Черкащан попереджають про небезпеку опісторхозу

01 квітня 2023, 08:23

Серед населення, яке проживає у басейнах річки Дніпро та його притоків, значно поширений опісторхоз. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України протягом 2022 року в Україні зареєстровано 211 випадків захворювання людей на опісторхоз, 5 з яких – в Черкаській області.

Зараження людей опісторхозом відбувається при вживанні в їжу малосолоної, слабо просмаженої, мало провареної річкової риби, яка заражена метацеркаріями (личинковою стадією) опісторхозу.

Лабораторними дослідженнями риби, яка реалізується в несанкціонованих місцях торгівлі, встановлена наявність метацеркаріїв опісторхозу у 15-25 % річкової риби, виловленої у природних водоймах України.

Опісторхоз – хронічне паразитарне захворювання, яке характеризується переважним ураженням печінки та підшлункової залози. Якщо не лікуватись, ці паразити живуть до 30 років. Протягом усього свого довгого життя паразити виділяють токсини, які можуть спричинити рак або цироз печінки.

Передача захворювання відбувається за участю риб родини коропових (в’язь, лин, тарань, єлець, сазан, лящ, жерех, червонопірка, пескар, подуст, густера).

Клінічні прояви опісторхозу дуже різноманітні та залежать від фази захворювання. У гострій фазі, яка триває до 3-х тижнів, у хворих підвищується температура тіла, з’являються слабкість, болі у м’язах, суглобах, животі, нудота, висипи та ін. У період хронічного перебігу – з’являються головний біль, запаморочення, болі у правому підребер’ї, нудота, блювота, жовтяниця, безсоння, дратівливість, зниження апетиту.

Опісторхоз важко і тривало лікується.

Як уникнути зараження:

  • не вживати в їжу річкову рибу без достатньої термічної обробки, проварювання чи прожарювання протягом 25-30 хвилин – дозволяє повністю ліквідувати загрозу зараження опісторхозом;
  • не проводити засолювання річкової риби в домашніх умовах. Риба вважається знезараженою, якщо концентрація солі не менше 14% від ваги риби, посол потрібно проводити два тижні;
  • не допускати згодовування сирою рибою котів, собак, вони не лише самі хворіють на опісторхоз, а й стають джерелом, що підтримує захворювання, і сприяють його поширенню;
  • заморожування нижче 20 градусів протягом декількох днів знезаражує рибу;
  • не купувати річкову рибу в несанкціонованих місцях торгівлі та на стихійних ринках.

За інформацією пресслужби ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору