та здоровий глузд переможуть.

- Протягом цього навчального року ЧНУ активно налагоджував партнерські стосунки і з іншими вишами, у тому числі й закордонними. Розкажіть детальніше, що вдалося здійснити в цьому напрямку?

- Черкаський національний співпрацює  з близько 100 закордонними університетами в межах діючих двосторонніх угод. Та відтепер наша міжнародна діяльність не обмежуватиметься закладами, з якими укладено угоди про співпрацю. Реєстрація у пошуковій системі «Еразмус-плюс» зробила нас відкритими для науковців та навчальних закладів усього світу. Це спрощує пошук партнерів для участі в грантових програмах ЄС.

Щорічно науковці університету здійснюють до 100 виїздів за кордон для викладацької, науково-дослідної роботи, стажувань, участі у конференціях, симпозіумах, семінарах, міждержавних проектах та культурно-освітніх програмах. Іноземні науковці постійно викладають у нас.

У рамках українсько-польської науково-освітньої співпраці Черкаський національний пропонує своїм студентам навчання за програмою «Подвійний диплом» у Вищій лінгвістичній школі у Ченстохові та Вищій гуманістичній школі міста Сосновець. Студенти університету мають можливість продовжити навчання за кордоном (аспірантура, магістратура, бакалаврат).

Тісну співпрацю налагоджено з навчальними закладами Азербайджанської республіки. Зокрема, укладено угоди про співпрацю з трьома провідними вишами в Баку. Попереду — спільні культурні програми, обмін студентами та викладачами, спільна практика. Черкаський національний може надати партнерам із Азербайджану допомогу у вивченні української мови. Можливі також спільні проекти у сфері історичних досліджень. Зокрема, черкаські історики налагоджуватимуть взаємодію з кафедрою археології, що діє в Бакинському університеті. У перспективі — проведення археологічних розкопок за участі науковців та студентів університетів-партнерів.

Наступним кроком стане відкриття Азербайджанського освітньо-культурного центру на базі Черкаського національного університету. Практика роботи таких центрів для нашого ВНЗ не нова. На базі ННІ іноземних мов багато років діє Полонійний центр, нещодавно за участі представників посольства США відкрито Американський центр. Тепер ведеться робота зі створення Азербайджанського центру.

- У 2015 році ЧНУ також отримав ліцензію і розпочав підготовку іноземних студентів – чи може виш вже похвалитися результатами цієї роботи?

- На сьогодні в університеті навчаються громадяни десяти зарубіжних країн — Азербайджану, Лівії, Марокко, Туркменістану, Гани, Зімбабве, Пакистану, Малайзії, Лівану і Нігерії.

Частина людей, які в нас навчаються, на батьківщині вже закінчили університети, коледжі. Ці люди вже мають певний професійний рівень підготовки, знання, хтось уже навіть працював, як наприклад, Принц. Він після коледжу працював у школі вчителем англійської мови.

До університету також вступили понад 150 громадян Азербайджанської республіки. Це своєрідне визнання якості освіти в Україні.

І знаєте, хвалитися ми поки не спішимо. Адже це колосальна відповідальність і титанічна робота колективу, щоб виправдати цю довіру, забезпечити належний рівень освітніх послуг, соціалізацію іноземців у нашому українському середовищі, врешті решт гарантування безпеки.

Але ми зможемо. Адже в університеті панує творча атмосфера, колектив налаштований конструктивно. Головне сьогодні  провести успішно вступну кампанію і далі реалізувати нашу програму діяльності. Недарма ж її основним меседжем є слова Богдана Хмельницького: «Нащо говорити там, де треба діяти».

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору