Уляна Супрун Ексочільниця Міністерства охорони здоров‘я

Принцип “до лікаря за пропискою” змінився на принцип “гроші за пацієнтом”

20 серпня 2020, 17:40

“Так завжди було” — один з залізних аргументів, який руйнує рух до позитивних змін. Ним часто керуються люди з минулого, яким вигідно зберігати статус кво, або ж ті, кому не хочеться витрачати сили, змінюючи щось застаріле, але звичне. Чомусь багатьом людям складно повірити, що тих незручних і дивних речей, які існують в нашому житті та часто його ускладнюють, можна позбутися. Якщо “так було завжди” — це жодним чином не означає, що не може бути по-іншому.

Кілька років тому отримати медичну допомогу можна було лише за місцем реєстрації. І всім здавалося, що інакше бути не може. Як можна скасувати “стару добру” радянську прописку, коли треба звернутися до лікаря? Виявляється, що це можна змінити, і світ навколо не зруйнується.

Загалом практика приписувати людину до конкретного місця з’явилася ще в Російській імперії. Пізніше вона стала радянською системою керування міграцією громадян та інструментом контролю. Зокрема, інститут “прописки” відігравав важливу роль у процесі планування виробництва через контроль розміщення робочої сили. Це своєрідне закріпачення, яке існує й сьогодні!

В медицині від цього вдалося позбутися. З 1 квітня 2018 року внаслідок трансформації медицини, місце реєстрації офіційно перестало відігравати роль в первинній ланці медичної допомоги. Кожна людина сьогодні може укласти декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром незалежно від того, де вона прописана та де проживає. Бюрократичний географічний показник нівелюється й людина обирає собі передусім свого лікаря, а не лікарню, яка закріплена за її місцем реєстрації. Принцип “до лікаря за пропискою” змінився на принцип “гроші за пацієнтом”.

Так само у вас не повинні запитувати прописку ані для отримання консультацій вузьких спеціалістів, ані для госпіталізації. Можна просто звернутися до медзакладу та отримати медпослугу, керуючись тим, наскільки якісно там надають медичну допомогу, а не папірцем, де вказано адресу. Винятки можуть становити програми і послуги, які фінансуються коштом місцевого бюджету, у такому випадку вас можуть направити за пропискою. Ця практика різниться в регіонах. Але всі медпослуги, які медзакладам оплачує НСЗУ Національна служба здоров'я України, не залежать від місця реєстрації.

Всі тексти автора

Коментарі

Вгору