Володимир Лимаренко-Полянський журналіст

Сепаратизм із «людським» обличчям

27 вересня 2016, 10:04

 

Під благочесною маркою «створення територіальних громад» на Черкащину, як і в цілому в Україну, насувається нова хвиля сепаратизму. Лідери окремих формувань відкрито закликають громадян об’єднуватися в «громади», члени яких не платять податків і не визнають органів державної влади в Україні, пише Черкаський край.

Процес децентралізації, через яку вже пройшли багато європейських країн, стартував і в нашій країні. Адже європейський і світовий досвід засвідчив, що місцеві проблеми можуть ефективно вирішуватися тільки на місцевому рівні. Суть європейської моделі децентралізації в тому, щоб повноваження вирішення місцевих проблем передати місцевим органам самоврядування, паралельно забезпечивши їх відповідними власними фінансовими ресурсами.

На Черкащині адмінреформа від самого початку пішла зі скрипом. У більшості селян не було чіткого розуміння задуманого, зате виникали сумніви, що зміни, заявлені як позитивні, дійсно змінять існуючий стан речей на краще. 8 вересня 2015 року Кабмін затвердив перспективні плани формування територій громад шести областей, серед яких і Черкаська. Перспективний план формування територій громад Черкащини включає 44 об’єднані територіальні громади.

Спочатку боялись. Тепер розуміють

Процес створення громад у нашій області досить тернистий. Першу на Черкащині та одну з перших в Україні Білозірську об’єднану громаду не могли зареєструвати упродовж півроку, бо ще не було відповідного законодавства.

Сумніви жителів області щодо проведення децентралізації свого часу узагальнили деякі представники влади на місцях. Колишній голова села Вознесенське Золотоніського району С.Бузирьов висловив негативне ставлення до перспективного плану об’єднання громад. За першим проектом перспективного плану, його село мало стати центром однієї з громад, але за проектом, прийнятим облрадою, Вознесенське має ввійти до Золотоніської громади. Її центр розташується в селі Новодмитрівка. Селяни не були детально про це поінформовані, що й спричинило непорозуміння.

Під час круглого столу в Смілі «Децентралізація — базова реформа взаємовідносин центру і громад. Перші результати на Черкащині» представники ГО «Народна влада Черкащини» наголошували, що децентралізація влади може обернутися новими проблемами для громад, а скорочення сільських рад не призведе до скорочення витрат на утримання адміністративного апарату. Але в результаті обговорення дійшли розуміння, що українці повинні перейняти досвід Євросоюзу та активніше включатися в реформування влади й суспільства.

Перші кроки з втілення реформи навіть викликали акції протесту. Так, на початку червня обласну раду пікетували жителі Корсунь-Шевченківського району, які вимагали від депутатів визнати їхній районний центр… повітовим містом. Вони були переконані, що за результатами реформи в області замість двадцяти районів залишиться усього п’ять повітів, причому Корсунського серед них не буде. Слід зазначити, що страхи жителів Корсунь-Шевченківського району типові для більшості районів Черкащини. Вони боялися втратити автентичність і самодостатність.

Селяни хотіли перекроїти кордони районів

Жителі Черкащини все активніше залучаються до процесу створення громад. Іноді цей процес гальмують межі діючого законодавства, а іноді й навіть межі… районів.

Жителі вирішили об’єднати 5 сіл Золотоніського району (Зорівка, Чернещина, Кривоносівка, Лукашівка, Хрущівка) та 4 села Драбівського району (Ленінське, Радгоспне, Мехедівка, Вершина Згарська) у Зорівську територіальну громаду з адмінцентром у с.Зорівка. Але ЦВК у постанові від від 12 лютого 2016 року № 30 зазначила, що «Зорівська сільська об’єднана територіальна громада утворена територіальними громадами, розташованими на території двох суміжних адміністративно-територіальних одиниць — Золотоніського та Драбівського районів Черкаської області, що неможливе без вирішення питання щодо зміни меж відповідних районів».

«Люди», які не платять податки

У Львові, Тернополі та Хмельницькому почали працювати десятки підприємств і підприємців, які не платили податків державі, не звітували за свою діяльність державній фіскальній службі або будь-якому іншому державному відомству. Вони називали себе не «підприємцями», а просто «людьми», свій рух, відповідно  «територіальною громадою», бачення економіки без контролю держави  «народною економікою».

У селах типовою є ситуація, коли «народні громади» цілком серйозно заявляють про те, що вся земля в селі належить його жителям і сільрада не має права нею розпоряджатися. Або що податкова інспекція не має жодного права перевіряти «народних підприємців», оскільки вони не фізичні особи, а  «люди». У цьому вся логіка і, водночас, абсурдність «народних громад».

«Темні конячки» сепаратизму

Впадає в очі те, що у так званих народних громад, що видають ліцензії так званим народним підприємцям, які не платять податки Україні, є багато спільного з незаконними «ДНР» та «ЛНР» — і ті, й інші структури вважають українську владу… незаконною.

«ДНР» і «ЛНР» посилаються на те, що владу в Києві насильницьким шляхом захопила хунта. А «народні громади» просто відмовляються підкорятися будь-яким законам України. Крім того: і в тих, і в інших структурах створили паралельні державним «органи влади», які перейняли частину їхніх функцій та повноважень. Так, «ДНР», «ЛНР» мають свої «парламент» та «уряд», а у «народних громад» є «центри з видачі ліцензій на підприємницьку діяльність». І, зрештою, усі ці незаконні «формування» апелюють до поняття «народ», протиставляючи погану корумповану державу та «мудрий народ», інтереси якого, начебто і представляють «республіки» та «громади». Те, що «народні громади» так схожі на «ДНР» і «ЛНР», не випадково, адже згадані структури створені на замовлення Російської Федерації. І якщо з «республіками» все зрозуміло, то «народні громади» залишаються багато в чому «темною конячкою».

За створенням «народних громад» добре проглядається бажання РФ розділити Україну на величезну кількість керованих з-за кордону територій, викликати недовіру до влади та непокору її рішенням, і, нарешті, відривати від нашої країни нові й нові території.

Так, у цьому ж руслі пролунав заклик ініціативної групи Союзу гагаузів України на чолі з координатором організації у південних регіонах України В.Танасогло про необхідність створення гагаузької територіальної автономії в Одеській області. Створена там народна громада пропонувала провести з цього питання місцевий референдум в місцях компактного проживання гагаузів у Бессарабії.

Нове  забуте старе

Те, що Черкаси свого часу оминула жахлива біда у вигляді «Руського міра» і його незмінних адептів — бойовиків, не лише щасливий збіг обставин, але й цілком конкретна робота українських патріотів та спецслужб.

Нині мало хто пам’ятає, що 12 березня 2014 року путінські сепаратисти готувались до проведення в Черкасах антиукраїнського заходу.

Напередодні заходу на проросійському сайті «Мир Славянского Духовного Единения» та сайті організації «Український вибір», лідером якої є Віктор Медведчук — політик, відомий проросійською позицією та кум Володимира Путіна, з’явилося дивне повідомлення. Йшлося про проведення так званого з’їзду територіальних громад. Основне питання  об’єднання територіальних (земських) громад у земства районні, обласні та підготовка Земського Собору Русі. І хоча захід був заявлений як навчання екологічному землеробству, в Черкасах мали відбутися лекції, дискусії та круглі столи за участю низки відверто проросійських науковців та громадських діячів.

Серед них найпримітнішою була особа Сергія Данілова. Бо академік і, як він сам себе називає, «вільний козак» Сергій Данілов скрізь, де може, виступає з курсом лекцій про слов’ян, шкідливість для України асоціації з ЄС, критикою Євромайдану. А у 2016 році він публічно закликав усіх колишніх громадян Радянського Союзу вступати у ним же створений Державний Організаційний Комітет СРСР, метою якого є відродження «совка».

Чинний тоді секретар Черкаської міськради не дав дозвіл на проведення сепаратистського збіговиська у приміщенні міського будинку культури імені Кулика. Тимчасом до Черкас прибували учасники  молоді люди з Донецька, Макіївки, Сімферополя, Житомира, Дніпропетровська, Харкова, Києва, Сум та Сміли.

Як із Черкас виганяли сепаратистів

Про плани організаторів «з’їзду» оперативно дізнались активісти «Самооборони» і «Автомайдану». На їхню думку, прибульці приїхали на збіговище сепаратистів, щоб вчиняти протиправні дії та диверсії й дестабілізувати ситуацію в Черкасах.

У ніч з 11 на 12 березня 2014 громадські активісти спільно з працівниками СБУ влаштували пошук підозрілих делегатів. Всього на ранок упіймали близько тридцяти молодиків, що за зовнішнім виглядом мало чим відрізнялися від «тітушок». У їхніх мобільниках знайшли чимало смс-повідомлень, що містили чіткі інструкції, цитую: «бити мусорів, жінок, дітей, спровокувати натовп». У речових мішках затриманих, окрім комп’ютерної техніки, «самооборонівці» та «автомайданівці» знайшли російський прапор, сепаратистські листівки та заклики про проведення референдуму. Також вилучили порожні бланки посвідчень особи незрозумілого підданства та юрисдикції. І документ з підозрілою назвою: «Міжнародна суверенна владна неурядова організаційна правова форма самозабезпечення, самоорганізації, самозахисту, безпосереднього самоврядування та прямого народовладдя людей, жителів міста Сєвєродонєцк».

Крім того, серед речей шістьох затриманих знайшли 50 жовтих пластикових банок круглої форми, заповнених невідомим порошком білого кольору. Підозрілих молодиків передали працівникам Придніпровського райвідділу міліції для встановлення осіб та пояснень. А все вилучене у них  на експертизу. Відтоді минуло два роки, але про результати експертизи досі нічого не відомо.

Детальніше, що тоді писали місцеві ЗМІ, можна ознайомитись тут:

http://dzvin.news/u-cherkasah-hotuyut-shabash-prorosijskyh-separatystiv/

http://dzvin.news/separatysty-zi-shodu-pryvezly-v-cherkasy-50-banochok-biloho-poroshku-i-lystivky-pro-stvorennya-nederzhavnyh-orhaniv-vlady/

http://www.0472.ua/news/492948

http://www.radiosvoboda.org/a/25294723.html

Генпрокурор запевнив у блокуванні «гангрени»

Українська держава активно протистоїть створенню незаконних «народних громад», «територіальних громад» та інших протизаконних організацій на території України. Генеральний прокурор України Юрій Луценко на прес-конференції в Івано-Франківську заявив, що «одіозний пан Медведчук зі своїм «Українським вибором» почав роботу з реєстрації в Міністерстві юстиції територіальних громад з осередками в кожній області, які називаються по-різному, але сходяться в одному — вони відверто закликають платити податки не українській державі, а винятково цим самозваним громадам». Запевнив, що Служба безпеки «заблокувала подальше розповзання цієї гангрени в Україні». Генпрокурор повідомив про один з таких підрозділів, який існував у Хмельницькому. Його зареєструвала громадянка, котра оголосила себе керівником цієї «територіальної громади» та почала збирати податки у підприємців. За його словами, цю особу вже затримано, їй буде інкриміновано вчинення кримінального злочину.

Україна потребує самоврядування європейського зразка

Будемо сподіватися, що українська децентралізація буде успішною. Власне, цьому є реальні підстави.

Судіть самі: гроші, залишені на місцях, однозначно поліпшать стан локальної інфраструктури, а місцевий чиновник, який, на відміну від столичного чи обласного, живе у громаді, на яку працює, буде змушений вирішувати проблеми «маленького українця». Загалом це веде до прискорення розвитку всієї держави. Без впровадження повноцінного місцевого самоврядування європейської зразка нам не збудувати європейської України. Саме в цьому полягає суть децентралізації.

А самозвані «народні громади» варто сприймати не інакше, як прояв сепаратизму і загрозу майбутньому нашої країни.

Важливо: термін «народні громади», під які маскуються сепаратисти, не варто плутати з «народними радами», народженими Революцією гідності та які насправді стали виявом демократії в Україні в той непростий період, коли легітимна влада виявилася антинародною.

Всі тексти автора
Вгору