Сльози, сміх та істерія: як у Черкасах проходив всеукраїнський театральний фестиваль

21 вересня 2020, 20:00

Учора, 20-го вересня, п'ятий театральний фестиваль "Фортуна" офіційно завершився. Організатори кажуть, що за три дні його відвідали понад 300 черкащан.

Директор Палацу молоді Нодарі Росопідзе зазначає, що попри карантинні обмеження фестиваль не втратив своєї якості.

- До карантину планували, що фестиваль буде у 3-4 рази масовішим. Ми хотіли встановити театральні локації у центрі міста, провести відкриття у будинку культури імені Кулика, організувати театральну ходу центральною вулицею Черкас, влаштувати набагато більше заходів для учасників фестивалю. Але через карантинні обмеження всі події організовували в Палаці молоді. І це в свою чергу дозволило оперативно влаштовувати майстер-класи, культурні заходи, театральні вистави, - розповідає Нодарі Росопідзе.

Організатор "Фортуни" каже, що цьогоріч участь у фестивалі взяли декілька нових колективів. Деякі з них стали справжнім відкриттям.

Світлина від Kolya  Potapenko.
Аматорський театральний колектив "Ренесанс" із смт Маньківки

- Я вражений акторською майстерністю колективів із Черкащини (смт Маньківка) та Дніпра. Хоч рівень акторів, які постійно приїжджають до нас, високий, але ці театри стали справжнім відкриттям.

Цьогоріч на фестиваль приїхали понад 200 учасників. Серед них - актори, режисери, звукооператори та модератори. Головний організатор Анастасія Листопад каже, що усього участь у "Фортуні" взяли 8 колективів із усієї України.

Головними вимогами аматорських театралів були якісний звук і світло.

- Щоб відповідати цим вимогам, ми кожного року орендуємо обладнання і запрошуємо фахівців для налаштування та роботи з колективами. Мікрофони на сцені під час виступів не використовуємо завдяки сцені - вона камерна і облаштована так, щоб звук був чистим і гучним. Це велика перевага, не недолік, - каже організаторка.

Світлина від Viktor  Smirnov.
Акторка театру "В.Т.и.К"

Для учасників і глядачів фестивалю організатори влаштували кілька навчальних заходів. Серед них - майстер-клас із фехтування від керівника фехтувального клубу «Легенда» Михайла Моісєєва, секрети театральної пластики від хореографа Андрія Коваленка та майстер-клас від Михайла Кондратського "Робота з емоціями", актора Черкаського драмтеатру імені Шевченка.

Глядачів та акторів вітав Олег Винник, роль якого взяв на себе актор Олег Телятник. Черкащанка Лідія Панкевич каже, що черкаський аналог співака навіть кращий, аніж справжній.

- Я дивилася на цього Олега на сцені й мені було весело. Як актор, думаю, ця людина дуже талановита. Але я особисто вдячна організаторам, що та вдало підібрали ведучого для фестивалю, бо він створював атмосферу, - каже глядачка.

Актриса черкаського академічного театру ляльок, заслужена артистка України та за сумісництвом суддя фестивалю Марія Рєбякова розповідає, що з кожним роком відзначає професійний ріст аматорських колективів.

- Наше завдання на фестивалі - не визначати кращого, бо це неможливо. Ми вказуємо колективам на їхні сильні та слабкі сторони, рекомендуємо, на що варто звернути увагу, аби зробити виступ більш яскравим і "живим". Але з кожним роком я помічаю, що колективи стають все кращими. Вони вдосконалюють свою роботу, звертають увагу на зауваження, вчаться новим навичкам завдяки майстер-класам, - розповідає пані Марія.

Світлина від Ольги Герасимової.
Аматорський фестиваль "Едельвейс"

Акторка каже, що звернути увагу на фестиваль потрібно ще й тому, що більшість акторів, які виступають на сцені "Фортуни" - люди різних професій без акторської освіти.

- Ми кожному колективу робимо низький уклін за те, що люди витрачають свій вільний час на театральну справу і розвивають її. Тому що одна справа - коли ти працюєш у професійному театрі. А зовсім інша - коли людина працює інженером, лікаркою, кондитером тощо. І після складного робочого дня не відпочиває вдома на дивані, а розвиває себе та свій талант. Таким людям дякувати - не передякувати, - зазначає Марія Рєбякова.

Цьогоріч суддя Марія Рєбякова звертала найбільше уваги на драматургію.

- Мене це цікавить найбільше, бо в державних театрах панує стала класична драматургія. Натомість актори-аматори знаходяться у творчому пошуку свого жанру. Я не можу порівнювати два театри, але вони різняться між собою. І я наголошую на тому, що державним театралам потрібно звертати на аматорські колективи та їхні вистави, а непрофесійним акторам - брати щось від державних, - каже акторка.

Репетиція театрального колективу "Дзеркало"

Керівник театрального співтовариства "Дзеркало" Вадим Каліян розповідає, що вже вп'яте приїжджає на фестиваль.

- Сюди варто приїхати хоча б для того, щоб повчитися чомусь новому, побачити нові можливості тавіднайти ідеї длясвого ж театру. Кожного року,. коли ми приїжджаємо на фестиваль, отримуємо в рази більше, ніж витрачаємо. Це і сльози глядачів, і сміх, іїхнє визнання, і сприйняття того, що ми намагаємося донести через гру, - розповідає режисер.

Ідею для цьогорічної вистави "Чиказька безодня" Вадим Каліян також віднайшов на "Фортуні".

- Був випадок два роки тому, коли під час монологу мого актора на сцену вийшов чоловік, щоб поговорити з ним про життя. Коли його зупинили, він запевняв, що актор говорив саме про нього, тому і вийшов. Це я називаю справжньою акторською майстерністю - коли театр зачіпає те, що "сидить" всередині, - розповідає режисер.

Світлина від Театральное Содружество "Зеркало".
Учасники фестивалю "Фортуна-2021"

Організатори зазначають, що дата "Фортуни" у 2021 році вже визначена - фестиваль триватиме з 24 по 26 вересня.

- Ми планували збільшити кількість фестивальних днів до чотирьох, але це поки що під питанням. Тому зараз плануємо заходи на триденну "Фортуну". Але до того відбудеться ще кілька заходів - "Ніч театру", фотовиставка, присвячена цьогорічному аматорському фестивалю, і "Фортуна.Рок", на який ми запросимо музикантів цього жанру, - розповідає директор Палацу молоді Нодарі Росопідзе.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору