Ольга Косенко музейний працівник, фрілансер

Умовно-європейська симпатична столиця під назвою Братислава

11 жовтня 2017, 13:28

Я довгенько думала над назвою тексту. Хотілося однією фразою максимально передати свої враження від столиці Словаччини, і наче мені то вдалося.

Братислава справді симпатична: із старовинною архітектурою в центрі, із чудовими панорамними видами, які відкриваються з пішохідної зони мосту через Дунай і оглядового майданчика місцевого замку, із квітами і декоративними гарбузами, якими прикрашений майже кожен магазинчик чи кафешка, із європейською символікою.

У Євросоюз, якщо вірити Вікі, Словаччина вступила ще в 2004 році, але вразити мене, людну, яка в Європі вперше, тим, що ми з трєпєтом в голосі називаємо «Європою», не змогла.

Правда, приємно вразила багато чим іншим, але обо всьом по порядку.

Паспортний контроль

Я так хвилювалася за те, як я буду проходити всі оті паспортні контролі, що прийшлося зранку пить успокоїтєльне. У Жулянах все пройшло швидко і безболєзнєнно за допомогою більш опитних колєжанок, які підказували, що і як робить.

А от по прильоту в Братиславу вони нічим зарадить не могли. Велетенська неорганізована черга і всього два віконця, які приймають «невдах» без паспортів Євросоюзу. У черзі за отриманням завєтного штампіка ми провели більше часу, ніж у самому літаку.

Транспорт і дороги

Це ж просто можна обзавідуваться!

Ні однісінької тобі ямки на дорозі. А громадський транспорт – це великі комфортабельні трамваї, тролейбуси і автобуси.

А де маленькі деренчливі маршрутки, які ріскують розсипаться на вітчизняних ямках, перш ніж довезуть тебе до потрібної зупинки? Де тітоньки-кондуктори із своїм вічним: «Давайте передавайте за проєзд, бо зараз піду по салону», «Женщина, а шо у вас? А чого це ваш пересадочний такий странний?», «Пройдіть на середину, там оно скіки місця, всім же їхать нада на роботу»? Як словаки живуть без такого щоденного екстріма?

Квитки продають термінали, що стоять на кожній зупинці. Вартість – залежно від того, скільки часу ти проведеш в дорозі. Якщо 15 хвилин, то прокататься на красівому красному автобусі вийде дешевше, якщо їхати не менше години, відповідно – дорожче.

Та й поїзди (як міжміські, так і міжнародні) красіві і комфортабельні, з м’якими кріслами, столиками, розетками, відчиненими туалетами з рідким милом і туалетним папером, який ніхто не тирить.

Чистота

От із цим у Братиславі так собі. Смітники де-не-де переповнені, стіни пообписувані графіті, будівлі, в тому числі й старовинні, якісь обшарпані, а недалеко від вокзалу ми зустріли немєлку таку крису. Причому по тому як вона сміливо дріботіла своїми лапками по ділам, не звертаючи уваги ні на людей, ні на машини, було ясно, що перед нами корєнна жителька і гулять по бульвару їй не впєрвой.

Від Братислави до Чеського Брно всього 130 км, але це вже якась європейськіша Європа. Містечко набагато чистіше і доглянутіше за столицю Словаччини, не кажучи вже про геть провінційний Тренчин, куди ми їздили дивиться красівенний старовинний замок.

Їжа

М’ясоїдам тут точно сподобається, бо м’ясо – це основний інгредієнт, з якого готують кухарі місцевих общепітовських закладів. От вегетаріанцям треба змиритися з тим, що їсти прийдеться в основному сир і картоплю.

Порції велетенські (півкіла карбонари я не скоро забуду). Картопля і овочевий салат часто йдуть в нагрузку до м’яса/риби/сиру, хоча вони й не вказані в меню.

Ціни не дуже високі. За 6–8 євро можна пристойно повечеряти навіть з кухликом пива. А як скупляться в супермаркеті і готувать самому, то буде ще бюджетніше.

Люди

Та хороші люді, чого там. Всігда готові вказати шлях заблукалим туристам. Майже всі знають англійську, але якщо ти не дуже «ду ю спік», то можна й словацьку зрозуміти, коли вони повільно говорять, – вона схожа на українську.

У п’ятницю увечері п’ють пиво в центрі, співають пісень, голосно сміються і цілуються, не звертаючи уваги на оточуючих.

Ну, що ще сказать?

Братислава однозначно варта того, щоб її відвідати. І причин тому немало:

  • відносно дешеві авіаквитки і невелика кількість часу, яку треба затратити на дорогу (ми летіли всього півтори годинки);
  • прийнятні ціни і на житло, і на харчування;
  • зручне розташування (із місцевого залізничного вокзалу курсірує купа потягів у різних напрямках: Прага, Будапешт, Відень і т. д.).

А ще в Братиславі є що подивитися (і старе місто тут гарненьке, і замок, хай і не найбільш вражаючий із бачених, зате цілком симпатичний, і Дунай потряса своєю величчю). Тут є чим зайнятися, було б тіки бажання.

 

Всі тексти автора

Коментарі

Вгору