“На Черкащині немає жодного населеного пункту, де б не було ВІЛ-позитивних”, – лікар

30 листопада 2018, 21:53

 

На Черкащині зараз триває епідемія ВІЛ/СНІДУ. Медики закликають пройти тестування, адже, за статистикою, кожна друга людина не знає про свій позитивний чи негативний  статус. Про те, чому важливо вчасно виявити вірус імунодифіциту, як він насправді поширюється і чи становлять люди з ВІЛ загрозу для суспільства, читайте далі в матеріалі.

Чому важливо вчасно виявити вірус імунодифіциту

- Кожна людина повинна знати про свої захворювання, щороку проходити різноманітні обстеження, аби завчасно виявляти хвороби. Те ж стосується і профілактики  ВІЛу. Якщо людина веде нормальний спосіб життя, то вистачить одного обстеження на рік, якщо ж – «ризикований» - то треба проходити подібні тести щопівроку. Це варто робити для того, аби передчасно виявити вірус і уникнути складного й болісного лікування в майбутньому, - розповідає голова правління благодійної ГО «Черкаська мережа»  Наталія Несват.

За словами Наталії Несват, ВІЛ – це не хвороба повій, наркозалежних, чи донорів, які здають кров, як дехто пише в соцмережах. Дійсно, якщо ми раніше говорили, що це хвороба певних груп ризику (особи, які займаються комерційним сексом, вживають наркотики, або це чоловіки, які мають секс із чоловіками), то зараз можна заразитися, якщо не дотримуватися певних профілактичних заходів у статевому житті. Відповідно, що більше вдасться виявити людей із позитивним статусом, то швидше можна зупинити ВІЛ епідемію, яка є в Україні.

ВІЛ передається трьома способами:

  1. Статевим шляхом;
  2. Через кров;
  3. Від матері до дитини під час вагітності чи пологів. Цьогоріч уперше, за 30 років, поширення ВІЛ/СНІДу  на Черкащині  у ВІЛ-позитивних батьків не народилося жодної дитини з ВІЛ статусом.

- Тестуватися важливо, адже після зараження ще 7-8 років людина може не знати про свій статус, жити спокійно, мати незахищені статеві стосунки. У результаті маємо 62% випадків зараження, яке відбувається статевим шляхом. А якби люди вчасно проходили тест і виявляли цей вірус, то відсоток можна було б у рази зменшити, - розповідає заступниця головного лікаря Черкаського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Ірина Білоус.

Також вона зазначила, що коли люди зустрічаються, то вони не говорять: «Давай підемо зробимо тест на ВІЛ, а потім почнемо статеве життя». Тому й епідемія поширюється широкими темпами, а  найчастіше хворіють люди від 18 до 49 років. Основна загроза виявляється в тому, що  поки доходить до тестування, то вже з’являються клінічні ознаки, тобто дотичні захворювання, наприклад, туберкульоз. Така людина випадає із соціуму, мусить лікуватися.

Розвінчання міфів про ВІЛ/СНІД

- Немає різниці, яким чином людина інфікувалася. Держава надає безкоштовне лікування, за допомогою якого можна блокувати вірус і жити нормальним життям, народжувати здорових дітей тощо, - розповіла голова правління БО "Позитивні жінки" Олена Стрижак.

Одним із поширених міфів є різноманітні способи зараження вірусом, які вигадують люди. Зауважимо, що за словами Ірини Білоус, вірус імунодифіциту не передається через поцілунки, повітряно-крапельним шляхом, у громадському транспорті, через воду у басейнах, укуси тварин і комах тощо. Можна спокійно користуватися спортивним інвентарем разом із ВІЛ-позитивною людиною, ходити у заклади харчування, адже через посуд і їжу також вірус не передається.

- Хоч і побутує думка, що ВІЛ-позитивні діти можуть становити загрозу, адже вони дряпаються і кусаються, тобто створюють відкриті рани. Проте навіть у таких випадках зараження неможливе, адже такої кількості вірусів недостатньо, - пояснює Ірина Білоус.

Через татуювання також неможливо заразитися, адже цю послугу роблять одноразовими інструментами, а в манікюрних салонах використовують дезінфікувальні засоби, до яких вірус чутливий, тому вірогідність зараження також мізерна.

- Є така думка: «Я не хочу знати, міцніше спатиму» - це неправильно, треба знати і раніше отримати лікування. Поки немає ліків, які б допомогли знищити вірус, але є препарати, які допоможуть заблокувати ВІЛ і забезпечити нормальне життя, - розповідає Ірина Білоус.

Лікування та профілактика

Головний лікар Черкаського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Петро Левченко зазначає, що у 2008 році на Черкащині почав превалювати статевий шлях передання вірусу. Ніхто не застрахований від зараження, якщо не дотримуватися культури статевих стосунків. Тобто, що більше вдасьтся виявити ВІЛ-позитивних людей і призначити їм лікування, то більше буде тих, які хоч і мають вірус імунодифіциту, але нікого заразити не можуть, тобто стають безпечними для суспільства.

- Зараз ми працюємо на те, щоб прискорити боротьбу з епідемією. За статистикою, кожна друга людина не знає свій статус. А ВІЛ можна виявити за допомогою швидкого тестування, або лабораторними методами. Це можуть зробити всі районні лікарні, поліклініки, міські та обласні стаціонари. Також у кожному районі Черкаської області є кабінет «довіра», де працюють фахівці розділу ВІЛ/СНІДу, які можуть надати консультацію. Тобто не треба вже їздити за сотні кілометрів, щоб отримати обстеження та лікування, це можна зробити у своєму районі, - розповідає Петро Левченко.

Також лікар зазначає, що зараз є  швидкі тести для виявлення вірусу,  спеціальні реагенти, є ліки для блокування ВІЛу, не вистачає лише свідомих громадян, які щороку проходять тести і знають свій статус.

-  Профілактика ВІЛу набагато дешевша для держави і набагато легше лікується, ніж ті патології, які виявляються через 8 років життя з вірусом, - зазначає директор Комунального некомерційного підприємства "Черкаська міська консультативно-діагностична поліклініка" Владислав Свириденко.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору