Жодного клоуна за екстремізм не притягнуть до відповідальності, – Тетяна Монтян

20 січня 2014, 14:22

Адвокат Тетяна Монтян вважає, що за екстремістські гасла і заклики до повалення влади нікого не притягнуть, інформує "Полеміка". 

- Опозиціонери не раз за ці два місяці "звали країну до сокири". Олександра Кужель заявляла генпрокурору, що люди готові брати в руки зброю, Ар'єв пригрозив міліції, що "кулі можуть літати в обох напрямках". Як караються подібні заклики законом?

- Стаття 109 Кримінального Кодексу України - «Дії, спрямовані на силову зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади». За власне дії - термін до 10 років, а за заклики - від 3 до 5 років, залежно від особистості закликаючого і способу закликання. Але ніхто нікого ні до якої відповідальності притягувати не буде тому, що закликають - клоуни, а не революціонери і навіть не путчисти.

- Єврмайданівці і співчуваючі публікують у ЗМІ та в соцмережах фотографії та адреси ідеологічних супротивників і відкрито закликають до нападу на їхнє житло і сім'ї. Що їм загрожує з боку закону? Наскільки це етично?

- Заклики до вчинення дій, що загрожують громадському порядку - стаття 295, обмеження волі до трьох років. Стаття 293 - групове порушення громадського порядку, і стаття 195 - загроза знищення майна - арешт на півроку. Що стосується суддів, то нещодавно прийнятий закон захищає не тільки їх, а й членів їхніх сімей. Однак, я вважаю, що це тільки розсердить жертв суддівського свавілля, тому що ніяких проблем з розповсюдженням інформації про кого завгодно в наш час нема, і всі сайти, блоги і соцмережі позакривати не вдасться. Тому, якщо судді не хочуть, щоб їм разом з сім'ями відрізали голови - нехай просто не чинять беззаконня.

- Як Ви оцінюєте закон про амністію всіх затриманих учасників Майдану? Чи буде він працювати, і якщо ні, то чому?

- Цей закон неможливо реалізувати. Насамперед, з цього закону дійсно складно зрозуміти, кого саме він стосується. Реалізація його на практиці є проблематичною. Чому так сталося - треба запитати у авторів законопроекту, які рекламували його норми.

- Самосуд на Майдані - чи припустимо таке в цивілізованому суспільстві? Як мали діяти майданівці, наприклад, у випадку піймання злодія?

- Самосуд - це абсолютно неприпустимо. Якщо кожен буде судити ближніх своїх на власний розсуд, то країна невдовзі просто наповниться озброєними бандами, які будуть «мочити» один одного. Не розумію - опозиціонери цього прагнуть? І адже не факт, що вони в цьому побоїщі переможуть. Є люди, які більш "круті" за майданівських лінчувальників. Ті, хто наполягає на правомірності самосуду на Майдані, повинні задуматися - а чи не потраплять вони самі згодом під такий же самосуд, бо на кожного Зайкіна є свій Волкін. І де гарантія, що саме вони, якщо почнеться анархія і махновщина, не потраплять під роздачу першими, і що саме їх на шматки трохи поріжуть?

- Яка міра покарання передбачається законом за захоплення адмінбудівель і відмова їх покидати? До тих, хто брав участь у руйнуванні пам'ятника Леніну? А до учасників факельних маршів, в ході яких кидали фаєри в готель і розмальовували ресторан?

- Серйозна стаття - 294 , «Масові заворушення» - від 5 до 15. Але покараний, природно, ніхто не буде, тому що це, по-перше, невигідно економічно (навіщо витрачати ресурс правоохоронних органів на якихось жебраків-фанатиків, якщо його можна використовувати для комерційних розборок ), а по-друге - політично. Всі ці захоплення якраз працюють в позитивну сторону на електорат «злочинної панди». Люди, які вагалися, яким глибоко наплювати і на владу, на опозицію, які знають, що, хто б не прийшов до влади, при існуючих правилах гри нічого не зміниться, дивляться на це і думають - так, влада, звичайно, кінчені виродки, але опозиція - це ж просто ні з чим не порівнювана мерзенність. Я неодноразово чула і читала саме такі висловлювання.

- Оцініть з погляду закону інцидент під Києво-Святошинським судом і поведінку Юрія Луценка.

- Всі на відео чули, що він говорив. На відео видно, що він отримав один удар, але я впевнена, що співробітник «Беркута» бив  не розбираючи, Луценко перед ним чи ні. У заявленій тяжкості тілесних ушкоджень сумніваюся.

- Чому?

- Черговий «кетчуп». Ми бачили масу побитих, наприклад, Іллєнка. Вся країна реготала, як його «професійно» побили - пару раз дали по носі. І через кілька днів він весь такий з підозрою на струс мозку і переломом щелепи бадьоренько сидів у суді. Це називається «не кричи «вовк!», бо якщо когось реально поб'ють, то ніхто вже не повірить після всієї цієї клоунади. А "злочинна панда" дуже навіть задоволена. Якщо представники політсили, які волають, мовляв, на нас напали, тому що одному з них ніс розквасило, а другому банальну «січку» на щоці зробили, то як всерйоз сприймати цих людей? До речі, «Свобода» через цю клоунаду втратила масу саме цільової аудиторії. Бо молодь, що вважала, що, мовляв, ось вони такі круті пацани, раптом бачить, що ці двоє звертаються в ментовку через таку дурницю, з приводу, за яким би будь-який нормальний пацан ні за що б не став скаржитися, а витер би соплі і пішов би жити далі. Вони дуже втратили в очах такого потенційного електорату. Тому що ти або відповідного іміджу боєць, або кажи, що ти ніжний, слабкий, беззахисний і потребуєш захисту міліції, яку ти, до того ж, вважаєш злочинною бандою. Люди, які заявляють, що міліція - виродки і злочинці, біжать скаржитися цим же злочинцям. Це ж абсурд! Ви, хлопці, визначтеся, якщо міліція злочинна, то чого ви туди бігаєте? А якщо не злочинна, то навіщо ви кричите замість того, щоб вигравати на виборах? Ахметов сказав майданівському пікету - якщо хочете щось змінити, приходьте на вибори. Золоті слова! Але для того, щоб йти на вибори, треба щось пропонувати слушне, а не просто «дорогий електорат, допоможіть нам прибрати ці рила від корита і помістіть туди наші». Якщо політики не пропонують нічого конструктивного, люди автоматично голосують за тих, хто дає більше грошей.

- Наскільки, по-вашому, буде дієвим об'єднання "Майдан", судячи з перших його кроків і рішень?

- Єдину конструктивну, еормальну програму для Майдану написав Андрій Козлов. Але вона мало кого цікавить. Ця програма коштує бурхливої ​​діяльності всіх цих «громадських майданів» разом узятих. І її написав один чоловік. Я її читала, мені було шкода, що ті шматки в програмі, які стосуються моїх улюблених тем і які у вузьких колах називаються «монтянізмами», він не попросив мене попередньо привести в божеський вигляд. Але навіть у такому вигляді ця програма в першому читанні пройде. Інша справа, що практично нікому це взагалі не цікаво - те, що написав Андрій. «Майдан» - це ще одна з мертвонароджених організацій, тому що люди, які нею керують, - це персонажі, які нічим себе не проявили в побутовому житті. Чому вони повинні чимось себе проявити на Майдані? Я відкрито їм кажу - хлопці, ви там щось організовуєте, щось проводите, якісь заходи - скажіть, навіщо це робити в пекельних умовах, в наметах, на Майдані серед зими? Чому це не можна зробити в комфортних умовах? Адже інституція - це не намети на Майдані, це правила гри! Тому я цього не розумію, я не знаю, що там робити. Мене цікавить суть, а не форма, а суті я не бачу. Я хочу обговорювати правила гри, щоб люди констатували - ось ці правила нас не влаштовують, ми пропонуємо інші правила, ось таке . У цьому напрямку дискусії взагалі не ведеться. Все зводиться до тез «хто не скаче, той москаль», «злочинна панда», «доблесна опозиція». Я вже неодноразово говорила, що троє лідерів плюс до них примкнув Порошенко, який має владу і гроші - вони ненавидять всю ту громадськість, яка намагається прорватися в політику на хвилі того, що зараз відбувається на Майдані, набагато більше, як конкурентів, ніж «злочинну панду», тому що з громадськими діячами у них одне електоральне поле, а з «пандою» - різне. Тому ті громадські працівники, які думають, що опозиція буде до них прислухатися і якось їх кооптувати до своїх лав - безмежно наївна.

Олена ШИРЯЄВА

*Це інтерв'ю, за словами Тетяни Монтян, вона дала ще до подій 19 січня. Тепер же за словами Монтян, "не виключено, що декого таки посадять, і не здивуюсь, якшо навіть надовго". Проте, як зазначає адвокат, наразі влада цілком дискредитувала формальних лідерів опозиції, і таким чином, їй взагалі немає з ким вести переговори. "Ніякого шансу на раптове з’явлення суб’єкту переговорів "з боку повсталого народу" - не вбачаю", - зазначає Монтян на своїй сторінці у Facebook.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору