Сезон грипу 2020: чи варто черкащанам вакцинуватися від хвороби в умовах пандемії

01 жовтня 2020, 20:00

Щорічно сезон грипу розпочинається з перших днів жовтня. Лікарі це пояснюють різким перепадом температур і непристосованістю організму до холодів. Також саме восени експерти прогнозують посилення пандемії COVID-19, адже в прохолодну погоду люди значно частіше перебуватимуть у приміщеннях. Чи потрібно черкасцям робити вакцину від грипу під час пандемії та чим загрожує її відсутність, - дізнавалися журналісти “Про все”.

На думку експертів, в умовах пандемії COVID-19 вакцинування від грипу вкрай важливе, адже одночасно хворіти грипом та коронавірусом може бути досить небезпечно. Одночасне інфікування коронавірусом та грипом збільшує ризик того, що пацієнт потребуватиме госпіталізації у відділення інтенсивної терапії або штучної-вентиляції легень.

- Вкрай бажано вакцинуватися від грипу навіть зараз, в умовах коронавірусу. Не через нього, а через сезон захворювання, який щорічно розпочинається на початку жовтня. Вакцина від грипу не входить до обов’язково переліку щеплень в Україні, але дуже важлива для здоров’я і нормального перебігу хвороби, якщо людина все ж “підхопить” вірус, - зазначає директор департаменту охорони здоров’я Черкаської міськради Всеволод Кульчиковський

Вакцинація від грипу рекомендована декретованим групам населення - медикам, педагогам, дітям до 5 років, вагітним, пацієнтам, які мають патології та хронічні хвороби, працівникам транспорту. Також щепитись слід військовим і працівникам служб швидкого реагування.

Через те, що щеплення від грипу не фінансується державою, для українців воно платне. Орієнтовна вартість - від 500 гривень. 

- У приватних лікарнях послуга щеплення - від 650 гривень і вище (залежно від ціни на вакцину). У Черкаську область вона ще не надійшла, тому точна ціна поки невідома. Точніше можна буде сказати лише з середини жовтня, коли вона буде в наявності у медзакладах Черкащини, - зазначає директорка департаменту охорони здоров’я Черкаської обласної державної адміністрації Лариса Кошова.

Однак неофіційно медики розповідають: ціни в медзакладах різнитимуться, а впродовж жовтня-листопада - лише в рази підвищуватимуться. 

РІВЕНЬ ВАКЦИНАЦІЇ В УКРАЇНІ СУТТЄВО ЗНИЗИВСЯ

Загалом рівень вакцинації в Україні суттєво знизився, особливо серед дітей. Про це в липні під час пресбрифінгу повідомив міністр охорони здоров'я Максим Степанов.

- Рівень щеплення такою вакциною як КПК (кір, паротит, краснуха) знизився на 30-40%, якщо порівнювати з минулим роком, - зазначив посадовець. - Європейська регіональна комісія, яка проводила відповідний моніторинг, віднесла Україну до країн з високим ризиком розповсюдження цієї епідемії, якщо вона буде.

Підтверджує таку статистику і Лариса Кошова. За її словами, загалом на сьогодні у Черкаській області вакцинована лише менша половина населення. Відтак охоплення щепленнями дорослих становить 44%. Такі ж низькі показники і стосовно щеплень проти дифтерії та правця дітей до 1 року, 18 місяців, 6 років та дорослих.

- Низький рівень щеплень не пов’язаний із відсутністю вакцин - усі медзаклади Черкащини забезпечені ними на 176%, - наголошує пані Лариса.

Лікар-педіатр 5-го Черкаського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Неля Головко пояснює: щеплення допомагають організму зміцніти, а не послаблюють захисні процеси. 

- Імовірність захворіти повністю щепленим людям є, бо жодна вакцина не може дати стовідсоткового захисту від захворювання. Але якщо це станеться, то перебіг хвороби буде значно легшим і не матиме серйозних ускладнень. Вакцинація зміцнює імунну систему і підвищує її готовність до захисту організму при зустрічі з конкретним збудником хвороби, - пояснює лікарка.

Вакцинують українців за Національним календарем щеплень. Їх формують із урахуванням інфекційних збудників, які циркулюють на території країни, і з урахуванням економічної спроможності держави. 

- В Україні до дитячого Національного календаря обов’язкових щеплень входять вакцини проти десяти інфекційних захворювань: туберкульозу, вірусного гепатиту В, дифтерії, правцю, кашлюку, поліомієліту, кору, паротиту, краснухи, гемофільної інфекції. Ці вакцини - обов'язкові, які оплачує держава. Є ще список рекомендованих, які не завадять ні дітям, ні дорослим. Вакцинацію від грипу в цьому списку я б поставила першою, - наголошує Неля Головко.

У родині черкаського журналіста Валентина Чернявського суперечка стосовно вакцинування дітей і дорослих триває декілька років. Журналіст від щеплень не відмовлявся ніколи й робив усі додаткові потрібні вакцини. 

- Питання “робити чи не робити щеплення” ніколи не стояло - відомо, що частіше і складніше хворіють невакциновані діти. Але я часто сперечаюся з сестрою, яка виступає проти вакцинації. Мені ж здається, що краще не ризикувати і щепитись. Нічого страшного у цьому немає, - розповідає Валентин Чернявський. 

Натомість сестра журналіста, тренерка з художньої гімнастики Мар’яна Велика каже, що за роки роботи з дітьми бачить переваги у відмові від вакцинування. 

- У моєї старшої доньки лише одне щеплення - те, яке зробили при народженні. Це був 2005 рік, коли діти після щеплень почали вмирати. У той період ми без вакцин потрапили у дитячий садочок. І тоді на прикладі своєї доньки, і зараз, коли викладаю гімнастику, бачу, що діти без щеплень ходять здоровіші. Максимум, чим вони хворіють - нежиттю. Моя старша дитина за своє життя майже не пропускала навчання у школі через хворобу. А ті діти, у яких є щеплення, хворіють ледь не кожні два місяці. До того ж майже всі вакциновані діти страждають на алергію від чогось, - ділиться спостереженнями Мар’яна Велика.

ЯКА ПОЗИЦІЯ ЦЕРКВИ ЩОДО ВАКЦИНУВАННЯ?

Керівник інформаційно-видавничого відділу Черкаської єпархії ПЦУ Андрій Шпунт каже, що найправильніше рішення - індивідуальний підхід до щеплень. Однак у Православної церкви є визначена позиція. І згідно з нею, захист від інфекцій шляхом вакцинування не заборонений.

- Не варто нехтувати працею багатьох поколінь лікарів, які досліджували небезпечні для здоров’я людини мікроорганізми та створили вакцини, які забезпечують імунітет проти цих збудників. Щеплення населення допомагає сформувати колективний імунітет, уникаючи масових смертей, як це було у давні часи. Ми живемо у суспільстві, безпека і здоров’я якого значною мірою залежать від прийнятих кожною особою рішень. Вакцинуючись, ми турбуємося не лише про себе, але й про своїх рідних та близьких, - йдеться в офіційному коментарі ПЦУ.

МОЗ ПЛАНУЄ ВВЕСТИ ДЛЯ ДІТЕЙ ЩЕ ОДНЕ ОБОВ’ЯЗКОВЕ ЩЕПЛЕННЯ

Нещодавно під час брифінгу, присвяченого коронавірусній інфекції, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявив, що у планах МОЗ - додати до Національного календаря щеплень вакцинацію від пневмококової інфекції для дітей. Робитимуть її відразу після народження, у 6 місяців і на 12-ому місяці життя. Вона повинна забезпечити стійкість дитячого організму до вірусних збудників, схожих на CОVІD-19.

- Ми вже почали перемовини з Міністерством фінансів стосовно внесення до держбюджету коштів для закупівлі вакцини. Для українців вона надзвичайно важлива, бо пневмококова інфекція – одна з основних причин смертності серед дітей до 5 років, - зазначив Лікар Ляшко. 

Нині вакцина наявна в усіх медзакладах та більшості аптек Черкас та області. Орієнтовна ціна - від 900 гривень і вище. 

- Щепитися від пневмококової інфекції можна у будь-якому віці, однак особливо вразливі категорії - діти, які перебувають у закритих колективах, і особи похилого віку.  Наразі зробити щеплення можна відповідно до Інструкції застосування вакцини у приватних медичних закладах за власні кошти.

Аліна Євич

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору